⭕️بیانیه سوم شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت منتشر شد؛

دسیسه‌ پیمانکاران مفت‌خور را خنثی میکنیم

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی صنعت نفت با صدور بیانیه‌ اعلام کرد: در حالی که اعتصابات سراسری ما کارگران نفت با قدرت به جلو می‌رود، کارفرمایان و پیمانکاران مفتخور مرتبا بدنبال دسیسه‌گری و توطئه علیه ما هستند.

به گزارش آواتودی، در بخشی از این بیانیه آمده است: بنا بر خبرها کارفرمایان و پیمانکاران نیز رایزنی‌های سراسری خود را دارند تا برای عقب زدن اعتصاب ما کارگران هماهنگ کار کنند. ما هم بر سر خواستهای‌مان ایستاده ایم.

کارگران معترض تاکید کردند: دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از 12 میلیون باشد و میزان رده‌های مختلف مزدی، باید بنا بر تخصص کارگر و در هماهنگی با خود کارگران تعیین شود.

دستمزدها باید به موقع پرداخت شوند و 20 روز کار و 10 روز مرخصی مطالبه فوری ماست.
در ادامه این بیانیه می‌خوانیم: با این خواست‌ها کاری می‌کنیم که دست پیمانکاران کوتاه شود و قوانین ویژه اقتصادی و پادگانی در محیط‌های کارمان کنار زده شود.

کارگران اعتصاب کننده صنعت نفت تاکید دارند:
همانطور که در بیانیه دوم اشاره کردیم، یک توطئه کارفرمایان اخراج هاست. در برخی مناطق نفتی، ما کارگران در محیط کار و خوابگاه‌هایمان باقی مانده‌ایم تا مستقیما پیگیر مطالبات‌مان باشیم و اجازه ندهیم که در نبود ما کارفرمایان دسیسه‌گری کنند و دست به اخراج بزنند.

همچنین بتوانیم با همکاران دیگرمان هم نظری و تصمیم‌گیری جمعی کنیم و هر جا که ممکن و لازم بود، برای پیگیری خواست‌های‌مان تجمعاتی داشته باشیم.

اما کارفرمایان با قطع آب و غذا و دسترسی به سرویس برای رفتن به شهر و تهیه نیازهای غذایی مان دارند فشار می‌آورند که خوابگاه‌ها را تخلیه کنیم. تا بعد در عدم حضور ما برای پیشبرد پروژه‌هایشان نیروی جدید به کار گیرند.

در ادامه بیانیه فوق آمده است: در کنار این سیاست، در جاهایی چون اورهال عسلویه به برخی کارگران فشار آورده‌اند و گفته‌اند بنا بر قانون شما باید کار ناتمام در پروژه را تمام کنید و بعد به اعتصاب بپیوندید، وگرنه باید تسویه حساب کنید و اخراج هستید و به این ترتیب تلاش می‌کنند این کارگران را از اعتصاب جدا کنند.

کار دیگرشان در مراکز اعتصابی نفتی برگزاری جلسات از سوی مقاماتی از حکومت و امام جمعه‌ها با کارگران است. از جمله در جاهایی خبر داریم که از کارگران خواسته‌اند که برای گفتگو در مورد مشکلات‌شان نمایندگانی تعیین کنند و بعد در این جلسات با گفتن اینکه حق شماست اعتصاب کنید و خواستار افزایش حقوقهای‌تان شوید.

این تقصیر دولت نیست که سطح دستمزدها پایین است، بلکه پیمانکاران فقط درصد بسیار کوچکی از پول دریافتی از دولت را به کارگر میدهند و باید حقتان را از آنها بگیرید، بطور ضمنی تهدید کرده‌اند که نباید تجمعی صورت گیرد و اگر تجمع شود موضوع از سطح مطالبه گری فراتر رفته و سیاسی می‌شود و تاکید اکیدشان بر پرهیز از کشاندن اعتراض به خیابان بوده است.

در ادامه بیانیه کارگران اعتصاب کننده نفت می‌خوانیم: این خبرها نشانگر قدرت اعتصاب ما کارگران نفت است. جالب است در حالیکه در روزهای آغاز اعتصاب ما کارگران با نبود وسایل نقلیه برای رفتن به خانه‌ها روبرو بودیم و بلیط نایاب بود.

امروز اتوبوس.های بسیاری به مراکز نفتی در رفت و آمد هستند تا کارگران را انتقال دهند که مبادا با باقی ماندن کارگران در محل تجمعات اعتراضی شکل گیرد.
کارگران تاکید کرده‌اند: باید در مقابل همه این تعرضات متحدانه بایستیم. اخبار توطئه گری های کارفرمایان را رسانه‌ای کنیم و در برابر هر تعرضی سراسری بایستیم.

اگر در جایی همکار ما را تحت عنوان اینکه باید کار خود را در پروژه تمام کند و بعد اعتصاب کند، تهدید به اخراج می‌کنند، باید پاسخ دوستان این باشد که اعتصاب ما سراسری است و ما به شرط و شروط شما تن نمیدهیم و اگر اخراجمان کنید با اعتراض چندین هزار کارگر نفت که وارد اعتصاب شده‌اند طرف خواهید بود.

همچنین باید قاطعانه اعلام کنیم که حتی اگر همه ما کارگران ناگزیر شویم که بخاطر نبود آب و برق و تسهیلات زیستی خوابگاه‌ها را ترک و به خانه هایمان برگردیم، باز جمع خواهیم بود و از طریق گروههای خود در مدیای اجتماعی همچنان برای تصمیم گیری جمعی و پیگیری متحدانه مبارزاتمان خواهیم کوشید و اگر تا برج 5 پاسخ نگیریم، مطمئنا در اشکالی گسترده تر اعتراض خود را به جلو خواهیم برد.

آخرین نکته اینکه باید کارگر اعتصابی آزاد باشد که در خوابگاه بماند یا محل را ترک و به خانه رود. از همین رو خوابگاه‌ها باید از نظر آب، غذا و سیستم‌های لازم بهداشتی و دستگاههای تهویه هوا و سرمایشی مجهز شوند و امکان اقامت کارگران در خوابگاه ها فراهم شود.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.