‌ نسرین ستوده: جان فرهاد میثمی در خطر است
بیش از ۴ ماه است از اعتصاب غذای دکتر فرهاد میثمی می‌گذرد. جرم او حمایت از دختران خیابان انقلاب و اتهامش تشویق به فساد و فحشاء است.

این اتهام به گمان تولید و توزیع پیکسل‌های «من به #حجاب_اجباری اعتراض دارم» به او نسبت داده شده است که می‌تواند ده سال حبس در پی داشته باشد.

اکنون او به جرم حمایت از خواسته‌ی زنان سرزمین‌اش و در اعتراض به بازداشت ناعادلانه‌ی خود و همسر اینجانب، رضا خندان، دست به اعتصاب غذا زده است.

آنچه من می‌دانم جان فرهاد به طور جدی در خطر است و از همه‌ی جان‌های آگاه می‌خواهم که هر آنچه در توان دارند برای نجات جان این شهروند فرهیخته به کار ببندند. فرهاد که سال‌هاست زندگی‌اش با اندیشه و قلم عجین شده است، در عمل مدنی نیز نشان داده است از جسارت و صداقت قابل تحسینی برخوردار است که او را به سرمایه‌ای ملی برای همه ایرانیان تبدیل کرده است.

بنابراین من از همه فعالان حقوق بشر، فعالان مدنی و جامعه‌ی وکالت درخواست دارم جهت استفاده از ظرفیت‌های خود در جهت آزادی فرهاد عزیز تلاش کنند، قبل از آن که خطر غیر قابل جبرانی این سرمایه‌ی مداراگر را از ما بگیرد.

فرهاد بیش از ۴ ماه است با آرامش و متانت با مرگی خاموش دست و پنجه نرم می‌کند. او را دریابید!
فرهاد میثمی یک روز پس از بازداشتش در روز ۹ مرداد دست به اعتصاب غذا زده و با وجود درخواست فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر تا به حال اعتصابش را نشکسته است.

صدیقه پیشنماز، مادر فرهاد میثمی خبر داده که وزن فرزندش به ۳۷ کیلوگرم رسیده در حالی که او پیش از باداشت و اعتصاب غذا ۷۸ کیلو وزن داشته است.

ماموران امنیتی روز تولد فرهاد میثمی مادر او را به اتاق رئیس بهداری زندان اوین برده‌اند تا ضمن ملاقات با فرزندش از او بخواهد به اعتصاب غذای خود پایان دهد.

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار از تهران در حساب کاربری توئیتر خود شرح این دیدار را از زبان صدیقه پیشنماز نوشته است:

«… دور یک میز بزرگ تعدادی آدم نشسته بودند. مادر می‌پرسد: پس فرهاد من کو؟ که نشانش می‌دهند. آن‌قدر لاغر شده بود که مادر، پسرش را نشناخته.»

در ادامه این روایت آمده است:

«از خانم پیشنماز می‌پرسم فرهاد چه گفت؟ با تعجب می‌گوید: چه بگوید؟ فرهاد اصلا توان حرف زدن نداشت. فرهاد من در واقع نیمه جان بود. وقتی بغلش کردم انگار یک اسکلت را در آغوش گرفتم. فرهاد ۳۷ کیلو شده. قبل از بازداشت ۷۸ کیلو بود. البته این وزن ۱۰ روز پیش اوست. ۱۰ روز است از او بی‌خبریم.»

گفته می‌شود در بهداری زندان اوین به صورت اجباری به فرهاد میثمی سرم تزریق می‌کنند و چون او سرم را نمی‌پذیرد، چند نفر دست و پایش را می‌گیرند تا سرم درمانی انجام شود.

فرهاد میثمی پیش از این گفته است هدفش از اعتصاب غذا هم اعتراض به روند ناعادلانه بازجویی و دادرسی خودش و هم روند ناعادلانه همه بازجویی‌ها و پرونده‌سازی‌هایی‌سا که در سال‌های اخیر رایج شده‌اند.

او بر حفظ کرامت انسانی متهمان تاکید کرده، خواستار «دفاع با معنا» شده و گفته است در شرایط فعلی اصلا «دفاع متهم از خود» بی‌معناست.

نسرین ستوده
زندان اوین
آذر ۹٧

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: