خبر شوکه کننده بود و لرزه بر اندام هر انسانی با وجدانی می انداخت، ۲۵ زندانی اهل سنت در یک روز و یک ساعت اعدام شدند .

در چهارمین سالگرد اعدام جمعی شهرام احمدی و ۲۴ تن دیگر از زندانیان عقیدتی – سیاسی اهل سنت یاد آنها را گرامی می داریم.

چهارسال پیش در چنین روزی ۲۵ زندانی عقیدتی – سیاسی اهل سنت پس از سالها زندان و شکنجه، به وحشیانه ترین شکل به چوبه های دار سپرده شدند. جا دارد در این ایام که فریاد مردم ایران علیه اعدام همه جا را پرکرده، یادی کنیم از این زندانیان که بیگناه و تنها بخاطر عقایدشان بر بالای دار رفتند.

شهرام احمدی، خالد منصوربلاغی (کاوه ویسی)، پوریا محمدی، امید محمودی، مختار رحیمی، بهمن رحیمی، یاور رحیمی، محمد غریبی، کاوه شریفی، آرش شریفی، محمد کیوان کریمی، طالب ملکی، بهروز شاه نظری، کیوان مومنی فر، وریا قادری، عالم برماشتی، شاهو ابراهیمی، امیدپیوند، آدریس نعمتی، احمد نصیری، فرزاد هنرجو، امجدصالحی، حکمت عراقی، حمزه عراقی و علی عراقی، ۲۵ زندانی بودند که پس از سالها اسارت سلاخی شدند

اکثر این زندانیان طی سال‌های ۸۸ تا ۹۰ در کُردستان توسط مأموران اطلاعاتی دستگیر و بدون دسترسی به وکیل و یا ارتباط با خانواده‌هایشان، برای چندین ماه در سلول انفرادی زیر شکنجه بودند. آنها را در دادگاههای چند دقیقه‌ای و غیرعلنی به اعدام محکوم کردند.

مأموران و جانیانی که هر صبحگاه گلهای سرخ وطن را با ساطورهای خونین خود، پرپر می‌کنند، صبح روز ۱۱ مردادماه ۹۵ این زندانیان را به شکل وحشیانه ای با ضرب و شتم از بند خارج نموده و صبح روز ۱۲ مردادماه ۹۵ به دارآویختند.

به خانواده های آنها اجازه آخرین دیدار هم داده نشد و تنها تعدادی از آنها توانستند پیکر فرزندانشان را پس از اعدام مشاهده کنند. گزارش خانواده ها حاکی از این بود که فرزندانشان را قبل از اعدام شکنجه کرده بودند و آثار شکنجه بر پیکر آنها نمایان بود.

شهرام احمدی، زندانی ۲۹ ساله نیز در زمره این اعدام شدگان بود. مادر بیمار او قدم‌خیر فرامرزی پیش از این داغ اعدام فرزند دیگرش بهرام را به دل داشت. شهرام در یکی از نامه هایش درباره آرزوهای خود، چنین نوشته بود:

«آرزو دارم که مثل یک انسان، مثل یک متهم، در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوم، وکیلم را دیده باشم، او پرونده‌ام را خوانده باشد، شکنجه‌گرم کنار قاضی نایستاده باشد، قاضی خشمگین نباشد، قاضی نگوید یا از مملکت شیعه می‌روید، یا می‌میرید، دادگاه از پنج دقیقه بیش‌تر باشد و من اجازه صحبت کردن داشته باشم».

از شهرام احمدی تعدادی کاردستی به جا مانده است. او پیام «نه اعدام» را بر روی سنگ حک کرده است که روح بلند او برای عدالت و لغو حکم اعدام را نشان می دهد. در این اثر، خواسته قلبی شهرام احمدی برای عدالت در ایران را میتوان مشاهده نمود.

-شهرام

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: