یکماه سیل دوم در ایران و بازتاب های آن

سیل اول  چهل سال است که بر ایران جاری است. سیل دوم از 29 اسفند تا کنون در ایران جاری شده است. بارندگی هایی که نسبتا زیاد بود. بر کوه ودشت وصحرای ایران جاری شد. ولی بازتاب آن در زندگی مردم ایران بسیار غیر عادی و پر هزینه و پردرد ورنج است. کارشناسان مختلف در باره علت های پرهزینه بودن این بارندگی ها، برهان های گوناگونی آورده اند: از بی توجهی حکومت اسلامی به لایروبی رودحانه ها و آبراهه ها، و کف دریاچه های پشت سدهای ساخته شده، پر کردن مسیل ها وتجاوز به سیلاخورها  و تغییر مسیر های هزاران ساله آبراهه ها ، برای فروش زمین های مفت به دست اورده و سود بردن بیشتر بوسیله عوامل حکومتی در سراسر ایران ، تا تخریب وویرانی جنگل ها وپوشش های گیاهی کوه ها ی کشورودست اندازی  بر حاشیه های های رودخانه ها ودریا و در یاچه ها، هورها و باتلاق های کشور ، حتا برخی  از بارور کردن  بی حساب و کتاب ابرها سخن گفتند.

در پی جاری شدن این سیل در 26 استان کشور خسارت های وحشتناکی در کشور پدید امد که بنا به گفته مقامات حکومتی زندگی ملیون ها نفر از ایرانیان نابودشده است. بنا به گفته وزیرراه وشهر سازی- محمد اسلامی (تا هفته پیش) بیش از 110 هزار خانه و 14 هزارکیلومترراه وهزاران پل،  ویران شده است.به گفته وزیر کشور جمهوری اسلامی عبدالرضا رحمانی فضلی بیش از هزار35 ملیارد تومان، تا دو روز پیش برآورد هزینه های خسارات سیل بوده است. به گفته وزیر جهادوکشاورزی -محمود حجتی صدها هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ ها  ویران شده است. همچنین هزاران گاو داری، دامداری، مرغداری ، کارگاه های صنعتی وشهرک های صنعتی آسیب دیده اند. تا هفته پیش بنا به اعتراف مقامات حکومتی فقط در بخش کشاورزی تا هفته پیش وآغاز حمله ملخ ها وتروریستهای خارجی به ایران 13 هزار ملیارد تومان خسارات کشاورزان  ایران بوده است.

به اعتراف وزیر نفت حکومت  برای حفظ چاه ها و تاسیسات نفتی  سیل بند های منطقه ایلام وخوزستان را شکسته اند، وسیل به صدها روستا وشهرستان در خوزستان صدمه وارد کرده است.  مردم در مناطق سیل زده  از امکانات معمولی زندگی همچون خوراک، پوشاک،،بهداشت، آموزش،خانه، آب ،برق،گاز، مخابرات، اینترنت، ،امنیت ، وآسایش محروم شده اند. هنوز شرایط عادی نشده است. سیل وبارش و هجوم ملخ ها واز همه بدتر آمدن نیروهای تروریستی دست پرورده ی سپاه قدس به داخل کشور ایران ادامه دارد.

در این شرایط برای کمک به مردم سیل زده از سوی حکومت اقدام جدی به عمل نیامده است. حتا درخواست کمک از نهاد های کمک رسان جهانی مثل صلیب سرخ جهانی و دولت های توانا بطور جدی توسط حکومت  صورت نپذیرفته است. همچنین مردم  کمک رسان واعضای  شوراهای مردمی  و کمک کار سیل زدگان را دستگیر کرده و لوازم و کمک هایی را که جمع اوری کرده بودند، مصادره کردند. مردم با دست خودشان کمک ها را اماده می کنندو بدست سیل زدگان میرسانند. چون هیچ کس به نهاد های حکومتی اعتماد ندارد.  بخصوص  سپاهی ها ، وتروریستهای وارد شد ه به ایران چپاول کمک های مردمی وشوراهای مردمی را صورت می دهند. حکومت با شدت تلاش میکند که پیرامون این خیانت ها به مردم ایران اطلاع رسانی نشود. به همین دلیل از صلیب سرخ جهانی و کشور های جهان و دیگر نهاد های کمک کار منطقه ای درخواست کمک نمی کنند. تا اخبار داخل ایران توسط نهاد های جهانی پخش نشود.

پیامد این شرایط  چه می تواند باشد؟ انتشار بیماری های  عفونی مختلف در مناطق سیل زده ، مثل تیفوس تاعون وبا  مالاریا و… می تواند جان ملیونها  ایرانی را به خطر اندازد. ماندن افراد در مانداب ها وکنار مرداب هایی که پدید آمده است، می تواند جان تعداد بیشتری را به خطر بیاندازد. هم احتمال، رانش زمین در مناطق کوهستانی و ریزش ساختمان های خیس خورده می رود، هم احتمال مریض شدن تعداد بیشتری از مردم سیل زده بخصوص زنان وکودکان در مناطق سیل زده. چراکه هزاران جسد انسانها ، حیوانات اهلی و وحشی ، ماکیان در زیر آبها و گل ولای در طول زمان وبدلیل جمع آوری نکردن آنها  می تواند فرایند رشد بیماری های همه گیر راشدت بخشد. از همکنون تعداد زیادی از سیلزده ها در چادرهای نازک و نا کار امد سکنا داده شده اند. گروهی به تپه های شنی وجنگل های حاشیه مناطق سیل زده خودشان را کشانده اند. بدون هیچ امکانی در واگن های قطار های معیوب جا گرفته اند. به حز آب وغذایی محدود کمک دیگری به انها نمی رسد. تازه عده ای را از مراکز کمک رسانی در ترکمن صحرا بیرون کرده اند. به برخی از مردم چادرهای نازکی داده اند، که در برخی از موارد بابت چادرها از مردم سیل زده پول هم گرفته اند. (هلا ل احمر سوسنگرد )بسیاری بیمار شده اند که دارو ندارند. هزاران خانواده هم بدون سر پناه شده اند. صدها هزار نفر کار، کارگاه  وباغ ها  کشاورزی ودام های خود را ازدست داده اند.  اکثریت این مردم بی پناه و امکانات از شمال  تا جنوب کشور رها شده اند. با هجوم ملخ ها و100 هزار نیروهای حشدالشعبی و فاطمیون وزینبیون ، بروز فحطی هم جدی به نظر میرسد. این پیامدهای اولیه ای ایست که ناتوانی و نا کارامدی جمهوری اسلامی به مردم ایران تحمیل کرده است. برای جلوگیری از مرگ ومیر ملیونی مردم ایران چه باید کرد. مردم چکار باید بکنند ؟

 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: