🔗 زبانه‌ی تحریم‌ها در آتشفشان بورس!

گزارش

پایان بازار هیجانی سرمایه چه خواهد شد؟
رفتارهای هیجانی پیش‌آمده در بازار سهام، در بازه‌های زمانی کوتاه و میان‌مدت، هم‌چنین تاثیر تحریم‌ها بر این بازار، نشان می‌دهد وقایع و رخدادهای هولناکی را در ماه‌های پیش رو خواهیم داشت.
از دید ناظران اقتصادی، تحلیل‌های منطقی اقتصاد به‌مرور جایگزین رفتارهای هیجانی می‌شود و با کوچک‌ترین شوک‌های تحریمی بر اقتصاد ورشکسته‌ی ایران، شاهد نوسان‌های قابل توجهی در کوتاه‌مدت و میان‌مدت بر چیدمان و مهندسی شاخص بورسی خواهیم بود.
بازار سهام از ابتدای سال‌ جاری تاکنون با ترس و ناامیدهای فراوانی همراه بوده ولی حکومت با ایجاد هیجان و تبلیغات رسانه‌ای و هم‌چنین دست بردن در آمار و ارقام و ترازنامه‌های سالیانه‌ی شرکت‌ها که صحت و سقم آن مشخص نیست، تا حدودی توانسته است در اندک‌مدتی نبض بازار سرمایه را به‌دست گیرد و از این طریق بخش کوچکی از انبوه کسری بودجه را تامین کند.
این کلاه‌برداری حکومتی در شرایطی بر مردم رنج‌دیده‌ی ایران اعمال شده است که بنا به گزارش و اخبار درج‌شده از خود رژیم با تورم بالای ۴۵ درصد و رشد اقتصادی منفی ۸/۲ درصد مواجه’ایم.
بنا به گزارش بانک جهانی ایران، لبنان، آرژانتین، نیکاراگوئه، آنگولا، سودان و گینه استوایی تنها هفت کشور جهان هستند که برای سومین سال متوالی شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی خود خواهند بود. طی چند روز گذشته جدولی از گزارش بانک جهانی در خصوص پیش‌بینی کوچک‌شدن اقتصاد کشورهای مختلف تا پایان سال در فضای مجازی منتشر شد که حاوی نکات قابل توجهی بود که کمتر مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است.
گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی بالاترین سقوط تولید ناخالص داخلی را در میان کشورهای جهان را تجربه کرده به طوری که رشد اقتصادی این کشور به منفی ۸/۲ درصد رسیده است.
بر پایه‌ی این گزارش در سال گذشته میلادی تنها پانزده کشور جهان شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی بوده‌اند که پس از ایران، زیمباوه با ۸/۱ درصد شاهد بیشترین سقوط نرخ رشد اقتصادی بوده است.
از سوی دیگر با شیوع ویروس کرونا در چند ماه اخیر و تعطیلی کسب و کارها و از بین رفتن میلیون‌ها شغل نشان از کاهش قدرت خرید مردم و به تبع آن حکایت از کاهش مصرف داخلی از تولیدات شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی دارد و این به معنای کاهش سود صنایع داخلی در تمام سطوح و حتا در مواردی زیان‌ده بودن صنعت تولید کالا و خدمات است.
تحریم‌های بین‌المللی مانع از آن شده‌اند که انواع محصولات داخلی به کشورهای مختلف حتا منطقه صادر شود و این نیز بیانگر کاهش سود در ترازنامه‌های سالیانه‌ی شرکت‌های بورسی است. اما چه‌گونه است که ترازنامه‌های سالیانه‌ی شرکت‌های بورسی سودآور لحاظ می‌شود و این آیا می‌تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.
سودآوری پتروشیمی‌ها، صنایع فلزی، پالایشگاه‌ها و… حتا فروشندگان مواد اولیه نیز با تحریم‌های اعمال‌شده کاهش یافته و تحریم‌ها صادرات همه کالاها را نشانه رفته‌‌اند و نمی‌توان به درستی مشخص کرد که چه عاملی باعث کارکرد این شرکت‌ها در رشد بهای سهام آن‌ها در بورس شده است. بسیاری از شرکت‌ها بهای سهام‌شان را در مواردی تا چندین برابر افزایش می‌هند در حالی که یا بدهکارند یا بدهی‌ پوشیده دارند یا ورشکست شده‌اند. هم‌چنین بسیاری از شرکت‌های کوچک افزایش بهای سهام‌شان ناشی از سودآوری نیست و فراتر از ارزش واقعی ارزیابی شده است. از سوی دیگر به علت کسری بودجه شدید دولت و عدم فروش نفت تمامی پروژه‌های عمرانی کشور تعطیل شده است و صنعت ساختمان به علت افزایش قیمت و عدم قدرت خرید مردم زمین‌گیر شده که این نیز نشان رکورد صنایعی همچون فلزات، سیمان و مواد معدنی دارد. با این حال هر روزه دولت چراغ‌های بورس را با یک اشاره سبز می‌کند تا از این طریق کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی خود را تامین کند و در این میان رانتی‌های بورسی وابسته به حکومت سودهای کلان می‌کنند و مردم درمانده از همه جا در نهایت متضرر میدان خواهند بود چرا که ضرر آن‌هاست که موجب سود صدچندان حکومت و رانت خواران می‌شود.
تمامی این تحرکات بورسی در آینده‌ی نه چندان دور حکایت از مالباختگان بورسی دارد که همچون مالباختگان بانک‌ها و موسسات مالی به جمع معترضین خشمگین پیوسته و آن‌چه در آبان ۹۸ شاهد آن بودیم که فقط ۹۰۰ شعبه بانک و موسسه مالی توسط مردم مالباخته به آتش کشیده شد به طرز فجیع‌تری رقم خواهد خورد.
این بمب ساعتی با کوچک‌ترین بهانه هم‌چون آتشفشان زبانه‌های‌اش در کف خیابان‌ها فوران خواهد کرد و دامان بخش بزرگی از حاکمیت غاصب را فرا خواهد گرفت.
🔗 تحریریه‌ی حزب براندازان
#جنبش_تحریم_داخلی
IᖇᗩᑎᗩᖇᑕᕼISᗰ🅝🅔🅦🅢 (http://t.me/iranarchismnews)

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
پیام زندانی سیاسی پیروز منصوری در پاسخ به ادعای اعزام زندانیان به مراکز درمانی

در پی ادعاهای اخیر سخنگوی قوه قضاییه مبنی بر اینکه زندانیان به مراکز درمانی خارج از زندان منتقل می شوند، زندانی سیاسی پیروز (محمدعلی) منصوری طی پیامی به دروغ بودن این ادعا پرداخت و نوشت این ادعا «دروغی است که مرغ های پخته تاریخ را هم به خنده وا می …

خبر
مولود حاجی‌زاده یکی دیگر ازروزنامه‌نگارانی که به دلیل سوال درباره کشتار آبان به زندان محکوم شد

مولود حاجی‌زاده، روزنامه‌نگار در رشته توییتی نوشت: «برای اینکه نوشتم چرا در آبان ۱۵۰۰ نفر کشتید یکسال حبس گرفتم، برای اینکه گفتم چرا به هواپیما شلیک کردید، به جزای نقدی محکوم شدم، حالا دو سال حکم پرونده قبلی هم از تعلیق درآورده‌اند و بنا به اجرایش دارند.» مولود نوشت که …

خبر
مقاومت شهروندی با منصور اسانلو : با تکیه بر تلاش های کارگران و مزد بگیران بعنوان اساس نیروهای دموکراسی خواه،

با تکیه بر تلاش های کارگران و مزد بگیران بعنوان اساس نیروهای دموکراسی خواه، همبستگی های بزرگ‌تر را در مسیر های سیاسی پیشنهاد می‌کند . مسیر دموکراسی از تقاطع و اتحاد تشکل های. مردمی مثل سندیکاها می گذرد.

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: