✅استاد محمد رضا شجریان اسطوره اواز ایرانی در گذشت

خبر

این هنرمند بزرگ و اسطوره ی اواز ایرانی در تاریخ هنر و تعهد پذیری جاودانه شد. او که در صدا و شناخت دستگاههای موزیک ایرانی استاد و بلکه ابداع کننده بود با اواز و صدای با شکوه، گوش نواز و جانبخش خود در ایران بی نظیر و در جهان پراوازه بود.
این فقط هنر بلند و با شکوه و صدای رسا و گرم استاد نیست که جاودانگی اش را بیمه ساخت بلکه تعهد و مردمی بودن و دشمنی اشکاراو با دیکتاتوری زمان است که از او هنرمندی متعهد و برتر به تاریخ هنر،فرهنگ ،ادب و اجتماعی گرایی ایران عرضه کرد.
استاد شجریان که سرامد اواز ایرانی بود هیچگاه برای حاکمان هنر ورزی نکرد و هیچگاه هنر ارزشمند خود را به حاکمان اعم از شیخ و شاه عرضه نداشت. برای اینکه نیازی به انها نداشت و این حاکمان بودند که کوشش کردند با نزدیک شدن به استاد از او کسبه اعتبار نمایند.
استاد تا انجا به ازادی میهن و هم میهنانش عشق ورزید و تا انجا با استبداد و دیکتاتوری دشمنی کرد که دیکتاتور حاکم حتا از اینکه خیابانی به نام او نامیده شود یا صدای گرم و جانبخش او از صدا و سیما منتشر شود، در وحشت بود.برای اینکه او بود که هنگامه ی جنبش ازادیخواهی ملت ایران میخواند؛ مرغ سحر ناله سر کن. شام تاریک ما را صحر کن.
او بود که میخواند؛…تفنگت را زمین بگذار برادر…
اری این اسطوره ی اواز ایرانی که با وجود دست و پنجه نرم کردن با سرطان و استبداد، هر دو اما وطن را ترک نکرد و ما را در جنگ با استبداد تنها نگذاشت.
اما او اینک در بین ما نیست و خسارت ناشی از نبودنش را هیچکس پر نخواهد کرد.
اگر چه همایون و مژگان دو فرزند برومند او، با صدای گرم و هنرمندی کم نظیر خود راه استاد عزیز را طی خواهند کرد و همایون با صدای گرم و قدرتمند خود فریاد بر می اورد؛
میروی و گریه می اید مرا، اندکی بنشین که باران بگذرد…و خاطره ی اسطوره ی اواز ایران را زنده نگه میدار.
اری این اسطوره باید سرمشق همه ی هنرمندان بزرگ و متعهد قرار بگیرد و دانشمندان حوزه ی هنر، فرهنگ و اجتماع را به کوششی فراگیر برای ترویج راه او قرار بدهد.
من از سوی خود و اعضای جبهه ی دموکراتیک ایران بر بلندای قله ی فرهنگ،ادب، هنر ، انسانگرایی ، مردم دوستی، ازادیخواهی و روح و دانش این ابر مرد ، سر تعظیم و تکریم و خضوع فرو اورده و به خاندان بزرگ ایشان، همه ی هنرمندان مردمی و ملت بزرگ ایران تسلیت عرض میکنم.
هزاران افسوس که استاد در روزگاری از میان ما پرکشید که بیماری کرونا مزید بر ویروس ملا شد و گرنه موج تشییع کنندگان ،بنیان دیکتاتوری را بر میکند.اما بر ما است که از هر راه ممکن ارادت و تعظیت خود به استاد و درسوگ استاد را اعلام کنیم.
به یاد استاد؛
ساعت ۱۰ شب هرجا که هستیم شمع بر افروزیم و
مرغ سحر را با هم بخوانیم.

حشمت اله طبرزدی
دبیرکل جبهه ی دموکراتیک ایران
۱۷ مهرماه ۱۳۹۹ خورشیدی

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
فیلم تجمع اعتراضی خانواده‌های جانباختگان پرواز #PS752

آن جنایتکارانی که بچه های ما را از بین بردند کجایند؟ چرا معرفی نمی شوند! 👈فیلم  تجمع اعتراضی امروز خانواده‌های جانباختگان پرواز #PS752 مقابل مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه رژیم هواپیمای پرواز ۷۵۲ تهران ــ کیف در ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک سپاه تروریستی پاسداران سرنگون شد …

خبر
انتقال سمانه نوروزمرادی، زندانی مشروطه‌خواه، به زندان رودسر

روز چهارشنبه ۳۰ مهرماه ۱۳۹۹، سمانه نوروزمرادی، زندانی مشروطه‌خواه، که در حال گذران دوران محکومیت خود در زندان اوین بود، به زندان رودسر منتقل شد. ‌ گفته می‌شود سمانه نوروز مرادی را به بهانه ملاقات با وکیلش از بند زنان زندان اوین خارج کرده و بدون اطلاع قبلی به زندان …

خبر
پرونده سازی در زندان| جلسه بیدادگاه محمد بنازاده امیرخیزی، مجید اسدی و پیام شکیبا برگزار شد

مجید اسدی، محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا نهایتا در تاریخ یک مردادماه امسال جهت بازجویی از بابت این پرونده از زندان رجایی شهر کرج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند دویست و نه زندان اوین منتقل شدند. آنها نهایتا اواخر شهریورماه امسال با پایان ایام بازجویی به بند …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: