ژاله کاظمی خواهر زهرا رهنورد، ایرج گرگین با جناق میر حسین موسوی

ایرج گرگین و میرحسین موسوی با هم با جناق بودند
ژاله کاظمی خواهر زهرا رهنورد
آقای دلدم مینویسد: خیلی از دوستان مطبوعاتی از سر لطف و محبت می خواهند تا خاطرات بیش از نیم قرن فعالیت مطبوعاتی و سیاسی را بنویسم .
باید عرض کنم نوشتن بسیاری از این خاطرات اخلاقا جایز نیست چون سبب بروز مشکل برای زندگان و موجب هتک حرمت و آبروی درگذشتگان می شود !
قبل از انقلاب اسلامی سال 57 دوست محترم و فرهیخته ای داشتم که از مدیران برجسته تلویزیون ملی ایران بود .خدا رحمت کند #ایرج_گرگین را که کار خودش را از مطبوعات شروع کرد و بعدها مدیر روابط عمومی تلویزیون و یکی از بهترین مجریان و به مرور با تلاش و کوشش یکی از روسای برجسته رادیو تلویزیون زمان شاه شد .مدتی هم مدیر شبکه دوم رادیو بود که در دوره مدیریت او فرهیختگان شعر و ادب معاصر به رادیو آمدند و این دوره یکی از ادوار فاخر تاریخ رادیوی ایران است .همسر ایرج گرگین بنام خانم #ژاله_کاظمی هم یکی از دوبلورهای درجه اول کشور بود که در فیلم های سینمایی خارجی بجای ستارگان برجسته هالیوود صحبت می کرد و صدای دلنشینی داشت .
اسم اصلی ژاله ( مندرج در شناسنامه ) زهرا بود و خواهری بنام زهره و برادری به نام شاپور ( کشواد ) داشت .
زهرا ( ژاله ) و زهره ( زهرا ! ) هر دو قبل از ازدواج مدت ها در آمریکا اقامت تحصیلی داشتند و پس از بازگشت به ایران زهرا ( زاله ) با ایرج گرگین از مدیران برجسته تلویزیون ملی ایران و مورد اعتماد تام ساواک و دربار و عضو تیم #رضا_قطبی ( پسر دایی #فرح_پهلوی ) #محمودجعفریان و #پرویز_نیکخواه ازدواج کرد وهر موقع قرار بر مصاحبه با #محمد_رضا_شاه و یا تهیه برنامه ویژه ای برای #دربار_پهلوی و یا گزارش ورود رهبران خارجی به ایران بود از گرگین و یا ژاله کاظمی بهره می گرفتند .
زهره ( خواهر دوم ) هم با میر حسین موسوی فرزند یک کاسب بازار ( عمده فروش چای ) ازدواج کرد !
بدین ترتیب ایرج گرگین مدیر عالیرتبه تلویزیون شاه و میرحسین موسوی ( در آینده نخست وزیر محبوب امام امت ) هم ریش ( با جناق ) شدند !
چرا زهره نام خواهرش را به عاریت گرفت و زهرا گذاشت و نام فامیلش رهنورد شد داستان دیگری دارد که شاید در آینده بازگو کنم .
zahra. .
#زهرا_کاظمی هم فعالیت های هنری خود را با نام #ژاله_کاظمی تا پرروزی انقلاب ادامه داد و پس از آن به آمریکا کوچ کشید .
بعد از پیروزی اسلام در ایران میرحسین موسوی که فردی ناشناخته در میان مبارزان سیاسی زمان شاه بود و سوابق انقلابی و مبارزاتی نداشت سردبیر روزنامه تازه تاسیس جمهوری اسلامی ( ارگان #حزب_جمهوری_اسلامی ) شد .چون شوهر ( میرحسین ) سردبیر شده بود زوجه اش ( زهرا رهنورد ) را هم به موسسه مصادره شده #اطلاعات آوردند و سردبیری اولین مجله ویژه زنان ( بنام #اطلاعات_بانوان ) با سابقه چهل سال انتشار مداوم را به این خانم سپردند و خانم رهنورد در اولین اقدام انقلابی ژورنالیستی نام مجله را از اطلاعات بانوان به : ” #راه_زینب ” تغییر داد و با آوردن تعدادی زن و دختر بی تجربه در کار مجله نویسی طی چند هفته تیراژ مجله را از پنجاه هزار نسخه در هفته به چهار و سه هزار ساقط کرد و مجله باسابقه قدیمی را به تعطیل کشاند و رفت پی کارش !
من چون از زمان خانم #پری_اباصلتی در مجله اطلاعات بانوان صفحه داشتم در چند شماره ای هم که خانم رهنورد سردبیری کرد با ایشان همکاری نمودم و باید بگویم از نظر سجایای اخلاقی و فرهیختگی و متانت خانمی درجه اول ( مثل خواهرش ژاله کاظمی ) بود .بعد از انقلاب اسلامی یک باجناق ( میرحسین موسوی ) با پاشنه کش خود را میان مدیران تازه به قدرت رسیده جا انداخت و علاوه بر سردبیری روزنامه جمهوری اسلامی به سرپرستی وزارت خارجه و بعد هم معلوم نشد که چطور ؛ به نخست وزیری رسید !یک باجناق ( ایرج گرگین ) هم رادیو و تلویزیون مخالف جمهوری اسلامی و بعدا رادیو فردا را راه انداخت !
چند سال بعد از انقلاب یک روز به استودیوی آقای #حمید_قنبری در خیابان شاه ( جمهوری کنونی ) رفتم و از حضور ژاله کاظمی در استودیو ( بدون پوشش اسلامی ) بسیار متعجب شدم ! جمشید_هاشم پور و #مسعود_کیمیایی هم بودند ، فکر می کردم خانم کاظمی نمی تواند راحت و آسوده و بدون ترس از دستگیری به جمهوری اسلامی رفت و آمد کند ! موضوع را مطرح کردم و ژاله با همان لبخند همیشگی فقط گوش کرد و چیزی نگفت ، در عوض حمید قنبری گفت جای نگرانی نیست چون خان کاظمی خواهر زن نخست وزیر ( میرحسین ) مملکت است !
پس از انقلاب اسلامی، ژاله کاظمی به عنوان یکی از چهره‌های شاخص و محبوب تلویزیون پیش از انقلاب، در سیمای جمهوری اسلامی ایران جایی نداشت. بعدها با عوض شدن فضا در دوره‌هایی، جسته و گریخته در خارج از تلویزیون به گویندگی پرداخت . و سپس بار دیگر نقاشی را از سر گرفت. او که در آن سالها بیشتر در آمریکا ساکن بود، در سال ۱۳۶۲ نخستین نمایشگاه آثارش را برگزار کرد و از آن پس آثارش در چندین نمایشگاه گروهی و انفرادی در ایران و آمریکا به نمایش در آمد. اولین نمایشگاه نقاشی او در واشنگتن با استقبال منتقدان و بازدیدکنندگان روبرو شد و روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای با عنوان «تعویض اسب‌ها» (Changing Horses) نوشت: آدمی که گوینده فیلم و مجری تلویزیون بوده حالا رنگ و بو و عطر صدایش را به بوم نقاشی منتقل کرده‌است.» ژاله_کاظمی هنرمند برجسته و صاحب نام دوبلاژ در ۱۲ فروردین ۱۳۸۳ پس از سالها جدال با بیماری سرطان در ۶۱ سالگی در واشینگتن دی.سی درگذشت ؛ و خواهر دوم هم که زن موسوی شد اکنون در حبس خانگی به سر می برد .
#شاپور_کاظمی هم پس از انتخابات سال 88 دستگیر و زندانی شد !
. . . چرخ بازیگر از این بازیچه ها بسیار دارد !

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: