🔴به مناسبت ۸ مارس یاد کنیم از خواهران کعبی پرستارانی که حکم اعدام شان همراه با گروهی دیگر در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۵۹ شبانه در پادگان سنندج توسط خلخالی صادر شدجرم شان ضد انقلاب را در بیمارستان مداوا کردند….؟؟!!!

اعدام خواهران کعبی پرستارانی که ضدانقلاب را در بیمارستان مداوا کردند
خواهران کعبی شهلا کعبی۳۴ساله و نسرین (فرشته) کعبی۲۷ساله دو پرستاری بودند که به اتهام همکاری با ضدانقلاب از طریق مداوای آنها در بیمارستان سقز به مرگ محکوم و اعدام شدند.

خواهران کعبی به اتهام «شرکت در درگیری‌های کردستان» و «همکاری با افراد مهاجم» و «مداوای ضدانقلاب در بیمارستان سقز» به دستور صادق خلخالی اعدام شدند.

شهلا و نسرین کعبی در پائیز ۱۳۵۸ دستگیر و به قزوین تبعید شدند، اما در بهار ۱۳۵۹ بعد از آنکه مذاکراتی میان نمایندگان دولت و «هیئت نمایندگی خلق کرد» انجام شد، به همراه دیگر تبعید شدگان به کردستان بازگشتند.

با این حال در ۲۴ خرداد ۱۳۵۹ برای بار دوم دستگیر شدند و در زندانهای سقز، اوین، و سنندج و کرمان دوران بازداشت خود را به مدت سه ماه گذراندند.

حکم اعدام خواهران کعبی همراه با گروهی دیگر در تاریخ ۵ شهریور ۱۳۵۹ شبانه در پادگان سنندج صادر شد.

برای آنها دادگاهی تشکیل نشد و دفاعی نیز صورت نگرفت. نزدیک سحر در ساعت ۴:۳۰، حکم اعدام در همان پادگان به اجرا درآمد.

نزدیک سحر در ساعت ۴:۳۰، حکم اعدام در همان پادگان به اجرا درآمد. در رابطه با صحنهٔ اعدام خواهران کعبی، یکی از زندانیان حاضر در محل اعدام چنین نقل کرده است: «در سحرگاه ۷ شهریور ۱۳۵۹ زندانبان دو خواهر را از بند زندان زنان در سنندج بیرون برد. سئوال و جوابی نبود، چون مقصد معلوم بود. دو خواهر پشت به دیوار و رو به جلاد، دست بسته در کنار هم ایستادند. دژخیمی با پارچه‌ای در دست خواست تا چشمان‌شان را ببندد.

– نسرین: من نمی‌خواهم چشمم را ببندم.
– شهلا: من می‌خواهم.
– دژخیم با خنده: تو می‌ترسی که می‌خواهی چشمانت را ببندی؟ ها؟
– شهلا: البته که نه، من فقط نمی‌خواهم که مرگ خواهرم را ببینم.
– نسرین: پس چشمان مرا هم ببندید.

خنده دژخیم قطع شد و با خشم فریاد زد:
– آتش

ما هرگز نمی‌بخشیم، هرگز فراموش نمی‌كنیم، اما باور داریم آزادی و بهار را، یقین داریم مرگ استبداد و فروپاشی ستم را چون غروب هر ستاره نوید بخش طلوع خورشید می‌باشد، آینده از آن ماست
جمهوری اسلامی با کشتار و از جمله اعدام این پرستاران، روی کار آمد.
نه می بخشیم، نه فراموش می کنیم!

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: