کارشناسان سازمان ملل خواستار آزادی فوری زندانیان عقیدتی و زندانیان دوتابعیتی شدند

گروهی از کارشناسان ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر امروز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایرانی خواستند که زندانیان عقیدتی و زندانیان دو تابعیتی را با توجه به خطر جدی ابتلا به ویروس کرونا آزاد کنند.
⭕️ در این بیانیه آمده است که ایران به شدت از شیوع بیماری کووید 19 آسیب دیده است و مقامات وزارت بهداشت گزارش کرده‌اند که هر ۱۰ دقیقه یک نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست می‌دهد.
⭕️ کارشناسان سازمان ملل ضمن استقبال از خبر آزادی موقت ۱۰۰ هزار زندانی توسط قوه قضاییه، ابراز نگرانی کرده‌اند که اکثر زندانیان عقیدتی، مدافعان حقوق بشر و زندانیان دوتابعیتی همچنان در زندان به سر می‌برند و هشدار داده‌اند که برخی از این زندانیان به دلیل سن یا سابقه بیماری بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.
⭕️ کارشناسان سازمان ملل در ادامه بیانیه از نسرین ستوده، نرگس محمدی و آرش صادقی، سه مدافع حقوق بشر زندانی و از چند زندانی دوتابعیتی از جمله احمدرضا جلالی (ایرانی-سوئدی) ، مراد طاهباز (ایرانی-انگلیسی-آمریکایی)، کامران قادری(ایرانی-اتریشی) و مسعود مصاحب (ایرانی-اتریشی) نام آورده‌اند. هر هفت نفر درخواست مرخصی کرده‌اند اما مقامات یا به آن‌ها پاسخی نداده‌اند و یا درخواست آن‌ها را رد کرده‌اند.
⭕️ کارشناسان سازمان ملل هشدار داده‌اند که آقای طاهباز و آقای مصاحب بیش از ۶۰ سال سن دارند و به دلیل کهولت سن، سلامت و جان‌شان در معرض خطر جدی قرار دارد. این دو نفر و همینطور نرگس محمدی، آرش صادقی، کامران قادری و احمدرضا جلالی دچار مشکلات و بیماری‌های جسمی هستند و در صورت ابتلا به ویروس کرونا، سلامتی‌شان با تهدیدات جدی مواجه خواهد شد.
کارشناسان سازمان ملل ضمن تکرار نگرانی‌هایشان درباره‌ی شرایط پرازدحام و مشکلات بهداشتی و درمانی در زندانهای ایران، از مقامات ایرانی خواسته‌اند که به تعهدات خود مطابق میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی پایبند بوده و به حقوق افراد محروم از آزادی احترام بگذارند. این حقوق شامل پاسداشت کرامت و شان انسانی زندانیان و حفاظت از حق حیات ‌آن‌ها می‌شود.
⭕️ در ادامه‌ی بیانیه، کارشناسان سازمان ملل از مقامات ایران خواسته‌اند که به بازداشت افرادی که به طور خودسرانه (یعنی بر خلاف قوانین حقوق بشری و موازین دادرسی منصفانه) زندانی شده‌اند پایان دهند و یادآوری کرده‌اند که کارگروه بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل در رای‌های جداگانه حبس نرگس محمدی، آرش صادقی و احمدرضا جلالی را خودسرانه ارزیابی کرده است.
⭕️ اسامی کارشناسانی که بیانیه را امضا کرده‌اند عبارت است از: جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران؛ دنیوس پوراس گزارشگر ویژه در خصوص حق سلامت جسمی و روانی؛ مایکل فورست گزارشگر ویژه در خصوص وضعیت مدافعان حقوق بشر؛ اگنس کالامارد گزارشگر ویژه در خصوص اعدام‌های خودسرانه، شتابزده و فراقضایی؛ دیوید آر. بوید گزارشگر ویژه در خصوص حقوق بشر و محیط زیست؛ خوزه آنتونیو گوئه ورا برمودز (رئیس)، لی تومی(نایب رئیس ارتباطات)، الینا اشتاینر (معاون رئیس برای پیگیری امور)، سئونگ فیل هونگ و ستوندجی آجووی، همگی از اعضای کارگروه بازداشت‌های خودسرانه؛ دیوید کی گزارشگر ویژه در خصوص گسترش و ارتقاء حق آزادی عقیده و بیان؛ نیلس ملزر گزارشگر ویژه در خصوص شکنجه و سایر رفتار‌ها و مجازات‌های بیرحمانه، غیرانسانی یا ترذیلی؛ دیگو گارسیا سایان گزارشگر ویژه در خصوص استقلال قضات و وکلا.
🔹 لینک بیانیه سازمان عفو بین‌الملل به انگلیسی
https://www.ohchr.org/en/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=25803&LangID=E

--۳۱

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: