‍ گزارشی از وضعیت زندان تهران بزرگ معتادشان کن تا حاکم بماند زندانیان قیام آبان ماه ۹۸ چه وضعیتی دارند و چه بلاهایی برسرشان می آورند؟

سه روز اعتراض بیش از هزار کشته و صدها زندانی که زجر بیشتری از آنها که جان سپرده اند را تحمل می کنند. تحمل حبس در بندهایی که اداره کنندگان آنها سارق و مواد فروش هستند. این نه بر حسب اتفاق، بلکه کاملا عامدانه است. همین بلا را بر سر مردمی که در اعتراض های سال ۹۶ و ۹۷ دستگیر کردند نیز آوردند. توسط همین اشخاص تعدادی از جوانهایی که در راهپیمایی های اعتراضی دستگیر شده و به تیپ یک زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند معتاد شدند. شخصی به نام وحید صفری زندانی محبوب اداره زندان تهران بزرگ، که بابت ارتکاب جرائمی از قبیل سرقت مقرون به آزار و فروش مواد مخدر محکوم به تحمل حبس شده است، به دستور هدایت فرزادی به عنوان انتظامات و مراقب زندانیان برگزیده شده و او زندانیان را با شیوه قدیمی فریب می داد و آلوده به مواد مخدر می کرد. به آنها که تحمل حبس برایشان دشوار شده بود می گفت در صورت استعمال مواد مخدر تحمل حبس برایشان آسانتر می شود، می گفت شیشه بکش تا شیشه هم به جای تو حبس بکشد. پس از به قتل رسیدن زنده یاد علیرضا شیر محمد علی سوییت مخوف تهران بزرگ تخلیه شد، هدایت فرزادی ارتقا درجه گرفت و پستی با زحمتی کمتر و حقوق بیشتر نصیبش شد و حالا هم آن کس که مقصر اصلی کشته شدن علیرضا ومعتاد شدن ده ها جوان بود در اداره بازرسی سازمان زندانها مشغول به کار است. وحید صفری نیز به تیپ پنج این زندان منتقل شد، جایی که امروز محل محبوس شدن جوانهایی است که در قیام آبان ماه ۹۸ و یا در اعتراضهای دی ماه سال جاری که پس از قتل عام نخبگان در هواپیمای اوکراینی رخ داد دستگیر شدند. وحید صفری که البته فقط یک عامل است و با حمایت مسئولان زندان اقدام به فروش مواد مخدر و تشویق جوانهای معترض به مصرف مواد مخدر می کند نه بر حسب اتفاق که کاملا عامدانه این بار نیز به عنوان همیار (انتظامات) انتخاب شده است و با همان شیوه قدیمی به فروش مواد مخدر و معتاد کردن جوانها ادامه می دهد. معتاد کردن جوانهای معترضی که با ظلم و فساد جنگیده اند و خواهان دگرگونی بنیادی بودند، کاملا به طور سیستماتیک رخ می دهد و پای یک مافیای کهنه کار در میان است. اینجا زندان تهران بزرگ دسترسی به کتاب و روزنامه برای زندانیان دشوارتر از دسترسی به اقسام مواد مخدر و قرص های روان گردان است. ما تعدادی از زندانیان سیاسی با نوشتن نامه های متعدد و حتی به صورت حضوری و شفاهی بارها خواستار کتاب و روزنامه شده ایم. اما مسئولین این زندان می گویند اداره کل برای این زندان سهمیه در نظر نگرفته است. در عوض شیشه، هروئین، شیره، گُل و قرص بی دو، به وفور یافت می شود و افراد با خاطری آسوده آن را مصرف می کنند.
انتظامات چند ساعت در روز درب سرویس بهداشتی و حمام را برای عموم می بندد تا مشتری هایش بدون استرس این مواد افیونی را مصرف کنند و جالب تر اینکه هنوز در این بند دوربین نصب نشده است. برای یک حکومت واپسگرا، سرکوبگر و فاسد جوانهای سالم و آگاه خطرناک اند و عجیب نیست که اینگونه شرایط را برای معتاد شدن جوانها فراهم می کنند.

زندان تهران بزرگ، بهمن ماه ۱۳۹۸

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: