♦️فراخوان به تجمع اول ماه می (۱۱ اردیبهشت) روز جهانی کارگر

فراخوان

🔻امسال کارگران در ایران در شرایطی به استقبال اول ماه می، روز جهانی کارگر می‌روند که وضعیت کار و زندگی آنان نسبت به سال‌های گذشته به مراتب وخیم‌تر شده است.

🔻در یک سال گذشته بر اساس آمار رسمی (وزرات کار) تعدا کشته‌های قربانی عدم رعایت ایمنی و بهداشت محیط کار از سوی کارفرما-سرمایه‌داران ۷۹۰ نفر است که آمارهای غیررسمی این رقم را تا بیش از ۲هزار نفر ارزیابی می‌کنند. در همین مدت حداقل ۱۷ هزار کارگر نیز از کار اخراج شده‌اند. بنا به آمار رسمی، نرخ بیکاری در کشور ۱۴٪ است و حداقل دستمزد در نظر گرفته شده برای کارگران دست‌کم ۳ برابر زیر خط فقر است.

🔻اما بسیاری از کارگران به همین دستمزد ناچیز نیز دسترسی ندارند، به طوری‌که هم‌اکنون نزدیک به ۶۰ هزار کارگر در کشور، مجموعا بیش از ۳۰ هزار ماه حقوق معوقه از کارفرمایان خود طلب دارند. و طبق اعلام منابع رسمی ۳۳٪ افراد زیر خط فقر و ۵ میلیون نفر نیز گرسنه هستند.

🔻زنان نیز در محیط‌های کار تحت تبعیض و استثمار مضاعف قرار می‌گیرند، به طوری‌که نرخ اشتغال زنان در ایران تنها ۱۲٪ است.

🔻همچنین در این سال شاهد بودیم که حاکمیت در ادامه‌ی سیاست‌های سودجویانه‌ی خود اقدام به اجرای طرح کاروزی جهت ارزان‌سازی نیروی کار نمود که به درستی از سوی فعالین بیگاورزی نام گرفته است.

🔻از سوی دیگر حرکت‌های اعتراضی کارگران با سرکوب، بازداشت و حتی شکنجه مواجه می‌شوند. کارگران اعتصابی نیشکر هفت‌تپه بارها هدف تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته و بازداشت شدند.

🔻اول ماه می که هر سال به عنوان روز کارگران در سراسر جهان گرامی داشته می‌شود، در کشورهایی نظیر ایران که کارگران حق داشتن حتی یک تشکل مستقل را نیز ندارند، اهمیتی چند برابر پیدا می‌کند. کارگران در ایران می‌توانند در این روز با نمایش اراده و قدرت خود، بهره‌کشان و ستم‌گران پیش رویشان را به عقب رانند و راه را برای رسیدن به حقوق خود هموار کنند.

🔻این روز نه در سالن‌های ورزشی و همایش‌های دولتی و زیر نظر خانه‌ی کارگر، بلکه در خیابان‌ها و در میدان اعتراض است که گرامی داشته می‌شود. به همین دلیل ما از تمام کارگران، پرستاران، کشاورزان، معلمین، نویسندگان، بازنشستگان، دانشجویان، زنان خانه‌دار، فعالین کارگری، سندیکاها و اتحادیه‌ها در ایران می‌خواهیم تا در روز ۱۱ اردیبشهت ماه ۱۳۹۷، برابر با اول ماه می ۲۰۱۷ میلادی، روز جهانی کارگر را از ساعت ۱۱ صبح در مقابل ساختمان مجلس در تهران با رساندن فریاد حق‌طلبی خود به گوش مقامات گرامی بدارند. زمان و محل تجمع در شهرستان‌ها نیز متعاقبا اعلام خواهد شد.

🔸این فراخوان به طور مشخص به دنبال ۱۴ مطالبه‌ی زیر به عنوان مطالبات پایه‌ای کارگران در ایران است:

۱. افزایش حداقل دستمزد بالاتر از خط فقط اعلام شده (۵ میلیون تومان)

۲. به رسمیت شناختن حق اعتصاب و تجمع برای کارگران

۳. برچیبده شدن قراردادهای موقت و سفید امضا و تبدیل همه آنها به قرارداد دائم

۴. فراهم کردن زمینه‌ی شکایات برای کارگران

۵. تامین امنیت شغلی و بیمه کارگران، مزایای شغلی و مرخصی و توقف اخراج کارگران

۶. رفع هرگونه تبعیض جنسیتی درمحیط کار و در تمامی عرصه‌های زندگی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی

۷. اعطای حق مرخصی زایمان به زنان و تضمین بازگشت زنان به کار پس از پایان دوره‌ی مرخصی زایمان

۸. به رسمیت شناختن حق ایجاد تشکل‌های کارگری و صنفی مستقل

۹. رفع هرگونه تبعیض قومیتی از کارگران مهاجر

۱۰. تصویب قوانینی جهت ممنوعیت به تعویق انداختن حقوق و دستمزدها

۱۱. قرار گرفتن کلیه کارگران شاغل از کارگاه‌های کوچک تا کارگران مناطق آزاد تحت پوشش قانون کار

۱۲. تصویب قوانینی حمایتی از کودکان و لغو هرگونه کار کودک

۱۳. آزادی بی قید و شرط تمام فعالین کارگری، صنفی، اجتماعی و سیاسی دستگیر شده

۱۴. اول ماه می، روز جهانی کارگر، روز کارگران و ستمدیدگان در سراسر جهان است. این روز باید تعطیل رسمی اعلام شده و هرگونه اعتراضات کارگری و عمومی برای احقاق حقوق خود در این روز بدون هیچ ممانعتی برگزار شود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
پیام شکوفه آذر ماسوله به جنبش #دادخواهی

شکوفه آذرماسوله فعال سیاسی و مدنی از اعدام وشکنجه های خانواده اش در دهه شصت میگوید فعال سیاسی و مدنی و از معترضان به اسیدپاشی که در تاریخ ۱۸ خرداد ۹۴ بازداشت شد. شکوفه آذرماسوله از ظلم هایی می گوید که طی چهار دهه بر خانواده و بستگان او رفته …

خبر
ناهید تقوی، شهروند شصت و شش ساله، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

ناهید تقوی، شهروند شصت و شش ساله، شب جمعه ۲۵ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. به چهره این زن زیبا و مصمم خوب بنگرید! با وجود ۶۶ سال سن و فشار خون بالا، چه شور زندگی در نگاه او …

خبر
دلنوشته مسیح علینژاد در مورد حکم هشت سال زندان برادرش

قلبم درد می‌کند، وکیل برادرم نوشته دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم هشت سال زندانِ ⁧ #علیرضا_علینژاد ⁩ را تایید کرد و به هیچ‌کدام از اعتراضات ما توجه نکرد. برادرم را به جرم تبلیغ علیه نظام و‌ توهین به رهبری جمهوری اسلامی دادگاهی کردند. همان حکومتی که می‌خواست با موشک‌هایش از …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: