پناهجویان بی دفاع ابزاری برای فشار به اروپا

🔷 اگر چه مهاجران و پناهجویان در مرز یونان تجمع کرده اند و یونان بر اساس توافق اتحادیه اروپا با ترکیه حق دارد تا از ورود آنها جلوگیری کند، اما بر طبق قوانین بین المللی و حقوق بشری هیچ کشور حق برخورد امنیتی و خشونت آمیز با پناهجویان را ندارد و این برخورد ها قطعا قابل پیگیری در دادگاه های حقوق بشری میباشد.

چهل و هشت ساعت از اعلام روانه کردن پناهجویان و مهاجران ترکیه به سوی اروپا میگذرد اما آنچه که تا بحال به چشم نمیخورد امکان عبور حتی یک نفر از مرز اولین کشور اروپایی یعنی یونان است.

همانطور که به روشنی به یاد داریم، در سال 2015 با ورود اولین موج آوارگان سوری به خاک ترکیه، این کشور تصمیم به دریافت کمک از اتحادیه اروپا برای ساماندهی و اسکان این آوارگان گرفت اما با مخالفت اروپا مواجه شد.
استدلال اروپا این بود که ترکیه به عنوان کشور اَمن همسایه سوریه و همینطور عضوی از امضاء کنندگان کنوانسیون 1951 ژِنِو موظف است تا پذیرای پناهجویان سوری باشد.
ترکیه در ابتدا چاره ای برای خود ندید و با گمان اینکه حکومت بشار اسد در آستانه سقوط قرار دارد، مجوز ورود آوارگان سوری را صادر کرد اما با دخالت نظامی روسیه و حمایت های لجستیکی، مالی و تسلیحات ایران از حکومت اسد، ورق برگشت و نه تنها سوریه سقوط نکرد بلکه با متحدان قسم خورده خود سرکوب شهروندان مخالف خود را شدت بخشید تا جایی که موج های جدیدی از آوارگان سوری به سوی خاک ترکیه روانه شدند. اینبار ترکیه همراه با تهدید، از اروپا درخواست کمک کرد و با پاسخ منفی روبرو شد. اینجا نقطه ای بود که ترکیه برای رهایی از فشار روز افزون نگهداری از آوارگان سوری تهدید خود را عملی کرد و مرزهای غربی خود را برای خروج مهاجران و آوارگان به روی اروپا گشود و یکی از بزرگترین موج های مهاجرت به اروپا را رقم زد و اروپا که هیچ گونه آمادگی برای مقابله با موج عظیم مهاجران نداشت و از طرفی بطور نسبی ظرفیت پذیرش این تعداد مهاجر را در اتحادیه میدید با نامگذاری سیاست درهای باز به رهبری آلمان، اجازه ورود و تردد این مهاجران به اتحادیه را صادر کرد. پس از این رویداد، اروپا دیگر ظرفیت پذیرش بیشتری برای مهاجران جدید را نداشت و از طرفی تحت فشار نارضایتی شهروندان خود قرار گرفت، بنابراین در سال 2016 توافقی را با ترکیه به امضاء رساند که طبق آن ترکیه موظف شد آوارگان جدید سوری را در خاک خود جای دهد و در مقابل در چند مرحله مبلغ شش میلیارد یورو جهت نگهداری، آموزش و درمان آوارگان سوری از اروپا دریافت کند و همچنین با کنترل مرزهای غربی خود، هر تعداد از مهاجران غیر قانونی که خود را از خاک ترکیه به یونان برسانند را بازپس بگیرد.
حالا این بار نیز در سال 2020 با پیچیده تر شده درگیریهای نظامی در سوریه، حکومت ترکیه خود را زیر فشار مضاعف با ورود روز افزون آوارگان سوری به خاک خود میبیند و چاره ای ندارد جز تکرار تهدید های گذشته با هدف تشکیل یک منطقه امن و پرواز ممنوع در خط مرزی خود با سوریه، تا با این اقدام از ورود آوارگان بیشتر به خاک خود جلوگیری کرده و از طرفی پناهجویان سوری ساکن در خاک خود که نزدیک به سه میلیون نفر اعلام شده را به این منطقه منتقل کند. اما این بار نیز اروپا گوش شنوا ند

ارد و با استناد به کمک مالی خود به ترکیه، از هر گونه اقدامی برای مقابله با ورود آوارگان به خاک ترکیه سر باز میزند.
ترکیه در این مقطع به این نتیجه رسیده است که تنها تهدید کلامی کارساز نیست و باید با تهدیدی جدی و عملی اروپا را وادار به تن دادن به خواسته خود کند.
دقیقا اینجاست که ترکیه تنها برگ آسِ خود را رو میکند (پناهجویان).
ترکیه با توجه به تجربه 2015 بخوبی میداند که اروپا دیگر ظرفیت پذیرش این تعداد از پناهجویان و مهاجران را ندارد و قطعا دست به هر کاری خواهد زد تا از ورود این تعداد مهاجر به خاک خود جلوگیری کند. این تنها راهی است که ترکیه میتواند اروپا را پای یک معامله بُرد بُرد بکشاند اما در این بین این پناهجویان ترکیه هستند که به معنی واقعی کلمه آواره و بازنده خواهند بود.
آنچه که مشخص است، اروپا به واقع امکان پذیرش و ساماندهی این حجم از پناهجویان و مهاجران را نخواهد داشت و از تمام امکاناتش استفاده خواهد کرد تا از یک تراژدی و فاجعه انسانی در مرزهای خود جلوگیری کند کما اینکه هر لحظه نیز امکان از دست دادن کنترل جمعیت بیش از سه هزار نفری در مرزهای یونان را دارد که در این صورت فاجعه ای به تمام معنی روی خواهد داد.
بنابراین انتظار میرود که در روزهای آینده ترکیه و اروپا برسر تشکیل یک منطقه امن در خاک سوریه به توافق برسند تا شرایط مرزهای یونان هر چه سریعتر به حالت عادی بازگردد.

احتمالا پناهندگانی که بدون مجوز شهر های خود را ترک کرده اند دستگیر و به کمپهای وابسته به ادارات مهاجرت منتقل شده و با خطر استرداد به کشورهای خود مواجه خواهند شد.

“سیاست بازی پیچیده و بیرحمانه ای است که همچنان قربانی میگیرد”

به قلم “کوروش زمانی”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: