,مردی که تمام عُمر زندگیش را در پشت میله های زندان در سلول های مرگِ جمهوری اسلامی سپری کرده و در طول این سالها حتی بدون داشتن یک روز مرخصی از سال ۱۳۷۰ به صورت پیوسته در زندان بسر میبرد.

عثمان مصطفی پور،  قدیمی ترین زندانی سیاسی کردستان و ایران  بیش از ٢٨ سال است کە بدون داشتن حق مرخصی در زندان  مرکزی ارومیە محبوس می باشد.

عثمان مصطفی‌پور در سال ۱۳۷۰ بازداشت و طی دو پرونده جداگانه در دادگاه انقلاب و دادسرای عمومی مجموعا به ۳۵ سال حبس محکوم شده است.

پیگیری های مستمر خانوادەی آقای مصطفی پور برای استفادە از حق مرخصی وی تاکنون بی نتیجە بودە و وی در حالی کە نزدیک بە سە دهە است در زندان می باشد، حتی برای یک روز هم بە مرخصی اعزام نشدە است.

عثمان مصطفی پور، متولد ۱۳۴۶، اهل پیرانشهر در ۲۳ تیرماه ۱۳۷۰ بعد از بروز درگیری میان گروهی از پیشمرگه‌های حزب دمکرات کردستان ایران با نیروهای سپاه پاسداران در دره آسن گران در منطقه ترگور ارومیه به همراه سە عضو دیگر این حزب به نام‌های ملا جاسم دلنشین ، ایوب جهانگیری و میرزا محمد قاسمی بە اسارت در آمد.

نامبرده به همراه سە زندانی دیگر به مدت ۶ ماه در بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات ارومیه تحت بازجویی و شکنجه‌های شدید جسمی و روحی قرار گرفت. در تاريخ ۱۸ دی ماه همان سال و بعد از اتمام بازجویي ها، هر چهار نفر به قرنطینه زندان مرکزی ارومیه منتقل شدند و در ۵ دی ماه، عثمان مصطفی پور، ایوب جهانگیری و ملا جاسم دلنشین از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی جوهری بدون حق داشتن وکیل تعینی به اتهام عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شدند.

بعد از تایید احکام اعدام این سه زندانی سیاسی کورد در دادگاه تجدید نظر، در تابستان ۱۳۷۱ حکم اعدام ملا جاسم دلنشین اجرا شد و سال بعد نیز ایوب جهانگیری در زندان مرکزی ارومیه اعدام شد. در سال ۱۳۷۲ بعد از اعدام این دو زندانی سیاسی، عثمان مصطفی پور به زندان مرکزی تبریز تبعید و دو سال از دوران حبس خود را در این زندان سپري كرد.
در سال ۱۳۷۴ این زندانی سیاسی مجددا به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد و در سال ۱۳۷۹، حکم اعدام نامبرده نقض و به ۱۰ سال حبس كاهش پيدا كرد. با اين حال، در همین سال در شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران به ۲۵ سال حبس محکوم شد كه با احستاب محکومیت قبلی در مجموع به ۳۵ سال حبس محکوم شد.

میرزا محمد قاسمی پس از تحمل ٨ سال حبس آزاد و سپس بە اقلیم کردستان رفت.

عثمان مصطفی پور  سال گذشتە  بنا بە تقاضای دادستانی ارومیە درخواست عفو مشروط نمودە بود کە در خواست این زندانی سیاسی کرد از سوی دادگاه انقلاب ارومیە رد شد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: