ایرج گرگین و میرحسین موسوی با هم با جناق بودند
ژاله کاظمی خواهر زهرا رهنورد
آقای دلدم مینویسد: خیلی از دوستان مطبوعاتی از سر لطف و محبت می خواهند تا خاطرات بیش از نیم قرن فعالیت مطبوعاتی و سیاسی را بنویسم .
باید عرض کنم نوشتن بسیاری از این خاطرات اخلاقا جایز نیست چون سبب بروز مشکل برای زندگان و موجب هتک حرمت و آبروی درگذشتگان می شود !
قبل از انقلاب اسلامی سال 57 دوست محترم و فرهیخته ای داشتم که از مدیران برجسته تلویزیون ملی ایران بود .خدا رحمت کند #ایرج_گرگین را که کار خودش را از مطبوعات شروع کرد و بعدها مدیر روابط عمومی تلویزیون و یکی از بهترین مجریان و به مرور با تلاش و کوشش یکی از روسای برجسته رادیو تلویزیون زمان شاه شد .مدتی هم مدیر شبکه دوم رادیو بود که در دوره مدیریت او فرهیختگان شعر و ادب معاصر به رادیو آمدند و این دوره یکی از ادوار فاخر تاریخ رادیوی ایران است .همسر ایرج گرگین بنام خانم #ژاله_کاظمی هم یکی از دوبلورهای درجه اول کشور بود که در فیلم های سینمایی خارجی بجای ستارگان برجسته هالیوود صحبت می کرد و صدای دلنشینی داشت .
اسم اصلی ژاله ( مندرج در شناسنامه ) زهرا بود و خواهری بنام زهره و برادری به نام شاپور ( کشواد ) داشت .
زهرا ( ژاله ) و زهره ( زهرا ! ) هر دو قبل از ازدواج مدت ها در آمریکا اقامت تحصیلی داشتند و پس از بازگشت به ایران زهرا ( زاله ) با ایرج گرگین از مدیران برجسته تلویزیون ملی ایران و مورد اعتماد تام ساواک و دربار و عضو تیم #رضا_قطبی ( پسر دایی #فرح_پهلوی ) #محمودجعفریان و #پرویز_نیکخواه ازدواج کرد وهر موقع قرار بر مصاحبه با #محمد_رضا_شاه و یا تهیه برنامه ویژه ای برای #دربار_پهلوی و یا گزارش ورود رهبران خارجی به ایران بود از گرگین و یا ژاله کاظمی بهره می گرفتند .
زهره ( خواهر دوم ) هم با میر حسین موسوی فرزند یک کاسب بازار ( عمده فروش چای ) ازدواج کرد !
بدین ترتیب ایرج گرگین مدیر عالیرتبه تلویزیون شاه و میرحسین موسوی ( در آینده نخست وزیر محبوب امام امت ) هم ریش ( با جناق ) شدند !
چرا زهره نام خواهرش را به عاریت گرفت و زهرا گذاشت و نام فامیلش رهنورد شد داستان دیگری دارد که شاید در آینده بازگو کنم .
zahra. .
#زهرا_کاظمی هم فعالیت های هنری خود را با نام #ژاله_کاظمی تا پرروزی انقلاب ادامه داد و پس از آن به آمریکا کوچ کشید .
بعد از پیروزی اسلام در ایران میرحسین موسوی که فردی ناشناخته در میان مبارزان سیاسی زمان شاه بود و سوابق انقلابی و مبارزاتی نداشت سردبیر روزنامه تازه تاسیس جمهوری اسلامی ( ارگان #حزب_جمهوری_اسلامی ) شد .چون شوهر ( میرحسین ) سردبیر شده بود زوجه اش ( زهرا رهنورد ) را هم به موسسه مصادره شده #اطلاعات آوردند و سردبیری اولین مجله ویژه زنان ( بنام #اطلاعات_بانوان ) با سابقه چهل سال انتشار مداوم را به این خانم سپردند و خانم رهنورد در اولین اقدام انقلابی ژورنالیستی نام مجله را از اطلاعات بانوان به : ” #راه_زینب ” تغییر داد و با آوردن تعدادی زن و دختر بی تجربه در کار مجله نویسی طی چند هفته تیراژ مجله را از پنجاه هزار نسخه در هفته به چهار و سه هزار ساقط کرد و مجله باسابقه قدیمی را به تعطیل کشاند و رفت پی کارش !
من چون از زمان خانم #پری_اباصلتی در مجله اطلاعات بانوان صفحه داشتم در چند شماره ای هم که خانم رهنورد سردبیری کرد با ایشان همکاری نمودم و باید بگویم از نظر سجایای اخلاقی و فرهیختگی و متانت خانمی درجه اول ( مثل خواهرش ژاله کاظمی ) بود .بعد از انقلاب اسلامی یک باجناق ( میرحسین موسوی ) با پاشنه کش خود را میان مدیران تازه به قدرت رسیده جا انداخت و علاوه بر سردبیری روزنامه جمهوری اسلامی به سرپرستی وزارت خارجه و بعد هم معلوم نشد که چطور ؛ به نخست وزیری رسید !یک باجناق ( ایرج گرگین ) هم رادیو و تلویزیون مخالف جمهوری اسلامی و بعدا رادیو فردا را راه انداخت !
چند سال بعد از انقلاب یک روز به استودیوی آقای #حمید_قنبری در خیابان شاه ( جمهوری کنونی ) رفتم و از حضور ژاله کاظمی در استودیو ( بدون پوشش اسلامی ) بسیار متعجب شدم ! جمشید_هاشم پور و #مسعود_کیمیایی هم بودند ، فکر می کردم خانم کاظمی نمی تواند راحت و آسوده و بدون ترس از دستگیری به جمهوری اسلامی رفت و آمد کند ! موضوع را مطرح کردم و ژاله با همان لبخند همیشگی فقط گوش کرد و چیزی نگفت ، در عوض حمید قنبری گفت جای نگرانی نیست چون خان کاظمی خواهر زن نخست وزیر ( میرحسین ) مملکت است !
پس از انقلاب اسلامی، ژاله کاظمی به عنوان یکی از چهره‌های شاخص و محبوب تلویزیون پیش از انقلاب، در سیمای جمهوری اسلامی ایران جایی نداشت. بعدها با عوض شدن فضا در دوره‌هایی، جسته و گریخته در خارج از تلویزیون به گویندگی پرداخت . و سپس بار دیگر نقاشی را از سر گرفت. او که در آن سالها بیشتر در آمریکا ساکن بود، در سال ۱۳۶۲ نخستین نمایشگاه آثارش را برگزار کرد و از آن پس آثارش در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی در ایران و آمریکا به نمایش در آمد. اولین نمایشگاه نقاشی او در واشنگتن با استقبال منتقدان و بازدیدکنندگان روبرو شد و روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای با عنوان «تعویض اسب‌ها» (Changing Horses) نوشت: آدمی که گوینده فیلم و مجری تلویزیون بوده حالا رنگ و بو و عطر صدایش را به بوم نقاشی منتقل کرده‌است.» ژاله_کاظمی هنرمند برجسته و صاحب نام دوبلاژ در ۱۲ فروردین ۱۳۸۳ پس از سالها جدال با بیماری سرطان در ۶۱ سالگی در واشینگتن دی.سی درگذشت ؛ و خواهر دوم هم که زن موسوی شد اکنون در حبس خانگی به سر می برد .
#شاپور_کاظمی هم پس از انتخابات سال 88 دستگیر و زندانی شد !
. . . چرخ بازیگر از این بازیچه ها بسیار دارد !

One thought on “ژاله کاظمی خواهر زهرا رهنورد، ایرج گرگین با جناق میر حسین موسوی”
  1. خانم ژاله کاظمی آزاد هبچ نسبتی با خانم زهره کاظمی بروجردی ندارد !!!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: