کارشناس افغان‌: کشورهای غربی دنبال ایجاد موادمخدر در افغانستان رفتند

  • By :
  • Category : خبر
خبر

مسعود حسینی کارشناس امور سیاسی و استاد دانشگاه به این عقیده است که پدیده موادمخدر یک پدیده بومی و محلی افغان‌ها نیست، بلکه این پدیده، یک پدیده جهانی است و کشورهای غربی دنبال ایجاد این پدیده در افغانستان رفتند تا منافع‌شان تأمین گردد.

به گزارش پیام آفتاب، «سید مسعود حسینی» کارشناس امور سیاسی و استاد دانشگاه در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پیام آفتاب در مورد رشد کشت مواد مخدر در افغانستان گفت که پیشینه کشت مواد مخدر در افغانستان سابقه چندین دهه‌ای دارد و از دیرباز این پدیده در کشور کشت می‌گردیده‌است. آقای حسینی در ادامه حرف‌هایش تصریح کرد که موضوع استفاده و کشت موادمخدر در زمان جنگ شوروی با افغانستان در میان آمد که این برنامه نیز از سوی کشورهای غربی طرح‌ریزی شده بود.

این کارشناس سیاسی به این باور است که کشورهای غربی تنها راه و چاره مقابله با حضور نظامی شوروی را کشت و ترویج موادمخدر در میان افغان‌ها می‌دانستند، تا از طریق کشت آن در میان مردم تحرکی علیه قشون سرخ شوروی ایجاد کنند. در همین حال، «کنت دوماران» رئیس استخبارات فرانسه و مشاور رئیس‌جمهور آن زمان آمریکا در کتاب «جنگ جهانی چهارم» می‌نویسد که آمریکا از مداخله روسیه در افغانستان بسیار نگران بود و برای رئیس‌جمهور آمریکا مشاوره دادم که عملیات «مسکیتو» یا همان «پشه ملاریا» را علیه شوروی در افغانستان شروع کند، که نتیجه کار این شد که کشت موادمخدر را در افغانستان عام ساختیم.

همچنان آقای حسینی به این عقیده است که پدیده موادمخدر یک پدیده بومی و محلی افغان‌ها نیست، بلکه این پدیده، یک پدیده جهانی است و کشورهای غربی دنبال ایجاد این پدیده در افغانستان رفتند تا منافع‌شان تأمین گردد. وی افزود که بعد از فروپاشی نظام مستبد طالبان، تشکیل نظام دموکراسی در کشور و همچنین آمدن کشورهای غربی و در راس آن آمریکا، این پدیده در افغانستان افزایش یافت و هر روز بر اراضی زیر کشت آن افزوده می‌گردد. همچنین در درون سیاست‌های غرب افرادی وجود دارد که از این جریان نفع می‌برند.

وی در ادامه حرف‌هایش تصریح کرد که کشت موادمخدر در افغانستان سالانه چندین میلیارد دلار درآمد دارد و این پول‌ها به جیب کشورهای خارجی و قاچاقچیان موادمخدر می‌رود، اما در این میان سهم مردم و کشاورزان افغانستان از کشت موادمخدر بسیار اندک و حدود سه تا چهار درصد می‌باشد. عدم اراده جدی حکومت مرکزی، نبود امکانات کافی و ناامن بودن مناطق تحت کشت موادمخدر باعث شده این موضوع هر روز افزایش و حکومت در امر مهار کردن آن ناکام بماند.

در همین حال، این استاد دانشگاه تأکید می‌کند که حکومت اراده قوی برای ازبین بردن این پدیده ندارد و ازسویی هم افغانستان به تنهایی نمی‌تواند این پدیده را محو کند، پس برای از بین بردن پدیده موادمخدر باید یک تصمیم جهانی وجود داشته باشد. آقای حسینی افزود که کشورهای غربی به دلیل تأمین شدن منافع‌شان از تجارت موادمخدر نمی‌خواهند این پدیده ازبین برود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
چشم #اسفندیار #استعمار در #ایران ، #اسلام است! گفتگوی دیدنی دیشب #منصور_اسانلو و #موتا

گفتگوی دیدنی دیشب #منصور_اسانلو و #موتا در تلویزیون اندیشه اختصاص داشت، به اصالت فعالیت حزبی در زندگی پارتی‌ها و وحشت اسلام از زندگی جمعی ایرانیان بحث موتا از دقیقه دهم آغاز می‌شود و در آن پایه‌های دوام جمهوری ایران‌فروشی اسلامی مورد حمله قرار می‌گیرد.

خبر
شصت‌و‌یکمین دادگاه حمید نوری؛ بازگشت «مینی‌بوس‌های خالی» پس از اعدام زندانیان بسیار دردناک بود

شصت و یکمین جلسه دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام های تابستان ۶۷ زندان گوهردشت، روز دوشنبه چهارم بهمن ۱۴۰۰ با جلسه نخست شهادت امیرهوشنگ اطیابی، زندانی چپ نجات یافته از آن اعدام‌ها، برگزار شد. امیرهوشنگ اطیابی که دانشجوی اخراجی سال ۱۳۵۹ بود، در اسفند سال ۱۳۶۲ به …

خبر
توییت شکوفه آذرماسوله زندانی سیاسی سابق به مناسبت آزادی #آتنا_دائمی

 آزادیت به شادی همرزمم هم بندی ام ، هم سنگرم خوش آمدی به زندان بزرگتر … حتی اگر دلیل آزادیت نمایش و شوی #دیکتاتور_حقیر برای برجام شان باشد بعد از هفت سال حبس آزادیت مبارک مان باشد گل دختر ….. از من می پرسی چرا سنگر می‌سازیم سنگر ما، فریاد …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: