پاسخ دادستانی به احمدی‌نژاد

همه چیز در کمتر از یک ساعت اتفاق افتاد. روز گذشته در این فاصله زمانی، دادستانی به پیام ویدئویی احمدی‌نژاد جواب داد. محمود احمدی‌نژاد هم پیام جدید خود را بعد از اولتیماتوم ۴٨ساعته‌اش منتشر کرد و از سوی دیگر، حکم حمید بقایی به او ابلاغ شد که جزئیات آن رسانه‌ای نشده است.محمود احمدی‌نژاد شنبه‌شب گذشته در پیامی ویدئویی، به رئیس قوه قضائیه ۴۸ ساعت مهلت داده بود اسناد مربوط به محکومیت خودش و همکارانش را در حمایت از بابک زنجانی منتشر کند؛ در غیر این صورت، اقدام مقتضی خواهد کرد!

شب گذشته او همین کار را کرد و پیام دیگری را منتشر کرد. در این پیام، او بدون آنکه دست به افشاگری بزند یا مطالبی را که وعده داده بود، بازگو کند؛ فقط اتهاماتی علیه رئیس قوه قضائیه مطرح کرد.رئیس قوه قضائیه در جمع دانشجویان گفته بود: «کسانی از بابک زنجانی حمایت کرده‌اند. حسب برخی گزارش‌ها این فرد مورد حمایت چهار نفر از وزرای سابق و شخص رئیس‌جمهور پیشین بوده است. البته بنده به این گزارش‌ها یقین ندارم؛ اما به‌هرحال باید پول مردم برگردد». اشاره رئیس قوه قضائیه به نامه‌ای است که وزیر نفت، وزیر دارایی، وزیر خارجه و وزیر صنایع‌ و معادن دوران ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد درباره صدور مجوز فروش نفت به بابک زنجانی داده‌اند.
پاسخ دادستانی به احمدی‌نژاد
هم‌زمان با انتشار ویدئوی جدید احمدی‌نژاد، پاسخ دادستانی تهران به ویدئوی قبلی رئیس دولت‌های نهم و دهم نیز بر خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت. حجت‌الاسلام منتظری تنها فرد از قوه قضائیه است که به پیام‌های ویدئویی احمدی‌نژاد واکنش نشان داده و گفته بود ادعاهای احمدی‌نژاد را بی‌پاسخ نخواهد نگذاشت. در پیام دادستانی خطاب به محمود آمده است: «… پرونده‌های افرادی از دولت پیشین که مرتبط با محکوم‌علیه بابک زنجانی بوده‌اند، تحت رسیدگی است و در این موارد نیز اطلاع‌رسانی پیرامون پرونده صرفا با رعایت مواد ١٩٢ و ٢٠۶ قانون آیین دادرسی کیفری دایر بر غیرعلنی‌بودن تحقیقات کیفری و ممنوعیت انتشار آن و بر اساس مواد ٣۵٢ و ٣۵٣ همین قانون مبنی بر ممنوعیت و در حکم افترا‌بودن «انتشار جریان رسیدگی» در رسانه‌ها و همچنین ماده ٣۶ قانون مجازات اسلامی درخصوص انتشار حکم، البته به شرط تأمین زیرساخت‌ها به عمل خواهد آمد».به گزارش ایسنا، در ادامه این جوابیه آمده است: «ضرب‌الاجل ۴٨ساعته تعیین‌شده توسط احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه «ظرف ۴٨ ساعت اسناد محکومیت ما به‌عنوان فتنه‌گر، منحرف یا حمایت از آقای بابک زنجانی را منتشر کنید» نیز در پی تمایل وافر احمدی‌نژاد و جریان همراه با وی به ایجاد هیاهو و تشویش اذهان عمومی است؛ اما همچنان که در بند ٣ بیان شد، قوه قضائیه تمام مساعی خود را به کار می‌گیرد تا در فضایی آرام و به‌ دور از این جوسازی‌ها، وظایف قانونی خود را وفق قوانین مملکتی به انجام رساند؛ و چنین اظهاراتی مؤثر در مقامات قضائی نخواهد بود». در انتهای این پاسخ آمده: «جمله تهدیدآمیز نام‌برده مبنی بر اینکه ظرف ۴٨ ساعت اسنادش را منتشر کنید تا همگان بدانند، در غیر این صورت بنده نظرم را در مورد شما و عملکرد شما طی این هشت سال با مردم درمیان خواهم گذاشت نیز تأثیری در عزم قضات رسیدگی‌کننده به پرونده‌های اتهامی افراد مرتبط با احمدی‌نژاد نخواهد داشت؛ چراکه قضات و مسئولان قضائی با این قبیل اظهارات و اقدامات متهمان ذی‌نفوذ و حامیان آنها که به‌جای حضور در مرجع قضائی و دفاع از اتهامات انتسابی و دلایل ارائه‌شده، با قصد انحراف و تشویش اذهان عمومی یا اضرار به مقامات قضائی، اقدام به نشر اکاذیب یا ایراد افترا و توهین از قبیل «دادگاه فرمایشی تحت امر خودتان» می‌نمایند، آشنا بوده و این روال معمول چنین افرادی برای فرار خود یا دیگران از محاکمه و مجازات است. به نام‌برده توصیه می‌شود به‌جای تهدید دیگران، به مرجع قضائی پاسخ‌گو باشید».
ابلاغ حکم بقایی
هم‌زمان با انتشار این جوابیه، اسماعیلی، رئیس دادگستری تهران، در گفت‌وگو با ایسنا از ابلاغ حکم حمید بقایی و دیگر متهمان پرونده معاون سابق احمدی‌نژاد خبر داد. او گفت: «طبق قانون تا زمانی که حکم قطعی نشده است، نمی‌توانیم به محتویات احکام صادره اشاره کنیم. البته حکم، قطعی نیست و قابل اعتراض است و ٢٠ روز برای طرفین پرونده اعم از متهمان یا دادستان یا آن نهاد و سازمانی که شاکی پرونده بوده‌اند، فرصت اعتراض تعیین شده است و باید صبر کنیم در مهلت قانونی اگر طرفین پرونده اعتراضی به احکام صادره دارند، اعتراض خود را اعلام کنند که در این صورت، پرونده به مرحله تجدیدنظر ارسال خواهد شد».

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.