‌‌سکوت سازمان ملل متحد در برابر سیاست های ناقض حقوق بشر دولت ترکيه در قبال پناهجویان ایرانی :تایید حکم ترک خاک بهروز عربزاده، عضو کانون نویسندگان ایران

#بهروز_عربزاده شاعر، مترجم و عضو کانون نويسندگان ایران در تبعید است. وی به علت فشار نهادهای امنیتی رژیم جهل و جنایت جمهوری اسلامی سال ۲۰۱۴ ایران را ترک کرد. وی به عنوان پناهجوی سیاسی در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه ثبت نام کرد و قبولی این سازمان فرمالیته را گرفت.

حال با گذشت شش سال زندگی در تبعید، بهروز عربزاده با حکم دیوان عالی ترکیه به ترک خاک این کشور محکوم شده است.

هم‌اکنون به جز بهروز عربزاده، شش پناهجوی ایرانی در کمپ های آیدین، توزلا و مولا در ترکیه در بازداشت هستند و به نقل از “ویدا هنرور” همسر آرش هنرور شجاعی، زندانی سیاسی سابق؛ مأموران کمپ توزلا دیروز چهارشنبه ۲۱ آوریل به آرش هنرور شجاعی گفتند که روز جمعه ۲۳ آوریل از طریق مرز هوایی به ایران دیپورت خواهید شد و درصورت مقاومت به کمپ وان منتقل و از راه زمینی تحویل مزدوران رژيم آدم کش جمهوری اسلامی خواهید شد.

بهروز عربزاده، زندانی سیاسی سابق، نویسنده و مترجم دوازده کتاب در تبعید که به‌خاطر فشار نهادهای امنیتی رژیم جهل و جنایت جمهوری اسلامی سال ۲۰۱۴ ایران را ترک و به‌عنوان‌ پناهجوی سیاسی در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در ترکیه ثبت نام کرد، در سال ۲۰۱۸ قبولی این سازمان را اخذ کرد.

هم‌اکنون مهندس بهروز عربزاده که فاقد هرگونه مدرک شناسایی معتبر در ترکیه می‌باشد، با پایان قرنطینه سراسری در ترکیه به‌علت شیوع موج جدید کرونا، به احتمال خیلی زیاد دستگیر و جهت استرداد به ایران به یکی از کمپ‌های دیپورتی منتقل خواهد شد.

بهروز عربزاده طی مصاحبه با رسانه‌ها تأکید کرده که در صورت استرداد به ایران با خطر شکنجه و حبس‌های طولانی مدت روبه‌رو خواهد شد.

این پناهجوی سیاسی در رابطه با دلایل اعمال فشار پلیس ترکیه بر خود می‌گوید: “شش سال پیش موفق شدم برای برگزاری چهار فقره تجمع اعتراضی در مقابل کنسولگری ایران در استانبول از نهادهای دولتی ترکیه مجوز بگیرم. همین امر سبب شد تا اداره مهاجرت ترکیه مرا از استانبول (شهر محل سکونتم) به شهر دیگری منتقل کند.”

او در ادامه می‌گوید: ” هر چند به این اقدام اعتراض کردم اما به هر حال پذیرفتم و پنج روز کاری بعد از اتمام موعد مقرر، به شهر مورد نظر رسیدم. با وجود اینکه مدارک موجه هم برای دیرکرد داشتم و علی‌رغم اینکه از سال ۲۰۱۴ به‌ عنوان پناهجوی سیاسی در دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا ثبت‌نام کرده و پرونده‌ام قبول شده، اداره مهاجرت اعلام کرد پرونده پناهندگی مرا بسته است.”

عرب زاده به‌ دنبال این اقدام فراقانونی اداره مهاجرت ترکیه در مراجع قضایی شکایت کرده اما پس از شش سال، دیوان عالی ترکیه رأی به ترک خاک او داده است. صدور این رأی در حالی‌ است که پیش از دیوان عالی، دادگاه تجدیدنظر به نفع او حکم صادر کرده بود.

در سال‌های گذشته شماری از شهر ایرانی‌ به‌دلیل داشتن باورهای مذهبی متفاوت از دیدگاه حکومت جمهوری اسلامی یا به‌ دلیل فعالیت‌های مدنی و سیاسی، تحت پیگرد قرار گرفته و به ترکیه گریخته‌اند اما ترکیه با نادیده گرفتن حقوق پناهجویی آنها، در بسیاری موارد این پناهجویان را اخراج کرده است.

طبق آخرین گزارش‌ها در هفته‌های اخیر دست‌کم چند پناهجوی ایرانی که همگی از فعالان مدنی و سیاسی در ایران بوده‌اند توسط نهادهای امنیتی ترکیه بازداشت شده‌اند و در آستانه دیپورت به ایران قرار دارند.

در صورت بازگردانده شدن این پناهجویان به ایران آنها ممکن است با خطر شکنجه، حبس‌های طولانی مدت یا حتی اعدام مواجه شوند.

اسامی این پناهجویان سیاسی عبارت است؛ ” بهروز عربزاده، آرش هنرورشجاعی، لیلی فرجی، زینب صحافی، اسماعیل فتاحی، محمد پوراکبری و بیژن فرخ پور حقیقی”

“صدای دادخواهی بهروز عربزاده و سایر پناهجویان سیاسی ایرانی در ترکیه باشیم”

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.