🔴کرونا کماکان به امنیت شغلی کارگران می‌تازد/ استمرار روند بیکاری مهمانداران

گزارش

با ادامه وضعیت حاد کروناویروس در کشور و کاهش ۸۰درصدی مسافرین قطار، روند بیکاری عوامل صنعت ریلی کماکان ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گفته می‌شود بسیاری از سرمهمانداران و مهمانداران و ماموران پذیرایی شرکت‌های پیمانکاری “س” و “م” و… ماه‌هاست هیچگونه فعالیت شغلی نداشته‌اند و شواهد و قرائن حاکی‌ست وضع اشتغال‌شان تا پایان سال نیز همین‌گونه است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد میانگین سابقه اغلب مهمانداران بیکار شده ۵ تا ۱۰ سال است و شرکت‌های حمل و نقل مسافری ریلی به بهانه کمبود مسافر در مرحله نخست اقدام به حذف قطارها از سیر و در مراحل بعدی اقدام به تعدیل نیروی کار این قطارها بویژه مهمانداران می‌کنند.

یکی از مهمانداران قطار با بیان اینکه در سال جدید به دلیل شیوع ویروس کرونا سیر قطارها به کندی انجام می‌شود و در برخی موارد اصلا مسافری برای جابجایی وجود ندارد، افزود: این موضوع باعث شده تا روند تعدیل مهمانداران که از ابتدای سال آغاز شده است، هم‌اکنون نیز ادامه یابد بطوری که حتی در یک ماه گذشته شاهد تعدیل شمار دیگری از مهمانداران نیز بوده‌ایم.

به گفته وی، کارفرمای این شرکت پیمانکاری می‌گوید باتوجه به کاهش سیر و برای کاهش هزینه‌های جاری ناشی از کرونا ناچارا اقدام به چنین تصمیمی گرفته است.

به ادعای این مهماندار بیکار شده، در عین حال مسئولان مرتبط در راه‌آهن و شرکت‌های ریلی مدعی هستند که مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی ندارند به همین دلیل جدا از تعدیل، آنها درخصوص مطالبات مزدی و بیمه‌ای کارگران پیگیری خاصی نمی‌کنند.

این مهماندار همچنین گفت: از ابتدای آمدن کرونا تا امروز یعنی بیش از هفت ماه است که روند بیکاری مهمانداران و سایر نیروی کار سیر و حرکت و فنی قطارها به بهانه کاهش مسافر ادامه دارد و نتیجه آن جز افزایش مشکلات معیشتی نیست.

اواضافه کرد: همه نیروی کار بیکار شده متاهل و دارای یک یا چند فرزند هستند. در عین حال اکثر آنها بدون خانه و مستاجر بوده و حتی در زمان اشتغال‌شان نیز دچار مشکلات معیشتی بودند.
#شرایط_اسفبار_مهمانداران_قطار

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
نان در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی بویژه شهرهای تبریز و ارومیه کمیاب شد.

نان در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی بویژه شهرهای تبریز و ارومیه کمیاب شد. ◾️ سه شنبه ۱۵ مهرماه ، نانوایی‌ها نان را با قیمت بالا به مصرف کننده عرضه می کنند. صف های طولانی برای خرید نان شکل گرفته و ساعت کار نانوایی‌ها محدو شده است. مردم از قحطی …

گزارش
ارومیه؛ صدور حکم قطع چهار انگشت دست راست برای یک مرد زندانی

  🔸بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، یک مرد زندانی به نام آرش علی‌اکبری از سوی شعبه دوم دادگاه کیفری یک دادگاه ارومیه به اتهام «سرقت» به قطع چهار انگشت دست راست محکوم شده است. 🔸طبق دادنامه‌ای که به روئیت شبکه حقوق بشر کردستان رسیده است آرش علی‌اکبری فرزند …

گزارش
جانباختن یک کولبر با شلیک مستقیم نیروهای هنگ مرزی بانه

  ◾️ شنبه ۱۲ مهرماه ، مطابق خبری که به کولبر نیوز رسیده است، نیروهای هنگ مرزی رژیم در بانه بسوی دسته ای از کولبران تیراندازی کردند. براثر این حمله کولبری با هویت « هیوا زارعی» اهل سردشت جان باخت. باوجود اعتراضات گسترده اما قتل و کشتار کولبران توسط نیروهای …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: