گزارشی از شرایط زندان شیبان اهواز و افشاگری در مورد مزدوری به نام احمدرضا (افشین) آزاده، از شکنجه‌گری تا ریاست زندان شیبان اهواز

 

زندان شیبان اهواز که با اسامی «زندان مرکزی اهواز»، «مجتمع حرفه آموزی اهواز» و «کلینیک اهواز» نامیده می شود؛ پیش از این یک مرکز خوددرمانی معتادان بوده است.
ابتدا سازمان زندان‌ها این مکان را مرکز درمانی قلمداد کرد، اما در واقع زندانی مخفی بود که فقط نیروهای امنیتی به آنجا دسترسی داشتند.
ظرفیت شیبان ۲۰۰۰ نفر اعلام شده اما در حال حاضر و به‌ویژه بعد از تعطیلی زندان کارون، ۴۵۰۰ نفر زندانی که ۹۰ درصد آنها از شهروندان عرب منطقه‌اند در این زندان به‌سر می‌برند.
به دنبال بازداشت‌های خودسرانه پس از درگیری مسلحانه در اهواز در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷، ازدحام جمعیت در بند زندانیان سیاسی بالا رفته و تعداد زندانیان به ۴۵۰ نفر رسیده است.

▪️زندانیان شیبان اهواز از ملاقات حضوری محرومند. تنها یک تلفن عمومی برای تماس تمامی بندها موجود است. هر زندانی تنها فرصت یک تماس چند دقیقه‌ای با خانواده را دارد و تنها با ۳ شماره‌ی ثبت شدهْ قادر به صحبت است.
تلفن بند عموما قطع و‌ یا خراب است. در زمان وصل تلفن؛ شاید زندانی بتواند به سختی هر چند روز یکبار فرصت یک تماس سه دقیقه‌ای با خانواده را داشته باشد.
▪️بند زندانیان سیاسی ۶ اتاق دارد و حدود ۵۰۰ نفر از زندانیان سیاسی در این بند محبوس هستند. در بند زندانیان سیاسی آب معمولا قطع است. امکان استحمام نیست، فاضلاب زندان همیشه پر است و فضا را آلوده می کند. سیستم سرمایشی قطع است و وضعیت سرویس‌های بهداشتی و بهداشت بند به دلیل نبودن آب در حد صفر است. زندانیان آب آشامیدنی ندارند و باید در صف بایستند تا دو بطری آب یک لیتری بگیرند.
▪️اتاق ۱ – اتاق زندانیان فارس زبان است که زندانیان هوادار مجاهدین خلق نیز در این اتاق نگهداری می‌شوند.
اتاق ۲ و ۴ – اتاق زندانیان متهمین به گروه‌های موسوم به وهابی و سلفی است.
اتاق ۳ – اتاقی است که زندانیان در رابطه با گروه‌های عربی اهوازی در آن محبوس هستند.
اتاق ۵ – اتاق زندانیان غیرامنیتی است که بعضا توسط عوامل حفاظت زندان برای جاسوسی زندانیان اجیر می شوند. به این محل؛ اتاق خدمات می‌گویند.
دو زندانی بلوچ به همراه دو بازداشتی آتئیست نیز با احکام ۱۵ ساله، صدور وثیقه‌ی ۱۰ میلیاردی و شکنجه‌های پیاپی در این بند محبوس‌اند.
▪️با توجه به تنوع عقاید و مذاهب زندانیان؛ وزارت اطلاعات با تفرقه افکنی بین زندانیان باعث ایجاد کینه و دشمنی و تفرقه بین آنها می شود تا همدیگر را بفروشند. ماموران شکنجه‌گر، زندانیان موسوم به داعش را به جان زندانیان سیاسی انداخته و اقدام به ایجاد درگیری می‌کنند.
▪️غذاى زندان شیبان اهواز به یک پیمانکار تحویل داده شده است.
این غذا علاوه بر کیفیت بسیار پایین، به مقدار خیلى کم به زندانیان داده می‌شود به نحوی که توانایی سیری یک فرد را ندارد. اگر به رعایت بهداشت یا کیفیت غذا اعتراضی از سوی زندانیان انجام گیرد، او را به تبعید تهدید می‌کنند. اکثر زندانیان بدلیل کیفیت پایین غذا مجبور مى شوند، غذای خود را از فروشگاه زندان تهیه کنند. یک زندانى اگر در حساب خود پولی نداشته باشد غذاى زندان او را خواهد کُشت. اکثر زندانیان به دلیل آلودگى غذا به عفونت روده و سرطان مبتلا مى شوند.

⚪️ در تاریخ ۱۹ بهمن ۹۷، باند شکنجه‌گران زندان کارون به شیبان اهواز منتقل شد. احمدرضا (افشین) آزاده، نادر صخراوردی، زارع و‌ خلیلی شکنجه‌گرانی هستند که به پاس خوش‌خدمتی و سرکوب زندانیان سیاسی با ترفیع مقام هر یک به پست‌های بالاتر در زندان بهبهان، مسجد سلیمان، دزفول و شیبان رسیدند. با ورود افشین آزاده به شیبان، اعتصاب غذای زندانیان سیاسی شیبان با خشونت و‌ضرب و شتم همراه شد.
زندانیان سیاسی شیبان اهواز نیز به سیاق دیگر محبوسین با هزینه‌های هنگفت خرید آب، غذا و درمان مواجهند. برخلاف دیگر بندها، آنها حق خروج از بند را ندارند، ارتباط آنان با دیگر زندانیان قدغن است و دسترسی به سالن ورزشی با نظارت مامورین صورت می‌پذیرد.
پیشتر تعدادی از اعضای سپاه پاسداران به برخی از زندانیان و دارندگان احکام طولانی مدت بند ۱ سالن ۶ پیشنهاد اعزام به سوریه در قالب مدافعین حرم را دادند. اعزامی که به موجب آن تمام اتهامات و مدت حبس آنان حذف خواهد شد. چنین پیشنهادی یادآور لشکر فاطمیون و اعزام مهاجران افغان به سوریه در ازای اقامت خانواده‌ی آنان در ایران است.
امری که مهاجر و زندانی را در ازای تحقق ابتدایی‌ترین حقوق اولیه خود با فروش جان و‌ خون در برابر دریافت پول و آزادی روبه‌رو می‌کند.
شیبان، شکنجه‌گاهی با مدیریت شکنجه‌گران سابق است که قرنطینه، ضرب و شتم و منزوی سازی زندانیان را در دستور کار خود قرار داده است.

«متن از گروه نویسندگان #سرخط »

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: