⭕️تاوان دفاع از‏سندیکای کارگران ھفت تپە : پرونده سازی برای فرزانه زیلابی وکیل مدافع کارگران هفت تپه

خبر

#اختصاصی

✅زرافشان از وکلای فرزانه زیلابی در گفتگو با امتداد:
عناوین اتهامی اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب و عضویت در گروه‌های معاند به موکلم تفهیم شده/ عناوین اتهامی مطرح شده در این پرونده، زبان اطلاعاتی است، نه زبان قضائی/ منتظر نتیجه اعتراض به قرار تامین اولیه هستیم/ موکل من، تاوان دفاع از کارگران هفت‌تپه را پرداخت می‌کند

📌امتداد-محمد جعفری: با گذشت چند روز از اعلام رسمی حکم خلع ید در هفت‌تپه، ظاهرا فضای امنیتی هنوز از این کارخانه و اهالی آن دست برنداشته و اخیرا، زیلابی، وکیل کارگران هفت‌تپه در پرونده‌ای جدید با عناوین اتهامی عجیبی روبرو شده است.

📌ناصر زرافشان، حقوقدان و یکی از وکلای زیلابی در گفتگویی با امتداد، ضمن اشاره به جزئیات این پرونده، عنوان داشت: مسئله‌ای که بیش از همه، دغدغه خودم بوده، قراری است که برای موکل بنده صادر شده است. چرا که این قرار، علاوه بر اینکه در یک مورد خاص، ناموجه بوده، اگر چنانچه به عنوان یک بدعت باب شود، فاتحه وکالت خوانده خواهد شد.

🔺عناوین اتهامی مطرح شده در این پرونده، زبان اطلاعاتی است، نه زبان قضائی

📌این پرونده، قبلا در شعبه اول بازپرسی دادستانی شهرستان شوش بوده که با احاله دادستان شوش به شعبه دوازده بازپرسی اهواز ارسال شده است. در همین ارجاع هم، جای بحث خواهد بود، چرا که اگر فرضا، جرمی هم رخ داده باشد، محل وقوع آن، شوش بوده است. اما مسئله مهم‌تر اینکه، عناوین اتهامی مطرح شده در این پرونده، زبان اطلاعاتی است، نه زبان قضائی.

📌زبان قضائی به دلیل اصل قانونی بودن جرم و رعایت موازین قضائی و آئین دادرسی، باید طبعا زبان دقیق‌تر و محتاطانه‌تری باشد. جرم، عناصر تشکیل دهنده‌ و تعریف مشخصی داشته و به راحتی نمی‌شود که در زبان ضابطین مورد استفاده قرار بگیرد.

📌مرجع قضائی به راحتی نباید این عناوین را مطرح کند. به کیفیتی که موکل بنده مطرح می‌کند، صحبت از اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب، عضویت در گروه‌های معاند از عناوین اتهامی او بوده و به عبارت دیگر، هرچه توانستند، بیان کرده‌اند.

🔺خانم زیلابی به مدت ۶ ماه از اشتغال به وکالت منع شده است

📌آنچه برای من، مهم‌تر بوده، قرار نظارت قضائی با منع اشتغال به فعالیت‌های جرم ارتکابی معین شده است. به عبارت مشخص، این قرار را بر اساس بند پ ماده ۲۴۷ آئین دادرسی کیفری برای موکل من صادر کرده‌اند که به موجب آن، خانم زیلابی به مدت ۶ ماه، ممنوع‌الوکاله خواهد بود.

📌من در ابتدا با خود این بند کار دارم. این ماده ۲۴۷، مربوط به اختیارات بازپرس و ناظر به مواردی است که هنوز، پرونده در مرحله بازپرسی قرار دارد. متهم در بازپرسی، هنوز در مرحله اتهام بوده و در این مرحله به هیچ عنوان نمی‌توانیم از جرم صحبت کنیم.

📌به عبارت دیگر به همان اندازه که احتمال دارد، متهم پس از این مرحله، مجرم شناخته شود به همان اندازه نیز این احتمال وجود دارد که اتهامات بی‌اساس بوده و متهم در دادگاه برائت حاصل کند.

🔺اگر این تفسیر از بند پ ماده ۲۴۷ باب شود، فاتحه وکالت خوانده است

📌وقتی در این بند از فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی گفتگو شده و به استناد آن، کسی از اشتغال به امر وکالت منع می‌شود، معنی منطقی آن، این است که وکالت، مرتبط با جرائم ارتکابی بوده است.

📌در مقام منع اشتغال به فعالیت‌های مرتبط با جرم ارتکابی، موکل من از اشتغال به وکالت منع شده است. چنین تفسیری از بند پ ماده ۲۴۷ بدعت خطرناکی است، چرا که اگر چنانچه صدور چنین قراری باب شود، فاتحه وکالت خوانده خواهد شد.

🔺منتظر نتیجه اعتراض به قرار تامین اولیه هستیم

📌قرار تامین اولیه پرونده موکل من صادر شده و خانم زیلابی به این قرار اعتراض کرده و باید دید که نتیجه این اعتراض چه خواهد شد. با توجه به صدور قرار عدم دسترسی به مندرجات پرونده، موکل من به این مندرجات دسترسی نداشته و اجتماع و تبانی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر اکاذیب، عضویت در گروه های معاند از عناوین اتهامی است که از سوی بازپرس به موکل تفهیم شده است.

📌برای همگان روشن است که خانم زیلابی، تاوان دفاع از کارگران هفت‌تپه را پرداخت می‌کند. از دیدگاه اجتماعی و سیاسی، چنین برخوردهایی به صلاح نخواهد بود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
🥀 ‏صدای #الیاس_قلندر_زهی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله: تمام اتهامات را در بیدادگاه رد کرده و ماه‌ها تحت شدیدترین شکنجه‌ها بوده است.

‏امروز ۳۰دی۱۴۰۰، دست‌کم ۸ تن در زندان‌های ‎#زابل و ‎#زاهدان ‎#اعدام شدند. #سرنگون_باد_جمهوری_اعدام_اسلامی   ‏صدای الیاس قلندرزهی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله. او می‌گوید تمام اتهامات را در دادگاه رد کرده و ماه‌ها تحت شدیدترین شکنجه‌ها از قبیل شلاق در تخت معجزه، کشیدن ناخن‌ها و تهدید به تجاوز جنسی بوده است. …

خبر
سعید افکاری با انتشار فایل صوتی وحید افکاری که از شکنجه‌های وحشتناک جلادان خامنه‌ای می‌گوید

توییت سعید افکاری: جمهوری اسلامی به وحید و حبیب گفته باید علیه نوید صحبت کنید تا آزادتان کنیم و امروز ۵۰۰ روز از حبس انفرادی آن‌ها میگذرد. این صحبت‌های وحید خلاصه‌ایست از آنچه جمهوری اسلامی با برادرانم کرده است.

خبر
رسم روزگار سیاه آخوندی: پسر را میکشند پدر را به جرم دادخواهی در بند میکنند#منوچهر_بختیاری

خواهرزاده منوچهر بختیاری برای دائی خود دلتنگ است رسم روزگار سیاه آخوندی: پسر را میکشند پدر را به جرم دادخواهی در بند میکنند وخانواده داغدار را هر روز و هر روز شکنجه میدهند منوچهر بختیاری از تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم است. او از هفته ی گذشته در …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: