‌ به مناسبت یازدهمین سالگرد حرکت اعتراضی مادران پارک لاله

ما در پس همه این توهمات وحشت از پایان خفت بار را می بینیم.
بیش از یک دهه از حضور اعتراضی مردم در خرداد ۸۸ می گذرد. حضوری پرشکوه و به یادماندنی. معترض به نادیده گرفتن رای و نظر خود. جویای حقوق خود، با پرهیز از هرگونه خشونت.
حاکمیت اما این همه را ندید و صد البته نخواست که ببیند. در اوج خودشیفتگی به سر می برد. به نیروهای تحت امرش که آن زمان خودسر می نامید و همچنین نیروهای اطلاعاتی- امنیتی زیر نظرش فرمان کشتار داد و آن را اقتدار نامید.
از همان زمان به وضوح پیدا بود چون راه حل مشکل را نمی شناسد چشمانش رابست و دهان را گشود. فرمان قتل و بگیر و ببند را صادر کرد. برای باور پذیر شدن اقتدار در نزد نیروهایش دهها تن در خیابان ها به گلوله بسته شدند در حالی که تنها از حق و رای خود پرسیده بودند، هزاران نفر به بند کشیده شدند، چرا که او و نظامش را نقد کردند. راستی و درستی اش را زیر سوال بردند. کشور را به زعم خود با مشت آهنین اداره کرد. ناله و نفرین پدران ومادران، زنان و مردان ایرانی را نشنیده گرفت. همان گونه که سال ۷۸، دهه شصت و در تمام چهل سال گذشته نشنیده بود.
حاکمیت اما برای رسیدن به این نقطه محتاج پیش نیازهایی بود. در اطرافش جز چاپلوسان و عواملی که امتیازات خاصی در این مسیر عایدشان می شد باقی نماندند. بنابراین با گشاده دستی امتیازات فراوانی به آقایان و آقازاده ها داد تا در امر سرکوب و زمان نیاز چیزی کم نگذارند. ابتدا دستشان را در اقتصاد به طور کامل باز گذاشت، هر کجا میلشان کشید زمین های مرغوب را صاحب شدند، کارخانه ها و مراکز تولیدی را با اندک بهایی مالک شدند و سپس با بی کفایتی به تعطیلی کشاندند، به تجارت روی آوردند. قاچاق کردند و… تا در زمان فراخواندن انگیزه لازم برای فرمان برداری را داشته باشند.
باگسترش نارضایتی های مردمی و اعتراضات صنفی و مدنی که حاصل نادیده گرفتن های مداوم حقوق صنفی و شهروندی از جانب حاکمیت بود، نیاز به در اختیار داشتن عوامل تحت امر بیشتر و کارآمدتر داشت، مجبور شد هر لحظه امتیازات بیشتر برایشان در نظر بگیرد. درنتیجه آن وسیعترین فساد تاریخ ایران و احتمالا جهان را برای ایران به ارمغان آورد.
هر بار که روزنه ای برای تنش زدایی با دیگر کشورها پدید آمد سرداران تحت امرش موشکی باشعاری گسیل داشتند تا این فرصت به دشمنی بیشتر منجر گردد. سنگین ترین تحریم ها را در سایه همین دشمن تراشی ها برای مردم رقم زد.نظام و و سردارانش تحریم را نعمت می دانند و چرا نباشد؟ سنگین ترین اختلاس ها در سایه تحریم و دورزدن تحریم برای سرداران و قوای تحت امرش رقم خورد. زمانی که مردم به جان آمده از تحریم و تورم و گرانی در دی ماه ۹۶ به خیابان آمدند پاسخ شان همان بود که در سال ۸۸ و سال های قبل تر از آن نشان داده بود مشت آهنی، کشتار، زندان و حکم های سنگین.
این بار حتی از نیروهای تحت امرش خواست تا آتش به اختیار باشند که خود گویای آن است که عنان اختیار بطور کامل از کف برون شد. بنابراین هر که هر چه به فکرش رسید برای بقای حاکمیت انجام دهد.
از اقتدار می گوید اما ما استیصالش در گرفتن انتقام از قتل دست راستش را شاهدیم. از اقتدار می گوید و ما وحشتش را در تشخیص اشتباه و عجولانه هواپیمای مسافربری از موشک کروز و گرفتن جان دهها انسان بیگناه شاهدیم. وقتی مردم بار دیگر در آبان ۹۸ خسته از این همه اشتباه و بی خردی به خیابان آمدند، جواب همان تکرار رفتار ۸۸ بود. کشتار مردم معترض،زندان و حبس های طولانی.
پاداش اجرای دستوراتش از طرف آتش به اختیاران، سرداران و دستگاه قضای تحت امر مجوز فساد در جای جای دستگاه های تحت امر رهبری است.
حاکمیت همچنان در توهم اقتدار غوطه ور است ما اما در پس همه این توهمات، غوطه ور شدنش را در گنداب فساد و وحشت از پایان خفت بار را می بینیم.
ششم تیر ماه ۹۹
.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: