پیش به سوی اول می روزجهانی کارگر

مقالات ونوشته ها

با شعار خط فقر ۵ ملیون وحقوق ما یک ملیون به میدان می آییم.  به خانه ها نباید باز گردیم تا حقوق خود را نگرفته ایم. زندگی ادامه دارد. به سوی روز جهانی کارگر می رویم. ما کارگران  همراه دیگر دادخواهان در روز ۲۰ فروردین تمرین اول خود را جلوی مجلس خواهیم کرد. و روز ۱۱ اردیبهشت این تمرین را به کارزار بزرگ  طبقه کارگر وهمه مزد بگیران در مقابل حکومت سراسر ستمکار جمهوری اسلامی تبدیل خواهیم کرد. روز جهانی کارگر امسال ویژه است. یک سال پر اعتراض و اعتصاب و زد و خورد میان طبقه کارگر و کارفرمایان و قداره بندان اجیر شده آنان و همه دستگاههای قضائی، امنیتی و انتظامی را پشت سر گذاشته ایم و در دی ماه سال گذشته تظاهرات های گسترده محرومان، بیکاران، تنگدستان که همه اجزاء طبقه کارگر هستند به همراه زنان و مردان آزادیخواه و برابری طلب در بیش از ۱۰۰ شهر توازن قوا به نفع ما به عنوان اکثریت  جامعه را بسیار تغییر داده است.

به همین خاطر دولت که بن بست اقتصادی و بحران و تعطیلی کارخانجاتش در کنار دزدی ها و چپاول سیستماتیک در درون دستگاههایش توان پاسخگوئی به مطالبات کارگران را ازش سلب نموده است، عوامل خود را مانند خانه کارگری ها و شورای اسلامی ها و دیگر هم قماشانشان در وزارت کار را مانند سالیان گذشته، اما با طرح ها و برنامه های ویژه ای با همراهی دیگر وزارتخانه ها و نهادهای سرکوبگر، از مدتها پیش مأمور فراهم نمودن یک رویاروئی گسترده و عیان کرده است.

قبل از پایان سال ۹۶ حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نگرانیش از برگزاری مراسمات قدرتمند در روز جهانی کارگر ۹۷ ابراز داشت و از همه عوامل در کلیه وزارتخانه ها و نهادهای قضائی، امنیتی و انتظامی که قرار است در نمایش رویاروئی با کارگران در این روز شرکت کنند، خواست که هوشیاری کامل خود را حفظ کنند تا کارگران معترض و به جان آمده کنترل نمایش ضد کارگری را به دست نگیرند و آن را تبدیل به نمایش قدرتمند اعتراض به فریبکاری، سرکوب و فقر و بیکاری نکنند.

 اخیرا نیز پرویز نصیری (دبیر ستاد مرکزی گرامیداشت هفته کارگر) برنامه های ضد کارگری وزارت کار و خانه کارگر را اعلام کرده است که تماما در راستای فریبکاری و برگزاری نمایشاتی در دفاع از هر آنچه که کوچکترین ربطی به کار و زندگی کارگر ندارد، می باشند.

از دیدار با مراجع عظام گرفته تا شرکت در نماز جمعه و دیدار با رئیس جمهور برنامه هائی هستند که وزارت کار و خانه کارگر می خواهند با کشاندن مشتی از عوامل خود و احتمالا بتوانند تعدادی کارگر را با تهدید به این نمایشات بیاورند و از طریق آن در بعد تبلیغی بر عمق و دامنه اعتراضات کارگران نسبت به وضعیت موجود سرپوش بگذارند.

این درجه بالا از تمهیدات دولت و نهادهایش برای مقابله با مراسمات مستقل کارگری در روز جهانی کارگر باید بیشتر از پیش ما را به قدرت و تغییر توازن قوا به نفع ما آگاه سازد و بیشتر از پیش باید با اعتماد و جسارت بیشتر خود را برای برگزاری یک اول «می» باشکوه و وسیع با طرح مطالبات و شعارهای اساسی آماده کنیم .

علی رغم اینکه شورای عالی کار حداقل دستمزد سال ۹۷ را یک میلیون یک صد و هشت هزار تومان تصویب نموده، اما از ترس شدت گیری اعتراضات کارگری اعلام نموده است که هنوز به مرحله نهائی نرسیده است و این یک مجال مناسب است تا با قرار دادن خواست حداقل دستمزد ۵ میلیون تومان  در رأس شعارها وتلاش برای برقراری اعتصابات واعراضات سراسری ، مطالبات ویژه روز جهانی کارگر، نیروی خود را متحدتر و تحقق دستمزد بالای خط فقر  را میسر کنیم.

منصور اسانلو سندیکالیت و سخنگوی جنبش همبستگی

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

مقالات ونوشته ها
برای پسر مبارزم ، امیر ارشد تاج میر: نوید افکاری ، پهلوان شریفمان را هم کشتند

آه ، پسر بی گناهم . بهیه جان نامجو ، تو هم از بُن جان آه بکش آه بکش قهرمان مادرِ بی پسر شده یک تکه از قلبِ شرحه شرحه ام ، برای دردهای تو دستهایت را در دستهای ما مادران داغدارِ دادخواه بگذار و بدان تنها نیستی خواهرم ما …

مقالات ونوشته ها
پیام زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز پس از اعدام ظالمانه نوید افکاری

  متن کامل پیام زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز: درود به روان پاک تمامی قهرمانان ملی که در راه حق شهید شدند. به ویژه پهلوان عزیزمان نوید افکاری. به همه هواداران میلیونی نوید افکاری اعلام می کنم ایشان توسط شخصیتی قهرمان ملی نامیده شدند که بسیاری از این قهرمانان را …

مقالات ونوشته ها
شهبانو فرح پهلوی به مناسبت اعدام نوید افکاری قهرمان :

نوید افکاری قهرمان بود و قهرمان از جهان رفت. قهرمان #نوید_افکاری، مثل همه ایرانیانی که در تمام این سال ها برای آزادی ایران مبارزه کردند، رنج زندان و شکنجه و اعدام را به جان خریدند و هرگز از مبارزه دست نکشیدند، خواهان عدالت و آزادی بود و در این راه …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: