🀄️انتقال مهدی فراحی شاندیز و محمد ریاضت به سلول انفرادی پس از اعلام اعتصاب غذا

این دو زندانی سیاسی از روز پنج‌شنبه ۲۵ مهرماه ۹۸، در اعتراض به شرایط اسفناک زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) اعتصاب غذا کرده‌اند و روز ۲۶ مهرماه به سلولهای انفرادی منتقل شدند.

شایان ذکر است که شمار زیادی از زندانیان این زندان حتی از داشتن تخت و اتاق محروم هستند. آنها زندگی کارتن خوابی و خانه بدوشی دارند و در زمستان و تابستان، صبح تا شب را در حیاط زندان بدون سرپناه سر میکنند.
کانون حقوق بشری نه به زندان، نه به اعدام پیش از این گزارشهایی را در خصوص کمبود غذا و شیوع انواع بیماریها پوستی در این زندان منتشر کرده بود.

کیفیت و حجم غذا در این زندان به شدت پایین آمده است. نانها کوچکتر شده و زندانیان سیر نمی شوند. فروشگاه زندان از بیرون نان سنگگ خریده و به زندانیان به قیمت ۲ هزار تومان می فروشد و به همین علت زندانیان مجبور هستند برای تأمین مواد غذایی خود از خانواده هایشان جهت خرید نان روزانه پول درخواست کنند.
علاوه بر این وضعیت بهداشت زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) به شدت خراب است. پیش از این مقدار کمی مواد شوینده، برای شستشو و امور بهداشتی، به زندانیان داده می‌شد. اما همین میزان مواد شوینده نیز قطع شده است. تعداد قابل توجهی از زندانیان به بیماری گال مبتلا شده اند. با توجه به تراکم جمعیت و عدم بهداشت و قرنطینه نکردن زندانیان بیمار، تهدید همه گیرشدن این بیماری وجود دارد.

علاوه بر این وجود حشرات موذی از جمله #ساس، #شپش و #سوسک در سالنها بیداد می کند. بدلیل غارت بودجه مربوط به سمپاشی و امور بهداشت، توسط مسئولان زندان، عملا سمپاشی درست انجام نشده و زندانیان از نبود بهداشت و آلودگی رنج می‌برند.
تعدادی زندانی بیمار روحی – روانی که باید در مراکز درمانی بستری و رسیدگی شوند، در سالن‌ها رها شده و وسط کریدور زندگی می‌کنند. علاوه بر این شمار زیادی از زندانیان این زندان بی خانمان بوده و زندگی #کارتن_خوابی در زندان دارند. این زندانیان که آمار آنها در یک سالن به بیش از ۲۰۰ نفر می رسد، سلول و تخت ندارند و بالاجبار در حیاط زندان زیر آفتاب و باران زندگی می کنند و شبها در راهرو که محل رفت و آمد دیگر زندانیان است، می خوابند. زندگی خانه بدوشی، نبود آب برای استحمام و در دسترس نبودن مواد بهداشتی و شوینده همگی باعث بروز بیماریها و فشار حداکثری بر زندانیان است.
پیش از این زندانیان زندان مرکزی کرج (ندامتگاه) در خصوص وضعیت زندان نامه ای به خامنه ای نوشته و به این شرایط اشاره کرده بودند.

زندانی سیاسی مهدی فراحی شاندیز، فارغ التحصیل رشته مهندسی برق و دبیر دبیرستانهای تهران است. او در سال ۹۰ بازداشت و به اتهام توهین به خامنه ای و اخلال در نظام به سه سال زندان محکوم شد. اما حکم او در زندان پس از پرونده سازی های متعدد به ۱۲ سال زندان افزایش یافت.
زندانی سیاسی دیگر که به همراه مهدی فراحی شاندیز دست به اعتصاب غذا زده است محمد ریاضت، راننده اتوبوس شرکت واحد کرج می‌باشد که در مرداد ۹۷ در تظاهرات سراسری بازداشت و به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به خامنه ای ۲ سال زندان محکوم شد.
۲۷ مهر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: