این هنرمند بزرگ و اسطوره ی اواز ایرانی در تاریخ هنر و تعهد پذیری جاودانه شد. او که در صدا و شناخت دستگاههای موزیک ایرانی استاد و بلکه ابداع کننده بود با اواز و صدای با شکوه، گوش نواز و جانبخش خود در ایران بی نظیر و در جهان پراوازه بود.
این فقط هنر بلند و با شکوه و صدای رسا و گرم استاد نیست که جاودانگی اش را بیمه ساخت بلکه تعهد و مردمی بودن و دشمنی اشکاراو با دیکتاتوری زمان است که از او هنرمندی متعهد و برتر به تاریخ هنر،فرهنگ ،ادب و اجتماعی گرایی ایران عرضه کرد.
استاد شجریان که سرامد اواز ایرانی بود هیچگاه برای حاکمان هنر ورزی نکرد و هیچگاه هنر ارزشمند خود را به حاکمان اعم از شیخ و شاه عرضه نداشت. برای اینکه نیازی به انها نداشت و این حاکمان بودند که کوشش کردند با نزدیک شدن به استاد از او کسبه اعتبار نمایند.
استاد تا انجا به ازادی میهن و هم میهنانش عشق ورزید و تا انجا با استبداد و دیکتاتوری دشمنی کرد که دیکتاتور حاکم حتا از اینکه خیابانی به نام او نامیده شود یا صدای گرم و جانبخش او از صدا و سیما منتشر شود، در وحشت بود.برای اینکه او بود که هنگامه ی جنبش ازادیخواهی ملت ایران میخواند؛ مرغ سحر ناله سر کن. شام تاریک ما را صحر کن.
او بود که میخواند؛…تفنگت را زمین بگذار برادر…
اری این اسطوره ی اواز ایرانی که با وجود دست و پنجه نرم کردن با سرطان و استبداد، هر دو اما وطن را ترک نکرد و ما را در جنگ با استبداد تنها نگذاشت.
اما او اینک در بین ما نیست و خسارت ناشی از نبودنش را هیچکس پر نخواهد کرد.
اگر چه همایون و مژگان دو فرزند برومند او، با صدای گرم و هنرمندی کم نظیر خود راه استاد عزیز را طی خواهند کرد و همایون با صدای گرم و قدرتمند خود فریاد بر می اورد؛
میروی و گریه می اید مرا، اندکی بنشین که باران بگذرد…و خاطره ی اسطوره ی اواز ایران را زنده نگه میدار.
اری این اسطوره باید سرمشق همه ی هنرمندان بزرگ و متعهد قرار بگیرد و دانشمندان حوزه ی هنر، فرهنگ و اجتماع را به کوششی فراگیر برای ترویج راه او قرار بدهد.
من از سوی خود و اعضای جبهه ی دموکراتیک ایران بر بلندای قله ی فرهنگ،ادب، هنر ، انسانگرایی ، مردم دوستی، ازادیخواهی و روح و دانش این ابر مرد ، سر تعظیم و تکریم و خضوع فرو اورده و به خاندان بزرگ ایشان، همه ی هنرمندان مردمی و ملت بزرگ ایران تسلیت عرض میکنم.
هزاران افسوس که استاد در روزگاری از میان ما پرکشید که بیماری کرونا مزید بر ویروس ملا شد و گرنه موج تشییع کنندگان ،بنیان دیکتاتوری را بر میکند.اما بر ما است که از هر راه ممکن ارادت و تعظیت خود به استاد و درسوگ استاد را اعلام کنیم.
به یاد استاد؛
ساعت ۱۰ شب هرجا که هستیم شمع بر افروزیم و
مرغ سحر را با هم بخوانیم.

حشمت اله طبرزدی
دبیرکل جبهه ی دموکراتیک ایران
۱۷ مهرماه ۱۳۹۹ خورشیدی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: