پروژه سندیکا سازی دولتی در تقابل با سندیکای کارگران شرکت واحد را محکوم می کنیم!

سندیکای کارگران شرکت واحد که مثل فرزند من ، منصور اسانلو می باشد، طی سال های اخیر به مسکلات زیادی برخورد کرده است. بتدریج توان مبارزاتی خود را از دست داده است.چرا؟ به نظر می رسد چون سندیکا بعد از ضربه های حکومتی در سال 1384 از فعالیت قانونی وعلنی خود باز ماند، روند بیمار کردن سندیکا توسط حکومتیان وماموران نفوذی اطلاعات برنامه ریزی شد. چه ایراداتی باعث رشد این رشد این  اتفاقات در سندیکای ما شده است، که انرا با خون دل وبه قیمت از دست دادن عزیزان وسرمایه های زیاد مالی وجانی وزمانی بازگشایی کرده ایم. مواردی را بعنوان اولین پایه گذار باز گشایی سندیکا در دهه 80 خورشیدی در ایران،  واولین رئیس هیات مدیره سندیکا با بالاترین ارای دریافتی از کارگران عضو سندیکا در محمع عمومی مورخ 13 خرداد 1384  بیان می کنم.  چون مطلب احتمالا بسیار دامنه دار خواهد شد. آنرا در چند شماره در پست های مختلف سایت خبرگر خواهم نوشت. این آسیب شناسی را باید صورت دهیم تا جنبش مزد بگیران ایران به انحراف کشیده نشود ومورد سواستفاده واقع نشود. تا طبقه کارگر نقش تاریخی هود را در براندازی حکومت اسلامی واستقرار نظام دموکراتیک  به خوبی ایفا کند.

سندیکا از .کجا دچار انحراف و ارتجاع شد؟ 1( سندیکای شرکت واحد تاریخ قابل توجه ای دارد. اول دوران تولد در دهه 30 بعد از کودتای 28 مردا و اینکه ایران وتهران در چهارچوب اصل چهار ترومن قرار گرفتند وروند توسعه سریع برای انها توصیه شد. یکی از بخش هایی که باید توسعه فوری می یافت بخش حمل ونقل بار ومسافر بود. لذا مدیران شهری تهران مثل شهردار تهران محمود دولو در سال 1336 خورشیدی تصمیم گرفتند که چنددین بنگاه مسافربری که درتهران با ماشینها ی  شوررلت  مسافر کشی می کردند را با همدیگر ترکیب کنند ویک سیستم مسافر بری درون شهری پدید اورند. پس با کوشش شهردارمحمود دولو قاجار ومدیران وقت در سال 1336 خورشیدی با صرف هزینه ووقت زیادی  در شهرداری تهران موفق شدند، که ده شرکت کوچک مسافربری داخل و اطراف تهران را در هم ادغام کنند وشرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه را بنیان نهند. در این شرکت بیش از 400 خودروی شرکت های کوچک به هم پیوستند و در خطوط جدیدی که شهرداری راه اندازی کرد به مسافر کشی پرداختند. از همان اغاز رانندگان ومکانیک های سختکوش شرکت واحد تصمیم گرفتند که سندیکای رانندگان وکارگران فنی شرکت واحد را راه انداری کتتد.  و با تک تک کارگزان صحبت می کردند وبرای انها توضیح میدادند که سندیکا مقل مرزبانی ما کارگران است که هروقت کارفرما یا سرپرستان ودیگر عوامل مدیریتی  خواستند به ما کارگران اجحاف کنند بتوانیم جلوی انها بطور دسته جمعی بایستیم واز حقو خود دفاع کنیم. زمزمه ساروخانیان ها، علی مخبرها، علیرضا فرهای بسیار جوان و سارو ساروزاده ها کم کم در محیط شرکت واحد پیچید وتوانست تا گروه زیادی از کارگران را در حول داشتن سندیکای مستقل خودشان متشکل کند. 1 تمام

کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، تشکلات مستقل کارگری و صنفی، فعالین و نهادهای کارگری:

به اطلاع می رسانیم که نهادهای دولتی-امنیتی، وزارت کار و مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در هفته های اخیر اقداماتی را برای بوجود آوردن سندیکایی دولتی، تقلبی و صوری در برابر سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، با هدف پیشبرد سرکوب تشکلات مستقل کارگری آغاز کرده اند. آنها در این پروژه سندیکا سازی دولتی، از همکاری دو نفر عامل دست نشانده ی خود به نام سعید ترابیان و حسن میرزایی استفاده می کنند؛ افرادی که سالهاست در سندیکای کارگران شرکت واحد هیچ همکاری و مسئولیتی ندارند و برعکس درخدمت کارفرما، حراست شرکت واحد و شورای اسلامی ضدکارگران هستند و بر ضد سندیکا از هیچ گونه تخریبی فروگذار نکرده و به علاوه با کمک به دستگاه های امنیتی موجب پرونده سازی از سوی نهاد های امنیتی علیه فعالان سندیکایی شده اند.

مبارزات و فداکاری های کارگران شرکت واحد از سال ۱۳۸۳ تا کنون و تحمل کارگران پیشرو در مقابل رنج های مادی و معنوی بسیار منجمله در برابر احضار، حبس، تهدید، اخراج و آزار و پافشاری شان برای حفظ سندیکای مستقل خود و دفاع از حقوق کارگران، از یک طرف موجب فشار نهادهای بین المللی کارگری بر دولت ایران برای به رسمیت شناختن سندیکاهای کارگری شده است. از طرفی دیگر، وزارت کار و نهادهای امنیتی-قضایی که فشار بر کارگران برای انحلال سندیکا را بی فایده دیده اند و دقیقا در زمانی که سندیکای کارگران شرکت واحد دست اندرکار برگزاری مجمع عمومی خود است، در هفته های اخیر با دستور کار قرار دادن برگزاری یک مجمع عمومی دولتی، دست ساز و تقلبی، قصد به حاشیه راندن و تخریب و ایجاد بهانه برای سرکوب بیشتر و تحت الشعاع قرار دادن سندیکای مستقل کارگران و همچنین فریب نهادهای بین المللی را دارند تا همزمان نیز بتواند به نهادهای بین المللی بقبولانند که تشکیل سندیکا یا هر نهاد مستقل کارگری دیگر در ایران آزاد است!

در این پروژه ی دولتی و امنیتی، وزارت کار، نهادهای امنیتی و مدیریت شرکت واحد با تطمیع و حمایت کامل پلیسی-قضایی-امنیتی برای دو تن از اعضای سابق سندیکا، توسط این دو فرد دست نشانده ی خود اعلام کرده اند که در حال تدارک برای برگزاری مجمع عمومی با نام سندیکای کارگران شرکت واحد هستند. این افراد همچنین اقدام به سو استفاده و جعل آرم و نام سندیکا و ایجاد یک کانال تلگرامی کرده اند ( لینک ِتصویر کانال جعلی t.me/vahedsyndica/2280 ) این افراد قصد دارند تا با طراحی، فرماندهی و حمایت نهادهای دولتی-امنیتی در این مجمع عمومی کذایی افرادی دست نشانده را بعنوان هیات مدیره در سندیکایی قلابی معرفی کنند تا سندیکای مستقل کارگران شرکت واحد تحت الشعاع قرار گرفته و به جنبش مستقل کارگری در ایران ضربه وارد کنند و سپس رسما و این بار با نام “سندیکا” وارد همکاری، ائتلاف و ادغام عملی و ماهوی با شوراهای اسلامی گردند. بدین ترتیب و با فرض موفقیت این عوامل دست نشانده در ایجاد یک سندیکای دولتی و زرد، افرادی دست نشانده، زیر عنوان و با نام سندیکا اقدام به حمایت از کارفرما و دولت خواهند کرد و دولت ایران نیز به هدف خود که همزمان سرکوب مطالبات گسترده کارگران و سرکوب تشکل یابی مستقل کارگری است و نیز تزیین دکوراسیون ” آزادی فعالیت سندیکایی” خود در میان مجامع جهانی است، می رسد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: