🔴ده‌ها فعال سیاسی داخل ایران در نامه ای به سازمان ملل : برگزاری “همه‌پرسی”، حمایت از “خواست و اراده مردم ایران

ده‌ها فعال سیاسی داخل ایران در نامه ای به سازمان ملل، حکومت جمهوری اسلامی را «دزدسالار» نامیده و خواستار پشتیبانی از مردم ایران برای گذار به یک حکومت جدید از مسیر برگزاری همه‌پرسی شدند.

بیش از یکصد فعال مدنی و سیاسی از جمله شهلا انتصاری، اکبر امینی، عیسی‌خان حاتمی، یاسمین حنیفه طباطبایی، هاشم خواستار، زرتشت احمدی‌راغب، کوروش زعیم، حشمت اله طبرزدی، بهفر لاله‌زاری، ‌فرنگیس مظلوم، عبدامید معصومی تهرانی، و محمد نیکبخت امضا کرده‌اند.

حشمت‌ اله طبرزدی، فعال سیاسی و یکی از امضا کنندگان این نامه،  با اشاره به حضور کم رنگ مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ «رژیم ناکارآمدی خود را در اداره کشور، مسائل اقتصادی، اجتماعی و سیاسی نشان داده است. این رژیم مورد قبول مردم ایران نیست و خواسته‌های قانونی مردم را با گلوله پاسخ می‌دهد. بنابراین وقتی رژیمی سرکوبگر و ‌ناکارآمد است و مشروع نیست، مردم راهی جز درخواست کمک از نهادهای بین المللی ندارند.

این‌کنشگران ایرانی در نامه خود با اشاره به مواردی چون پرونده آپارتاید آفریقای جنوبی در دهه 1990 و برگزاری همه‌پرسی ملی شیلی برای برقراری حاکمیت مردم که در سال 1978، بر نقش سازمان ملل در آن تحولات تأکید ورزیدند.

آنها خواستار گذار خشونت‌پرهیز از قانون اساسی جمهوری اسلامی به یک قانون اساسی سکولار دموکراتیک، از مسیر همه‌پرسی ملی شدند

این نامه به دبیرکل سازمان ملل، رئیس شورای امنیت، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، نماینده عالی اتحادیه اروپا، گزارشگر ویژه سازمان ملل و به شمار زیادی از سفیران کشورها ارسال شده است

متن نامه :

ما، امضا کنندگان جنبش همبستگی ملی برای دستیابی به یک قانون اساسی سکولار دموکراتیک در ایران، هم سو با میلیون‌ها شهروند ایرانی، در پشتیبانی از کنشگران سیاسی، مدنی، دگراندیش، حقوق زنان و قومی، طی این نامه از شما، عالیجنابان گرامی می‌خواهیم تا از خواست و اراده مردم ایران برای گذار خشونت پرهیز قدرت از حکومت دینمدار و دزدسالار جمهوری اسلامی و قانون اساسی اش به یک قانون اساسی سكولار دموكراتیك، از مسیر همه پرسی ملی، با نظارت شورای امنیت سازمان ملل متحد پشتیبانی کنید.

مردم ایران در طی ۴۲ سال گذشته، قربانی رفتارهای وحشیانه و غیرانسانی حاکمان دین مدار و دزدسالار جمهوری اسلامی ایران شده‌اند. به همین منوال، در سال‌های اخیر، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، مسئول مستقیم فرمان سرکوب مردم معترض صلح طلب به نیروهای امنیتی اش بود، اعتراضات سراسری مردمی آبان ۱۳۹۸ که منجر به کشته شدن بیش از ۱۵۰۰ نفر و دستگیری بیش از ده هزار شهروند ایرانی شد، آخرین نمونه این جنایات بود.

امروز، به رغم برخورد وحشیانه رژیم با معترضین و ناکارآمدی در برنامه‌ریزی درست پزشکی در برابر بحران COVID-19، همچنان مردم ایران در گوشه و کنار کشور به اعتراضات و اعتصابات خود علیه نظام جمهوری اسلامی و آیت الله علی خامنه‌ای ادامه می‌دهند. حکومت دین‌مدار ایران، مقبولیت خود را در پیشگاه مردم خود و مردمان خاورمیانه بزرگ از دست داده است.

آرمان‌های مردم ایران، پس از سال ۱۳۹۴، برای دستیابی به یک حکومت سکولار دموکراتیک در سراسر کشور به مراتب فراگیرتر شد، آنچنان که خواستار کناره‌گیری آیت الله علی خامنه‌ای، انحلال کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی و گذار خشونت پرهیز به قانون اساسی سکولار دموکراتیک از مسیر رأی‌گیری آزاد، منصفانه و بی‌طرفانه شده‌اند.

بر این باوریم که شورای امنیت سازمان ملل متحد، توانایی و پایبندی اخلاقی لازم و کافی را داراست تا در راستای دادرسی نقض مستمر حقوق بشر مردم ایران در سایه ایمنی، امنیت و همزیستی مسالمت‌آمیز با دیگر ملت‌های خاورمیانه و جهان چنین گذار مسالمت آمیزی را به پیش ببرد.

همانطور که در پرونده آپارتاید آفریقای جنوبی در دهه ۱۹۹۰، جامعه جهانی در هم سویی با یکدیگر، به ویژه با مدیریت اعضای دائمی شورای امنیت گرد هم آمدند و با در نظر گرفتن تحریم‌ها به نقض دهشتناک حقوق بشر توسط رژیم آپارتاید پایان دادند – به همین منوال، می‌توان به نقض دهشتناک حقوق بشر مردم توسط رژیم اسلامی در ایران پایان داد. جامعه جهانی می‌تواند، این روند مهم را از مسیر برگزاری یک همه پرسی ملی برای برقراری حاکمیت مردم همچنان که در سال ۱۹۷۸ در شیلی انجام شد، تحقق بخشد. این یک واقعیت انکارناپذیر است که محکومیت شدید و قاطعانه نقض حقوق بشر توسط سازمان ملل متحد، آگوستو پینوشه، رهبر دیکتاتور شیلی را مجبور به برگزاری همه پرسی کرد.

امروز جامعه جهانی، به این اجماع رسیده است که حقوق بشر امری فرامرزی است. آنچنان که رهبران پیشین حکومت‌ها فراتر از امنیت دیپلماتیک در چارچوب مرزهای کشور خود از پاسخگویی به جامعه جهانی مصون نمانده‌اند.

ما با احترام از جامعه جهانی به واسطه شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌خواهیم، تا از خواست بنیادین مردم ستمدیده ایران که توسط رژیم دین مدارو دزدسالار حاکم بر ایران، شکنجه، بازداشت، ربوده و زندانی می‌شوند، برای گذار خشونت پرهیز به سوی یک حکومت دموکراتیک و سکولار پشتیبانی کنند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: