✳️ نه نماینده پارلمان سوئد با نامه به جوزف بورل، حضور نماینده اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف «جلاد تهران» را محکوم کردند!

امروز دوشنبه ۹ اوت ۲۰۲۱، نه تن از نمایندگان پارلمان سوئد در نامه ای سرگشاده خطاب به جوزپ بورل، مسول کمیسیون اتحادیه اروپا، اعتراض صریح خود را نسبت به حضور انریکه مورا و تیم همراهش در مراسم تحلیف ابراهیم رییسی ابراز کردند. در این نامه که از رییسی به عنوان «جلاد تهران» یاد شده است امده:

« ارسال چنین نماینده رده بالایی از اتحادیه اروپا به مراسم تحلیف ابراهیم رییسی با چنین کارنامه تاریکی، آن هم در این شرایط حساس، تناقضی آشکار دارد با تعهدات اروپا برای حمایت و برقراری حقوق بشر»

در ادامه نامه نیز به نادیده گرفته شدن انتخاب مردم در انتخابات اخیر جمهوری اسلامی توسط اتحادیه اروپا اشاره می شود که در آن میلیونها شهروند ایرانی انتخابات را بایکوت کرده بودند. برشمردن کارنامه سراسر جنایت ابراهیم رییسی نیز بخشی دیگر از نامه است:
« رییسی کارنامه طویلی از مسولیت شخصی در شنیع‌ترین موارد نقض حقوق بشر دارد. او شهرتش به عنوان جلاد تهران را به خاطر اعدام هزاران نفر از زندانیان سیاسی و معترضین در دهه ۸۰ میلادی به دست آورده است. او شخصا به خاطر اقداماتش تحت تحریم دولت آمریکاست. معترضین بیشتری نیز در دوران ریاست رییسی در قوه قضاییه که از سال ۲۰۱۹ آغاز شد، همچون نوید افکاری کشتی‌گیر و روح‌الله زم خبرنگار اعدام شدند»

نویسندگان این نامه که ارسال دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا به مراسم تحلیف رییسی را در راستای تصمیمات اتحادیه اروپا برای پیشبرد مذاکرات هسته ای در وین تعبیر می کنند، آن را همچون نادیده گرفتن صدای مردم ایران می‌دانند و مینویسند: «در حالیکه اعتراضات سراسر ایران را فراگرفته است، اتحادیه اروپا نادیده گرفتن صدای مردم ایران را در پیش گرفته است»

این نمایندگان پارلمان سوئد در پایان نامه نیز با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا باید پیام قاطع خود را به جمهوری اسلامی در مورد نقض آشکار حقوق بشر و اقدامات تروریستی اش بفرستد، تاکید شده که «ارسال نماینده به مراسم تحلیف جلاد تهران، تنها موجب تشویق جمهوری اسلامی برای اقداماتش می‌شود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: