⭕️سخنگوی سازمان ملل: مسببان مرگ هولناک دانیال زین‌العابدین باید پاسخگو باشند

روپرت کولویل، سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه ای با اشاره به مسئولیت مقامات رژیم ایران در حفظ جان زندانیان و افراد تحت بازداشت خواهان تحقیقات مستقل و بی طرفانه در خصوص مرگ دانیال زین‌العابدین، کودک مجرم محکوم به اعدام در زندان میاندوآب و پاسخگو نگاه‌داشتن افراد مسئول شد.
دانیال زین‌العابدین، در زندان میاندوآب به قتل رسید و پیکر وی روز پنجشنبه ۱۴ فروردین به خانواده اش تحویل داده شد

 

ما از شنیدن گزارش‌ها در خصوص مرگ یک کودک-مجرم بر اثر ضرب و جرح ماموران وحشت‌زده شده‌ایم.
🔺 بر اساس اطلاعاتی که دریافت کردیم، دانیال زین‌العابدینی پس از شورش در زندان مهاباد در تاریخ ۱۰ فروردین به سلول انفرادی منتقل شد. زندانیان به خاطر شرایط زندان و قصور مقامات در خصوص آزادی موقتی آن‌ها به خاطر بحران ویروس کرونا دست به اعتراض زده بودند.
🔺 پس از آن دانیال زین‌العابدینی به زندان میاندوآب منقتل شده و در آنجا از سوی مقامات زندان مورد بدرفتاری‌های بیشتر قرار گرفته است.
🔺 خانواده او گفته‌اند که او در تماسی در ۱۲ فروردین ماه گفته بود که به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته، به سختی نفس می‌کشد و به کمک نیاز دارد. مرگ او روز ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ تایید شد.
ما به ویژه از این مساله عمیقا ناراحتیم که دانیال زین‌العابدینی به خاطر جرمی که در زمان ۱۷ سالگی او ارتکاب یافته در صف اعدام قرار داشت.
🔺 محکومیت به قتل و حکم اعدام او در آبان ۱۳۹۷ توسط دیوان عالی کشور تایید شد. او همچنان ادعا می‌کرد که بی‌گناه است. ما بارها تاکید کرده‌ایم که استفاده از مجازات اعدام برای کسانی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، تحت قوانین بین‌المللی حقوق بشر اکیدا ممنوع است و چنین احکامی باید بی‌درنگ لغو شوند.
🔺 ما به ایران وظیفه سنگینش را برای مراقبت از جان افراد تحت بازداشت یادآوری می‌کنیم. ما از مقامات ایرانی می خواهیم كه بلافاصله تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه در مورد مرگ دانیال زین‌العابدینی انجام دهند و افراد مسئول را پاسخ‌گو نگاه دارند.
🔺 ما همچنین نگران سرنوشت شش نفر دیگری هستیم که گفته می‌شود در جریان شورش‌ها در ۱۰ فروردین مورد ضرب و جرح قرار گرفته و به زندان میاندوآب منتقل شده‌اند. ما از مقامات ایرانی می‌خواهیم که تمام اقدامات مقتضی برای حفافظت از جان آن‌ها را اتخاذ کنند.
🔹 لینک بیانیه سخنگوی کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل به انگلیسی

One thought

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.