ضرب‌وشتم سه امضا‌کننده بیانیه ۱۴ نفر در زندان وکیل‌آباد
همزمان با بحران کرونا در ایران، فشارها بر زندانیان سیاسی ادامه دارد. مسئولان زندان وکیل‌آباد مشهد در اقدامی غیرقانونی و بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرایم، کمال جعفری یزدی، محمدحسین سپهری و عبدالرسول مرتضوی، سه تن از امضا کنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر را با توهین و ضرب‌وشتم به بند زندانیان با جرایم عادی منتقل کردند. عبدالرسول مرتضوی در اعتراض به این اقدام غیر‌قانونی دست به اعتصاب غذای خشک زده است…

، کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه و زندانی سیاسی در یک فایل صوتی که در اختیار زمانه قرار گرفته، از درون زندان از انتقال سه تن از امضا‌کنندگان بیانیه ۱۴ نفر به بند زندانیان با جرایم خطرناک خبر می‌دهد و می‌گوید که مأموران گارد حفاظت زندان وکیل آباد مشهد پیش از انتقال این زندانیان به بندهای دیگر، این سه زندانی را مورد ضرب و شتم و توهین قرار داده‌اند.

بر اساس گفته‌های این زندانی سیاسی، با تصمیم مسئولان زندان، از روز ۱۹ اسفند ماه، کمال جعفری یزدی به بند ۱۰۲، عبدالرسول مرتضوی به بند ۱۰۱ و محمدحسین سپهری به بند ۱۰۴ زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شده‌اند که همگی این بندها در این زندان به بند پنج معروف است و محل نگهداری مجرمان خطرناک از جمله قاتلان و سارقان مسلح است.

کمال جعفری یزدی در این فایل صوتی با اشاره به وضعیت ناامن بندهای جرایم عمومی می‌گوید که در بدو ورود این زندانیان سیاسی به بند زندانیان عادی، وسایل شخصی آنها سرقت شده و در حال حاضر شرایط به ‌گونه‌ای است که امنیت جانی آنها به خطر افتاده است.

او در بخشی از این فایل صوتی می‌گوید:«روز شنبه ۱۷ اسفند ماه به‌ همراه عبدالرسول مرتضوی و محمدحسین سپهری به بخش حفاظت زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شدیم که در آنجا مأموران زندان به ما حمله کردند و به عبدالرسول مرتضوی به‌خاطر پایی که جانباز شده چلاق گفتند و او را به دیوار کوبیدند. ما چون به خواسته‌هایمان رسیدگی نمی‌شد شروع کردیم به سرود یار دبستانی خواندن و سر دادن شعار زنده‌باد آزادی.»

جعفری یزدی در ادامه می‌گوید:«در بندهای عمومی کارت‌های تلفن را از ما گرفته و اجازه تماس با خانواده‌هایمان را نمی‌دهند. به سفارش مسئولان زندان از برخی زندانیان عادی خواسته‌اند که مواظب ما باشند. طوری است که طرف می‌آید بالای سرمان می‌ایستد ببیند ما چه می‌خوریم، یا چه کتابی می‌خوانیم. حتی چندین بار وسایل شخصی‌مان را بازرسی کردند و نامه‌های شخصی ما را از ما گرفتند.»

او با غیر‌قانونی و «غیر‌ شرعی» توصیف کردن این رفتار مسئولان زندان می‌گوید که این رفتارهای غیر‌قانونی را از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهند کرد:

«به آقای مکی، وکیلمان گفتم تا از طریق قوه قضاییه پیگیری کند تا ببینیم اگر واقعا دستگاه قضایی ملجأ و پناه مردم ستمدیده است که می‌دانیم نیست و برعکس ملجأ و پناه دزدان و غارتگران است، به ستمی که به ما شده رسیدگی کند و از مقامات قضایی بپرسد که چرا آقای رنگ‌ساز، مسئول حفاظت زندان و آقای کامران، کارمند حفاظت، به ما حمله کردند؟ به ما توهین و فحاشی کردند؟ به چه دلیل عبدالرسول مرتضوی را باید به دیوار بکوبند؟ این رفتارها را نسبت به جانبازی روا دارند که ولی نعمت آنهاست و در آخر هم به جای عذر‌خواهی کردن و رسیدگی به خواسته‌ها، ما را به بند قاتلان و دزدان بفرستند؟»

«ما محکم و استوار ایستاده‌ایم و خواسته‌های ما همان چیزی‌ است که قبلا در بیانیه ۱۴ نفر و جاهای دیگر گفته‌ایم و همه با هم یعنی شورای مدیریت راهبردی مطالبات مردمی، حرفمان همان است و محکم ایستاده‌ایم و طلوع صبح نزدیک است.»

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: