کارلس پوجدمون خود را به پلیس بلژیک تسلیم کرد

  • By :
  • Category : خبر
خبر

f3.jpg

کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا، به همراه چهار وزیر کابینه‌اش خود را به مقامات پلیس بلژیک تسلیم کرد. دادستانی بلژیک اعلام کرد این پنج نفر در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برند.

دادستانی بلژیک اعلام کرد که نخستین بازجویی از کارلس پوجدمون، رئیس برکنار شده دولت محلی کاتالونیا و چهار وزیر کابینه‌اش، عصر روز یکشنبه (۱۴ آبان / ۵ نوامبر)  انجام خواهد شد. قرار است قاضی تحقیقات طی ۲۴ ساعت آینده مشخص کند که فرایند کار روی این پرونده به چه نحوی صورت گیرد. گفته می‌شود که پس از تحقیقات روز یکشنبه، مشخص خواهد شد که آیا کارلس پوجدمون و چهار وزیر کابینه پیشین‌اش در بازداشت خواهند ماند یا فرمان بازداشت آنها منتفی می‌شود.

در صورتی که حکم ادامه بازداشت برای مقامات برکنار شده دولت محلی کاتالونیا صادر شود، دولت بلژیک باید طی دوهفته آینده نسبت به تحویل استقلال طلبان اسپانیا به دولت این کشور تصمیم گیری کند. این امکان نیز وجود دارد که در صورت اعتراض به حکم ادامه بازداشت، تحویل استقلال طلبان اسپانیا به دولت این کشور تا ۶۰ روز به تاخیر افتد.

محاکمه به اتهام شورش و حیف‌و میل اموال عمومی

دادستانی اسپانیا روز پنجشنبه (۲ نوامبر/ ۱۱ آبان) با صدور حکمی از دستگاه‌های قضایی کشورهای اروپایی خواسته بود کارلس پوجدمومن، رئیس سابق منطقه کاتالونیا را در هر نقطه از اتحادیه اروپا فوری بازداشت کنند. به گفته سخنگوی قوه قضائیه اسپانیا برای سایر اعضای دولت سابق منطقه یادشده نیز حکمی مشابه صادر شده است.

پوجدمون و اعضای دولت او از سوی دولت و قوه قضائیه اسپانیا به سبب برگزاری رفراندوم استقلال کاتالونیا و تصویب جدایی این ایالت از اسپانیا به “شورش و حیف‌و میل اموال عمومی” متهم شده‌اند. بحران سیاسی و حقوقی میان کاتالونیا و دولت مرکزی اسپانیا پس از آن بالا گرفت که دولت کاتالونیا حاضر نشد نتیجه همه‌پرسی اول اکتبر در زمینه جدایی این ایالت از اسپانیا را نامعتبر بشمارد و بر لزوم دیالوگ با دولت مرکزی تاکید کرد.

دولت مرکزی اما با امتناع از مذاکره و به ویژه پس از تصویب قانون جدایی کاتالونیا در مجلس این ایالت در جمعه گذشته به اعمال اصل ۱۵۵ قانون اساسی دست زد. برابر با این اصل دولت مرکزی می‌تواند در شرایطی، با تصویب سنا دولت محلی هر ایالتی را از کار برکنار کند. ایالت کاتالونیا اکنون زیر کنترل دولت مرکزی است، پارلمان آن منحل شده و قرار است که در بیست و یکم دسامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۷) انتخابات پارلمانی مجدد برگزار شود. پوجدمون و همکارانش اعلام کرده‌اند اگر دولت اسپانیا انتخاباتی سالم و مبتنی بر موازین دمکراتیک را اجازه داده و نتیجه آن را بپذیرد، در آن شرکت می‌کنند.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
#سعید_تمجیدی از بازداشت شدگان #آبان_خونین_98 به اعتصاب غذای زندانیان سیاسی پیوست

زندانی سیاسی سعید تمجیدی، متولد ۱ خرداد ۱۳۷۱ ساکن محله خزانه تهران، دانشجوی رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی می باشد. وی از معترضان شرکت کننده در اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸ است که اکنون در تیپ ۵ زندان تهران بزرگ، محبوس است. سعید تمجیدی به همراه محمد رجبی در تاریخ ۲۹ آبان ۹۸ …

خبر
ما برای شهیدان گریه و ناله نمیکنیم راهشان را ادامه میدهیم مراسم چهلم زنده یاد حیدر قربانی …

مراسم چهلمین روز درگذشت #حیدر_قربانی زندانی سیاسی کُرد که در زندان مرکزی #سنندج اعدام شد، در منزل وی واقع در شهر #کامیاران با خواندن سرودهای حماسی برگزار شد. حیدر قربانی، زندانی سیاسی کُرد در تاریخ ۲۸ آذر به صورت مخفیانه در زندان مرکزی سنندج اعدام شد. پس از انتشار خبر …

خبر
اعتصاب وتجمع صدها کارگر پالایشگاه نفت تهران دراعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

روز چهارشنبه 6 بهمن، صدها کارگرپیمانی پالایشگاه نفت تهران (تندگویان)برای اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند ودست به تجمع در شرکت پالایش نفت تهران واقع در تهران،جاده قدیم قم زدند. ۱۸۰۰ کارگر پالایشگاه در این اعتصاب و اعتراض حضور دارند. این …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: