مثل مادری که کودک ناآرامش را با لالایی هایش آرام کرده با دردهایم کنار آمده‌ام.
زینب جلالیان، تنها زندانیِ سیاسیِ زن که به حبس ابد محکوم شده‌است در نامه‌ای از زندان از محرومیت خود از هرگونه دسترسی به امکانات درمانی و پزشکی خبر داد:
«اول از همه‌چشم‌هایم بیمار شدند و بعد از آن کلیه‌ها، ریه‌هایم و فشار خونم بعد از آن دهانم برفک زد و نهایتا دندان‌هایم خراب شدند و مجبورم درد زیادی را تحمل کنم.من به عنوان یک زندانی سیاسی از هیچ حق و حقوقی برخوردار نیستم و همیشه با دردهایم کنار آمده‌ام مثل مادری که کودک ناآرامش را با لالاهایش آرام کرده با دردهایم کنار آمده‌ام. چون به خوبی می‌دانستم اگر تقاضای درمان کنم مثل الان جوابی نخواهم گرفت. هیچ‌کس و هیچ چیزی آن‌قدر قوی نیست که بتواند مرا از رسیدن به اهدافم بازدارد. به تنهایی از همه قوی‌ترم و به راهم ادامه خواهم داد»
زینب جلالیان سال ۱۳۶۱ در ماکو چشم به جهان گشود.این فعال سیاسی کرد ایرانی که در سال ۱۳۸۸ به اتهام محاربه از طریق عضویت در گروه پژاک به اعدام محکوم شد. محکومیت وی در سال ۱۳۹۰ به حبس ابد کاهش یافت. زینب جلالیان، از سال ۸۶ در زندان به سر می‌برد و سنگین‌ترین حکم محکومیت (حبس ابد) را در میان زندانیان سیاسی زن دارد.
در اوایل مرداد ماه ۹۷زینب جلالیان به همراه ۹ زندانی جرائم عادی در زندان خوی در اعتراض به محرومیتشان از ملاقات هفتگی و امکانات اولیه زندان اقدام به اعتصاب غذا کردند. این کار در پی بازرسی از اتاق این زندانیان و پیدا کردن یک گوشی موبایل توسط مأموران صورت گرفت
مأمور حفاظت زندان با تشکیل پرونده برای زینب جلالیان و ۹ زندانی دیگر این اتاق، چند بار اقدام به بازجویی از آنان کرده است. روز ۷ مرداد ماه، پس از احضار مجدد این زندانیان به آنان اعلام گردیده تا زمانی که صاحب موبایل مشخص نشود، همه ۱۰ زندانی اتاق یک بند زنان از همه امکانات اولیه زندان همچون خرید میوه و خوراکی از فروشگاه زندان، کتابخانه،… و همچنین ملاقات هفتگی محروم خواهند بود.
در اعتراض به این محرومیت‌ها از صبح امروز دوشنبه ۸ مرداد، زینب جلالیان و ۹ زندانی دیگر این اتاق اقدام به اعتصاب غذا کرده‌اند و در نامه اعتصاب خویش به مسئولین زندان اعلام کرده‌اند تا رفع این محرومیت‌ها به اعتصاب خویش ادامه خواهند داد.
لازم به ذکر است پیش‌تر در شهریور ماه سال ۹۶ نیز زینب جلالیان به دلیل اعتراض به استعمال مواد مخدر در این بند از سوی مسئولین زندان به مدت چند ماه ممنوع‌الملاقات شده بود.
بند زنان زندان در شهر خوی دارای ۳ اتاق است و آمار این بند ۳۸ زندانی است. همچنین ۱۵ زندانی این بند به دلیل عدم وجود تخت به‌صورت کف‌خواب در راهروی این بند بسر می‌برند.
بارگیری (2).jpg

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: