۷۰ درصد کارگران ایران زیر خط فقر مطلق هستند

 

فریبرز رئیس‌دانا می‌گوید، بیش از ۷۰ درصد کارگران در ایران زیر خط فقر مطلق هستند. به گفته این اقتصاددان حداقل دستمزد کارگران نباید کمتر از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد. حداقل دستمزد کنونی کمتر از یک سوم این پیشنهاد است.

تورم افسارگسیخته ای که خصوصا پس از آغاز سال جاری گسترش پیدا کرد، پس از اعلامیه های هر از چندی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نشان داد که بیشتر بلای جان کارگران می شود.

خط فقر از دید هر دولتی یک عددی دارد و طبیعتا دولت به صراحت وضعیت خط فقر را تشریح نمی کند اما بر اساس آمارهایی که منتشر می شود می توان دریافت که بیش از ۵۰ درصد کارگران امروز زیر خط فقر هستند.

این بدان معنا نیست که ۵۰ درصد دیگر زندگی خوبی دارند. بسیاری از این کارگران و حتی کارکنان دولتی که با استخدام های کنونی طیف قابل توجهشان به شکل پیمانی به استخدام دولت در می آیند زندگی خود را در مرز خط فقر و نه روی آن می گذرانند.

زیر خط فقر بودن در گزارشات زیاد آورده شده است. اما معنای دقیق زیر خط فقر را می توان اینگونه توصیف کرد که نان برای خوردن وجود دارد اما توانی برای خرید آن نیست. این در حالیست که قیمت ۱ عدد نان سنگک در بازار آزاد ایران حدود ۲۰۰۰ تومان و هر عدد نان لواش ۲۱۰ تومان است.

طبق محاسبات اقتصاددانانی نظیر فریبرز رییس دانا خط فقر مطلق ۳ میلیون و ۳۳۴ هزار تومان است و با توجه به جمعیت ۱۴ میلیونی کارگران کشور، هم اکنون ۷۰% کارگران زیر خط فقر مطلق هستند.

اما همین جمعیت ۷۰ درصدی نیز در شرایطی کار می کنند که در مواردی از حداقل دریافتی هم محروم می شوند.

عدم امنیت شغلی، صف بیکاران، قراردادهای سفید امضا و یا در مواردی کار کردن کارگران بدون وجود هیچگونه قرارداد، رد نشدن بیمه و موارد مشابه، همگی شرایطی را فراهم می کنند که کارگر زیر خط فقر مطلق فکری و مالی برود!

به اعتقاد آقای رییس دانا برای یک خانواده ۳.۵ نفری حداقل دستمزد نان آور باید ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد تا وضعیت از آنچه که هست بدتر نشده و بر تعداد کارگران محروم افزوده نشود.

وی همچنین معتقد است بالا رفتن دستمزد حداقلی کارگران باعث ایجاد تورم نخواهد شد و این صحبت ها را تبلیغات دو جناح برای رقابت با یکدیگر بیان کرد.

وی افزود: من نمی‌گویم در بحث بالا بردن حداقل دستمزد باید بی‌پروا سخن گفت و حرف‌های غیرعلمی زد و خودنمایانه رقم بدهیم. اما باید این نکته را یادآور شد که بالا بردن حداقل دستمزد به این سادگی‌ها باعث تورم نمی‌شود. این افسانه‌هایی که رسانه‌های مختلف دو جناح در گوش مردم می‌خوانند، نشان دهنده انگیزه درونی آن گویندگان است که با تمام قامت در دفاع از سود و سرمایه و لایه‌های قدرتمند حاکم در اقتصاد که اقتصاد را به‌ روز سیاه و فلاکت کشاندند، صحبت می‌کنند.

به نظر می رسد افزایش ۲ برابری حداقل حقوق کارگران برای سال ۹۸ غیر علمی نبوده و نه تنها باعث تورم نشود، که با کاهش بار روانی کارگران، به رشد تولید و افزایش ثروت کمک گردد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: