۳۰ خرداد، روز تاریخی در تاریخچه زندانیان سیاسی در ایران

خبر

روز ۳۰ خرداد سالیان است در فرهنگ مقاومت مردم ایران علیه دیکتاتوری ولایت فقیه، روز زندانیان سیاسی نامگذاری شده است. از همین روز بود که هر چه جنایت سازمانیافته در زندان از شکنجه و اعدام بیشتر شد، با شتابی بیشتر مقاومت نیز در زندانها بالا گرفت.

خمینی که خود را طلبه ای گوشه‌نشین جلوه می داد که نان و سیب زمینی می خورد و آزارش به یک مگس هم نمی رسد، در سیر تکاملی خود به جلاد قرن تبدیل شد.

۴۰ سال پیش در این روز به دستور خمینی علاوه بر به گلوله بستن هزاران تن از مردم در خیابانها، زندانیان سیاسی در زندانهای ایران دسته دسته به تیرک‌های اعدام سپرده شدند.

نسل جوان به درجه ای از آگاهی رسیده و خواهان آزادی، دموکراسی، مردم سالاری و تعیین تکلیف آینده کشورش بود. این خواسته ها و چنین نسلی و جوانانی برای خمینی خطری بزرگ به حساب می‌آمدند که بایستی دسته دسته آنها را به زندان انداخت و کشت تا دیگر ندای آزادیخواهی در ایران طنینی نداشته باشد.

اما در برابر این وحشی‌گری بی حدوحساب علیه مردم ایران، پاسخ مردم ایران به خمینی چه بود؟

نسل دهه ۶۰ با هزینه‌ای گزاف در برابر خمینی و پاسدارانش ایستاد و سرخم نکرد. و حاصل آن، اعدامهای دسته دسته در دهه ۶۰ و اعدام ۳۰ هزار زندانی در تابستان داغ سال ۶۷ شد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
‍ کسی که به مردم “خس و خاشاک” گفت، امروز با آنجلینا جولی ازنابرابری در جهان سخن می گوید…

رو که نیست سنگ پای قزوین هم در مقابل جمهوری اسلامی کم آورده است. “#محمود_احمدی_نژاد، در تائید سخنان #آنجلینا_جولی، هنرپیشه مشهور آمریکایی علیه تبعیض و سلطه‌جویی گفت: «با سخنان جولی در مورد “وجود تبعیض بنیادین در جهان” موافق هستم. برای اصلاح وضع جهان همه با هم و متحد تلاش خواهیم …

خبر
بازجو خبرنگارھای وزارت اطلاعات! آمنه سادات ذبیح پور اینم یک جور دو شغلی بودنه!

اینم یک جور دو شغلی بودنه! ولی نه از سر نداری و فرودستی؛ واسه خدمت به فرادستان! آمنه_سادات_ذبیحی_پوردو شغل دارد. بازجویی در زندان و گزارشگری تلویزیون. او از قبل از اعدام نوید افکاری خبر داشت. جالب است که «آمنه سادات ذبیح پور» از همه مسائل امنیتی قبل از وقوع خبر …

خبر
مخالفت با حضور امیرحسین مرادی در مراسم تشییع پیکر پدرش

مراسم خاکسپاری پدر امیر حسین مرادی پدر امیرحسین مرادی صبح امروز با حضور ده‌ها نفر از اعضای خانواده و نزدیکانش در «بهشت‌زهرا» به خاک سپرده شد. خانواده‌های سعید تمجیدی و محمد رجبی هم در این مراسم حضور داشتند. مقامات قضایی اجازه ندادند که امیرحسین در مراسم دفن پدرش شرکت کند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: