♦️ مهدی سلیمی، نویسنده و مترجم بازداشت شد

خبر

 

«مهدی سلیمی»، نویسنده و مترجم سه‌شنبه ۱۷ تیر در خانه والدینش در شهرستان اهر از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد.

♦️«جلال سلیمی»، برادرش در اینستاگرام خود با اعلام خبر بازداشت او نوشته است: «برادر من حوالی ساعت نه ونیم امروز هفدهم تیر در منزل پدری در اهر دستگیر و بعد از بازجویی روانه دادسرای سی‌وسه (اوین) تهران گردید. هنوز اتهامش مشخص نیست.»

♦️بنا بر گزارش رسیده، مهدی سلیمی طبق آنچه در حکم بازداشتش آمده است به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» دستگیر شده است. همچنین این حکم به امضای شعبه ۳۳ بازپرسی بیدادسرای اوین بوده است.

♦️مهدی سلیمی در توییتی در تاریخ ۱۴ ژوئن از تهدید‌هایی که درباره انتشار نوشته‌هایش شده، خبر داده بود. او در توییت خود نوشته بود که با تهدیدهای لمپن‌مابانه ساکت نمی‌شود: «الان تهدید تلفنی شدم، لابه‌لای تمام ادبیات تهدیدآمیز به‌شدت لمپن‌مابانه فقط گفتم وقتی به یک نویسنده بگویی ننویس انگار به آدمی بگویی نفس نکش و جواب این بود: اگر ادامه بدهی نفست را هم می‌بریم و این آخرین هشدار است… #خفه_نمیشویم»

♦️مهدی سلیمی نویسنده مقاله «ادبیات سیاسی، بلاگردان مردم ستمدیده» است که در سال ۱۳۹۸ منتشر شد. مقاله «ادبیات سیاسی، بلاگردان مردم ستمدیده» درباره سیر تاریخی قیام‌های ایران تا اتفاقات آبان ۱۳۹۸ است. او در بخشی از این مقاله نوشته است: «روزی شاملو -در شرایط اجتماعی سال‌های پس از کودتای مرداد ۱۳۳۲ – در مورد اشعار سپهری گفته بود: «چطور می‌توان وقتی‌که سر آدم‌های بی‌گناه را لب جوب می‌بُرند و من دو قدم پایین‌تر بایستم و بگویم “آب را گل نکنید”!» این شرایط اجتماعی را که ضرورتا هنر و ادبیات را مثل سایر عرصه‌های فرهنگ تحت‌تاثیر قرار می‌دهد می‌توان «شرایط اضطراری» نامید. اکنون بعد از قیام دی‌ ۱۳۹۶ و به‌ویژه بعد از آبان‌ماه خونین امسال (۱۳۹۸)، ما دقیقا در دل یک شرایط اضطراری واقع شده‌ایم… در چنین شرایط اضطراری ادبیات و هنر چه کارکردی می‌تواند داشته باشد؟ اگر «ادبیات دلالتگر» صرفا بازنمایانگر است، «ادبیات سرایتگر» چیست؟… »

♦️مهدی سلیمی همچنین مترجم کتاب‌های «اخته کردن یا گردن زنی» اثر الن سیکسو و کتاب «امر واقع لاکانی»، اثر اسلاوی ژیژک است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
صداقت و شجاعت و علم قیام سپید، سپید دلان را به سخن می آورد.

💠صداقت و شجاعت و علم قیام سپید، سپید دلان را به سخن می آورد. اگر چند باشد شب دیر باز بر او تیرگی هم نماند دراز شود روز، چون چشمه رخشان شود جهان چون نگین بدخشان شود کانال ما👈 @sakariyouha1414 ادمین👈 @ghiam14 💎 @iranyarannetwork1398

خبر
اعتصابات و اعتراضات کارگری و قیام سپید ، شورای هماهنگی رهبری و سامانه همبستگی ملی ایرانیان با منصور اسانلو

سامانه همبستگی ملی در حال گسترش است Instagram: @channelyektv http://www.facebook.com/ChannelYek  

خبر
#فورى 🔴 اعتصاب غذاى پنج نفر از زندانیان سیاسى محکوم به اعدام زندان مرکزى اهواز

#لب_دوزى جاسم حیدرى، على خسرجى،حسین سیلاوى، على مطیرى و على مجدم، پنج زندانى در انفرادى زندان مرکزى اهواز در اعتراض به شکنجه،رفتار مسؤلین زندان و ممنوعیت از ملاقات با خانواده هایشان از سه روز پیش اقدام به اعتصاب غذا کردند. منابع حقوق بشر مى گویند: این ۵ زندانى در انفرادى …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: