پیام زندانی سیاسی مجید اسدی به مناسبت سالروز قتل عام۶۷: روز داوری نزدیک است!

نامه های وارده

زندانی سیاسی آزاد باید گردد #

قتل عام ۶۷ #

نه میبخشیم ونه فراموش میکنیم #

جنبش همبستگی ستمدیدگان دادخواه #

ایران متحد #

متن کامل: داستایفسکی می گوید:«آن کس که به خود دروغ می گوید و به دروغهای خود اعتقاد دارد به چنان جایی می‌رسد که دیگر حقیقت را نه در خویشتن، بلکه در دیگران نیز نمی‌تواند تشخیص دهد.»
طغیان علیه قوانین جهان و اجتماع در آغاز، با طغیان علیه خویشتن آغاز می شود. آن غریزه حیوانی ِ سرکشی که بر آن است تا گوهر انسانی را در آدمی قتل عام کند، از انسان تنها یک ابلیس می‌آفریند.
انسان در تقدیر تاریخ و فرآیند پویا و خلاق تکامل، محصول نهایی کارگاه پیچیده هستی است و از دریچه میثاق و تعهد وجودی اوست که بلندای مفاهیم و قداست کلماتی چون قسط، آزادی، برابری، عشق، آبادانی و خوشبختی جان و معنا می‌گیرد وگرنه که «سکوت آدمی فقدان ِ خدا و جهان است.»
در مقابل اما، ابلیس همان «ضدانسان» است؛ پدیده ای مهیب و ویرانساز که در برابر انسان، جهان و خدا فرمان جنگ صادر می‌کند.
وقتی گالیله اعلام کرد که زمین مرکز جهان نیست، بلوایی در آن عصر تاریک ستم و جهل برانگیخت. کشف آن قانونمندی جدید که بعضا دریچه ورود به جهان و راهگشای رهایی انسان از قید و زنجیرهای اسارت‌بار گردید؛ احبار و رهبان متوحش دین فروش را که با نفی جوهره آزاد انسانی، زمین را مرکز جهان و ولایت ِ خویش را ابلیس وار متصرف بر تمامی سرنوشت و مقدرات انسان می‌دانستند، به یکباره به وحشت افکند تا آنجا که فتوای قتل و ارتداد او را صادر کردند.
«ضدانسان» با فریب خویش، خود را بی وقفه مجاب می کند که جهان تنها بر محور او می‌چرخد و به سان «بتی» گاه فرعون وار سر برمی‌آورد و نعره می زند که «أَنَا رَبُّکمُ الْأَعْلَى!» (منم خداوندگار برتر برای شما)
و گاه مستکبرانه فتوا می دهد که: «ای چماقداران! عربده کشان و اجابر و اوباش! درنگ نکنید و بکشید! زن و مرد یا پیر و طفل و جوان، هزار و هزاران و سی هزار، هر چه گو باشد! صله و صدارت، وزارت و امارت، سفارت و کرسی قضاوت پیشکش‌تان باد!»
اگر انقلاب به مفهوم جهشی تکاملی و یک دگرگونی فراگیر اجتماعی از مداری به مدار بالاتر است لاجرم، جامعه را از نظم کهنه و فرتوت پیشین به کیفیتی نو و عالی‌تر بالغ می‌کند و در آن، انرژی متکاثف و فشرده اجتماعی در قلمرو نظم مناسبات نوین آزاد می‌گردد؛ بندها گسسته و راه‌بندها شکسته می‌شوند و پرنده آرمانها و عواطف ِ پاک انسانی ِ نسلی بی قرار در افق نامنتهای فردای آزاد پروبال می‌گشاید و به پرواز درمی‌آید.
تابستان ۶۷، حدیث پرخون قتل عام و پرپرشدن چنین نسلی در سینه تاریخ همیشه فرداست. همان حماسه سرخی که در آن بزنگاه تب‌دار تاریخ، از مصاف بین فرزندان راستین انقلاب با ابلیس‌زادگان ِ دشنه‌دار ِ مردم‌خوار و در پهنه کارزار نابرابر تخت‌های شکنجه، قفس و تابوت و شلاق و چوبه‌های دار، بر تابلوی خونین واقعیت برای همیشه نقش بست.
آنکس که خود را می فریبد، با کشتن خویش، دست در کار تراشیدن بتی از خویشتن است تا با نفی دیگران و با واژه مستعار «خدعه» جهان را اغوا کند و به کرنش و پرستش ِ خویش وادارد تا جنایت و قتل عام را به مثابه قانونی فطری، اخلاقی و مشروع، مفهوم سازی و بر جامعه تحمیل کند. جابجایی واژه‌ها و مفاهیم و ذبح قاموس ِ کلمات درست، اینگونه آغاز می‌شود و ازینرو، قداره‌کشان جلاد به عناوین پرطمطراقی چون خدوم ملت، دلسوزان مردم و شهید، ملقب می‌گردند. این همان مکانیسم تدافعی ترس‌آلود «ضدانسان» در قبال پذیرش حقیقت است که قتل عام را با اسم واقعی آن فریاد زدن، او را به درون جهنمی از آتش مرگ می‌غلتاند.
دادخواهی ِ آن قتل عام فجیع، وقتی در گوش هر کوی و برزنی می‌پیچد و از حنجره شهر و ضجه مادران داغدار به فریاد درمی‌آید، درست همان جهنمی است که ابلیس را به کیفر کارمایه‌اش فرامی‌خواند!

پس از پایان جنگ جهانی دوم، سایه هولناک و تروماتیک هولوکاست بر جامعه آلمان ِ پس از جنگ، آنچنان هویت تاریخی انسانیِ آنان را می‌گزید که دولت ِ پس از جنگ تا سه دهه اجازه طرح و گفتگو درباره آن را مطلقا ممنوع اعلام کرد. اعمال این سیاست از آن جهت بود که آمران و عاملان رژیم نازیستی در جامعه به عنوان «دیگرانی» درک شوند تا همگان به سهولت و آرامش بتوانند از تعلق به آنان تبری بجویند. این سکوت تسلی بخش برای جامعه بهت زده آلمان در آن دوره، اقتضای نوسازی جمهوری فدرال آلمان و بازسازی هویت تکه تکه شده جامعه آلمانی تشخیص داده شد.فیاللعجب! اما که هولوکاست ۶۷ نه تنها در هیچ نسلی ما را با خود درون گورهای بی نام و نشان دفن نکرد، بلکه هویت خلق پیشتاز ایرانی را در برابر ابلیسان ضدبشر به مثابه «دیگران» برای همیشه و از همان آغاز، ممتاز و تثبیت و سرفراز نمود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
🔴 بیانیه جمعی از زندانیان زندان اوین در ارتباط با وخامت حال بھنام محجوبی

جمعی از زندانیان بند هشت زندان اوین در یک بیانیه از وخامت حال «بهنام محجوبی»، از درویشان محبوس در این زندان خبر داده‌اند. متن کامل بیانیه به شرح زیر است: وضعیت جسمانی بهنام محجوبی طی هفته‌های اخیر وخیم شده است به گونه‌ای که هم‌اکنون ایشان قدرت تکلم خود را از …

خبر
نامه اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران «نوفدی» به بایدن: ایرانیان خواستار پایان دادن به این رژیم هستند

نامه «نوفدی» به بایدن: ایرانیان خواستار پایان دادن به این رژیم هستند. آنها را نادیده نگیرید   انتخاب شما به سمت ریاست جمهوری را تبریک می گوییم. ما این نامه را از طرف اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران که سازمان غیرانتفاعی ایرانی-آمریکایی، و نماینده فکری بخشی از جامعه‌ ایرانی-آمریکایی …

خبر
متن کیوان صمیمی به مناسبت سالگرد تیرباران برادرانش : پرواز با بالهای شکسته

سه پرنده بودیم و هم آوا. فرا رسید سالروز به مسلخ بردن دو پرنده ی عاشق. ۴و۵ بهمن دو برادرم جان فدا کردند در راه عدالت و آزادی. ۴بهمن ۵۴ ساسان و ۵بهمن ۶۱ کامران تیرباران شدند و دو بالم شکست. یکی با استبداد چکمه در افتاد و دیگری با …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: