💠که در خون خستگان، دل‌شکستگان، آرمیده طوفان : به یاد #سعید_زینالی و جنبش دانشجویی

تعدادی از فعالان سیاسی از جمله #نرگس_محمدی و مادر #مصطفی_کریم_بیگی، در سالگرد جنایت ۱۸ تیر با مادر سعید زینالی دیدار کردند.

نام سعید زینالی در فهرست ناپدیدشدگان قهری گروه کاری ناپدید شدگان سازمان ملل قرار گرفته است.
او در جریان اعتراضات دانشجویی پس از حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه در تیر ۷۸ در منزل بازداشت شد و علیرغم گذشت ۲۲ سال تاکنون خبری از وی به دست نیامده است.

📆 ‏۱۸ تیرماه ۱۴۰۰ انتهای کوچه وحدت، حضور نرگس محمدی برای آنکه بخواند: «که در خون خستگان، دل‌شکستگان، آرمیده طوفان🥀🕊

این خانم نرگس محمدی هست!

بانوی قهرمان کشورم و زنی که من به وجود داشتن هموطنی چون او افتخار می‌کنم.
نرگس‌خانم به همراه شهناز اکملی، مادر یکی از شهدای ۸۸ و دخترانی با دل شیر که او را همراهی می‌کنند به درب خانه مادر سعید زینالی رفته، کسی که ۲۳ سال پیش در حادثه کوی دانشگاه در سال ۷۸ گم شد و آنان در یادبود آن روز سرود خون ارغوان‌ها را با صدای رسا و بلند می‌خوانند و مادر سعید را به آغوش می‌کشند.

۲۲ سال از فاجعه کوی دانشگاه می‌گذرد، هنوز اطلاعات دقیقی از تعداد جان‌باختگان در دست نیست.هنوز جمهوری اسلامی پاسخ رسمی نداده است که چه بر سر سعید زینالی آمده است.

⭕️سعید زینالی، ۲۳ تیر ۱۳۷۸ بازداشت شد، سه ماه بعد از زندان تماس گرفت، و دیگر خبری از او نشد. بازجو چند سال پیش به خواهر سعید گفت به مادرت بگو دنبال چند تکه استخوان نباشد!

⭕️طبق اطلاعاتی که حدود سه سال پیش، از بازداشت شده‌های پس از انقلاب به گزارشگران بدون مرز رسید، تاریخ ورود سعید زینالی به زندان ثبت شده است. پدر سعید زینالی ولی به خاطر پیگیری وضعیت فرزتدش به شلاق محکوم شد!

🔸در پی اعتراضات دانشجویان دانشگاه تهران به تعطیلی روزنامه سلام، راهپیمایی کوچکی در داخل کوی دانشگاه تهران شکل گرفت. به مرور بر تعداد مدانشجویان افزوده شد و دانشجویان راهی خیابان انقلاب شدند. انصار حزب‌الله گروهی که چند سالی پیشتر تشکیل شده بود، با سازماندهی نیروهای خود شبانه به کوی دانشگاه حمله کردند. علاوه بر تخریب گسترده از ساختمان کوی دانشگاه و غارت اموال دانشجویان، آنها عزت ابراهیم‌نژاد را که آن شب میهمان دوستانش بود کشتند. چشم یکی از دانشجویان کور شد و بسیاری به شدت مورد ضرب و شتم نیروهای انصار حزب الله و سپاه قرار گرفتند.
حکومت ترتیب یک راهپیمایی حکومتی را در ۲۳ تیر داد و حسن روحانی دبیر شورای امنیت ملی در سخنرانی پایانی آن اعلام کرد که تصمیم سرکوب معترضین در نظام گرفته شده است: «دیروز غروب دستور قاطع صادر شد تا هر گونه حرکت این عناصر فرصت‌طلب، هر کجا که باشد با شدت و با قاطعیت برخورد شود و سرکوب شوند».

)بر اساس بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ۷ نفر در این سرکوب‌ها کشته شدند که تنها هویت فرشته علیزاده و عزت ابراهیم‌نژاد مشخص شده است. در روزهای اعتراضات، نهادهای امنیتی به منزل سعید زینالی یورش بردند و اورا به همراه ۳۰۰ نفردیگر در آن بازداشت کردند. نهادهای امنیتی هنوز حاضر نشده‌اند که مسوولیت بازداشت یا پاسخ‌گویی درباره‌ی وضعیت سعید زینالی را بپذیرند. اکرم نقابی مادر سعید زینالی ۲۲ سال است که قاب تصویری از فرزندش را بر سینه دارد که آن روزها ۲۳ ساله بود. دادخواهی بزرگی که در کنار دیگر ستم دیدگان حوادث پیش و پس از ۱۸ تیر، به ویژه آبان ۹۸ به تشکیل گروه بزرگی از مادران دادخواه منجر شده است.

مادر سعید زینالی ۲۲ سال است که دست از تلاش بر نمی‌دارد، این مادر داغدار که نمادِ مادران دادخواه است همراه دیگر اعضای خانواده زندانیان سیاسی، در تیرماه ۱۳۸۹ هنگام بازدید نماینده ویژه سازمان ملل از ایران در مقابل هتل لاله تهران تجمع کرد که نتیجه‌اش بازداشت این مادر و خواهر داغدار سعید زینالی بود.

◾️اکرم نقابی می‌گوید: «سال ۸۸ خودم را دو بار بازداشت و سال ۸۹ شبانه هشت نفر ریختند خانه‌مان، من و دخترم را بردند و هفده روز دخترم و نزدیک سه ماه مرا در بند ۲۰۹ نگه داشتند و با چشم‌های بسته بازجویی کردند. در بازجویی‌ها اصرار داشتند که دیگر عکس سعید را نباید در خانه‌ام داشته باشم و گفتند بعد از ۱۲ سال دنبال استخوان آمدی، اگر بچه‌های دیگرت می‌خواهند زندگی کنند حرف سعید را نباید بزنی».

◾️الناز زینالی درباره آن روزها می‌گوید: «بازجو گفت بعد از یازده دوازده سال مادرت افتاده دنبال دو تا تکه استخوان؟ گفتم او مادر است. حق دارد‌‌. همان دو تا تکه استخوان را مادرم می‌خواهد. استخوان بچه‌اش است‌‌. همان دو تا تکه استخوان را نشان مادرم بدهید اگر مرده، قبرش را نشان‌مان بدهید، بگویید که زنده نیست تا ما بدانیم سعید ما کجاست. زنده یا مرده‌اش کجاست. اما گفت به مادرت بگو اگر باز دنبال سعید بگردد و پی‌گیری کند، برای همه اعضای خانواده شما مشکل ایجاد می‌شود و یادت نرود برادر دیگری هم داری»

◾️خانواده زینالی بارها در طی این ۲۲ سال نامه‌های متعدد به مسئولان کشور نوشته‌اند و بارها تقاضای کمک برای یافتن فرزندشان داشته‌اند. بارها بازداشت شدند ولی دست از دادخواهی نکشیدند. پدر رنجدیده سعید زینالی را مجبور به بازخریدی کردند. در آبان ۱۳۹۴ در مقابل زندان اوین دستگیر و توسط شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دوم تهران به ۹۱ روز حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کردند.

#مادران_دادخواه

#کوی_دانشگاه
#جنبش_دانشجویی
#سعید_زینالی_کجاست
#زندانی_سیاسی_آزاد_باید_گردد
#آزادشان_کنید
#بایکوت_جمهوری_اسلامی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: