وکلای کانادایی از جانب خانواده‌های قربانیان هواپیمای ساقط شده اوکراینی شکایت‌نامه‌ای تنظیم کرده که در این شکایت‌نامه از رهبر جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به عنوان متشاکی نام برده شده است. در این پرونده اما علاوه بر رهبر جمهوری اسلامی، از سایر فرماندهان ارشد سپاه پاسداران از جمله امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه نیز نام برده شده است. و همچنین خواهان دریافت دست‌کم یک و نیم میلیارد دلار کانادا به عنوان غرامت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاکی اصلی این پرونده ناشناس باقی مانده است و در متن شکایت، به عنوان «جانْ دو» خوانده شده که نسبت درجه یکی با یکی از قربانیان این سقوط به نام مستعار «جک دو» دارد.

وکلای کانادایی گفته‌اند نام شاکی پرونده باید محفوظ بماند چرا که انتشار نام او می‌تواند اعضای دیگر این خانواده را که در ایران زندگی می‌کنند با خطر تهدید، آزار یا مرگ روبه‌رو کند.

این شکایت‌نامه مدعی است که ساقط کردن هواپیمای اوکراینی عمدی و یک عمل تروریستی بوده است. مقامات جمهوری اسلامی تاکنون واکنشی به این شکایت نشان نداده‌اند.

سیستم قضایی کانادا معمولا به مسائل خارجی نمی‌پردازد، اما در سال ۲۰۱۲ قانون کانادا مصونیت قضایی را در باره کشورهایی که اتاوا آنها را به عنوان کشورهای حامی تروریست می‌شناسد، از میان برداشت.

▪️شکایت علیه رهبر جمهوری اسلامی و سران سپاه در دادگاه کانادا به اتهام شلیک عمدی موشک و اقدامی تروریستی، فصل جدیدی از مبارزه جنبش دادخواهی از ارکان اساسی جنبش سرنگونی جمهوری اسلامی و کیفرخواست علیه این حکومت جنایتکار برای محاکمه آمرین و عاملین جنایتهای سازماندهی شده حکومتی است

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: