گزارشی از وضعیت مهرداد محمدنژاد، یک زندانی سیاسی گمنام

 

در زندان‌های ایران زندانیان سیاسی-عقیدتی بسیاری وجود دارند که اطلاعی از هویت و وضعیت آنها در دست نیست. این بی‌اطلاعی عمدتا به دلیل هراس خانواده و اطرافیان در مورد اطلاع‌رسانی به دلیل فشار نیروهای امنیتی، یا عدم آگاهی از اهمیت اطلاع‌رسانی یا وعده‌هایی است که به زندانیان برای کاهش مجازات و آزادی آنها داده می‌شود.

بسیاری از خانواده‌های زندانیان سیاسی-عقیدتی از ترس اینکه اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای کردن، شرایط و موقعیت عزیزانشان را سخت‌تر کند و باعث صدور احکام سنگین‌تر شود، از تماس با رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی در مورد زندانیان امتناع می‌کنند.

در طول سالیان گذشته بسیاری از این زندانیان به دلیل همین بی‌خبری در مورد وضعیتشان، مورد شدیدترین سرکوب‌ها و شکنجه‌ها قرار گرفته و حتی برخی به دلایل متعدد مانند اعتصاب غذا، رسیدگی نشدن به وضعیت سلامت و فقدان خدمات پزشکی، نگهداری در بند زندانیان معتاد یا قاتلان، شکنجه و … جانشان را از دست داده‌اند.

تجربه نشان داده است که سکوت در قبال زندانیان، خواست اصلی نیروهای امنیتی است و دست آنان را برای اعمال هرگونه فشار، بدرفتاری، شکنجه، اعترافات اجباری و … باز می‌گذارد.

مهرداد محمدنژاد، جوانی ۲۳ ساله و یکی از همین زندانیان سیاسی گمنام است که در مورد وضعیت او تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

محمدنژاد متولد ۱۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۷۵ و دانشجوی رشته اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی-سوهانک است. او همچنین یک ورزشکار حرفه‌ای بوکس و بدنسازی اسد در گفت‌وگو با زمانه گفته است که او هفته‌ای سه روز به دانشگاه می‌رفته و بقیه روزهای هفته را برای تأمین هزینه‌های شهریه دانشگاه، به عنوان پیک موتوری در رستوران مشغول به کار بوده است.

مهرداد محمدنژاد اما روز یک‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ با یورش نیروهای وزارت اطلاعات به منزلشان در شهر شهریار دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.

او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و به زندان منتقل کردند. در روزهای اول بازداشت چندین بار سعی کرده بودند دست او را بشکنند. خانواده‌اش تا چند روز از سرنوشت او بی‌اطلاع بودند، تا این که خودش با آنها تماس می‌گیرد و خبر می‌دهد که در اوین زندانی شده

«مهرداد قرار بود آن روز ساعت ۱۲ به رستوران برود. مادرش به مدرسه پسر کوچکش که کلاس چهارم است رفته بوده و به مهرداد گفته بوده تا ساعت ۱۲ جایی نرود، چون کلید خانه را با خود نمی‌برد و تا قبل از رفتن او به خانه بر‌می‌گردد. اما وقتی مادر همراه برادر کوچکش به خانه برمی‌گردند، هر چه در می‌زنند مهرداد در را باز نمی‌کند. آنها بالاخره در را باز می‌کنند و وقتی وارد خانه می‌شوند، می‌بینند همه چیز به هم ریخته و از مهرداد خبری نیست.»

خانواده مهرداد محمدنژاد تا چند روز هیچ اطلاعی از سرنوشت پسرشان نداشته‌اند و نمی‌دانسته‌اند چه بر سر او آمده است:

روز دستگیری مهرداد محمدنژاد، هشت نفر از ماموران اداره اطلاعات با چهار دستگاه خودروی پژو که شیشه‌های دودی داشته‌اند به منزل آنها مراجعه کرده‌اند و مهرداد را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و بازداشت کرده‌اند.

اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهرداد محمدنژاد در تاریخ پنجم اسفند ۹۷ در شعبه ۱۷ دادگاه کیفری تهران مستقر در شهرستان شهریار برگزار شده است و او به اتهام «توهین به مقامات و مأموران» و «اقدام به فعالیت علیه نظام » تفهیم اتهام شده، اما به دلیل تشخیص عدم صلاحیت دادگاه شهرستان شهریار و اعتراض، پرونده او به شعبه دیگری در استان تهران ارجاع داده شده است.

اما بر اساس آخرین خبرهایی که به زمانه رسیده، در نهایت بعد از گذشت شش ماه از تاریخ برگزاری اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مهرداد محمدنژاد در شهریار، شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی «زرگر»، در تاریخ چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸ او را در حالی که از ورود خانواده‌اش به جلسه دادگاه ممانعت شده، محاکمه کرده است.

مهرداد محمدنژاد به اتهام «توهین به مقامات و مأموران» و «اقدام به فعالیت علیه نظام » جمعا به سه سال زندان محکوم شده که دو سال آن قابل اجراست.

One comment

  • Fereshteh

    جای تاسف دارد که شما نه اسم نویسنده گزارش را ذکر می‌کنید و نه اسم منبع آن را هنگام بازنشر گزارش. این مصداق بارز به باد دادن رنج دیگران است.

    پاسخ

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: