🔴کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد میشل باشله اعدام دومین کودک مجرم طی ۴ روز توسط مقامهای رژیم ایران را محکوم میکند.

اعتراضات

اعدام دو کودک مجرم طبق قانون بین المللی حقوق بشر کاملا ممنوع است

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، میشل بچله، روز چهارشنبه اقدام مقامات ایران به اعدام دومین کودک مجرم در فاصله تنها چهار روز را محکوم کرد و به مقامات ایران یادآور شد که نسبت به مرگ دانیال زین‌العابدینی تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه انجام دهند.
⭕️ گزارش شده است که شایان سعیدپور سه‌شنبه ۲۱ آوریل در استان کردستان اعدام شده است. او در یک رسیدگی قضایی که به نظر می‌رسد شیدا نقصان داشته، بابت جرم انتسابی که در زمانی که کمتر از ۱۸ سال سن داشته مرتکب شده، به اعدام محکوم شده بود. آقای سعیدپور یکی از ۸۰ زندانی بوده است که در تاریخ ۲۷ مارس در پی اعتراضات علیه شرایط زندان به دنیال شیوع کوید۱۹ از زندان سقز فرار کرده بود. او در تاریخ ۳ آوریل مجددا بازداشت شده بود.
⭕️ گزارش شده است که شنبه ۸ آوریل مجید اسماعیل‌زاده نیز در زندان اردبیل اعدام شده است. او در سال ۲۰۱۲ بازداشت شده و به اتهام انتسابی قتل در زمان که کمتر از ۱۸ سال سن داشته به اعدام محکوم شده بود.
⭕️ مرگ زندانی سوم، دانیال زین‌العابدینی که او نیز با وجود این‌که در زمان ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته به اعدام محکوم شده بود، در تاریخ ۲ آوریل تایید شد. او توسط مامورین در زندان میاندوآب در استان آذربایجان غربی مورد ضرب و شتم قرار رفته بود. او و زندانیان دیگری که در تاریخ ۲۸ مارس در زندان مهاباد جهت اعتراض به شرایط زندان در پی همه‌گیری ویروس کرونا و خودداری مسئولین از آزادی موقت آنان شورش کرده بودند،‌ به زندان میاندوآب منتقل شده بود.
⭕️ کمیسر عالی حقوق بشر گفت: «اعدام این دو کودک مجرم بر اساس قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع است. نهادهای مختلف سازمان و گزارشگران ویژه مکررا تصریح کرده‌اند که صدور مجازات اعدام برای جرائم افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند، مطلقا ممنوع است.»
⭕️ «با وجود مداخلات مکرر و تعاملات دفتر من با دولت ایران درباره این موضوع، صدور این احکام و اعدام کودک مجرمین ادامه دارد. این مساله مایه تاسف و با توجه به غیرقانونی بودن آن محکوم است. من درخواست خود از مقامات ایران را تکرا می‌کنم که به تعهدات بین‌المللی حقوق بشری خود احترام گذاشته، بی‌درنگ اعدام کودک مجرمین را متوقف کرده و تمامی مجازات‌های اعدام را تعدیل کنند.»
«همچنین ضرب و شتم تا حد مرگ دانیال زین‌العابدینی در حالی که وی در بازداشت دولت بوده، نقض فاحش حق حیات به موجب قوانین بین‌المللی حقوق بشر است.»
⭕️ میشل بچله به مقامات ایران یادآور شد که دفتر حقوق بشر سازمان ملل از آنان خواسته بود، بی‌درنگ نسبت به مرگ دانیال زین‌العابدینی اقدام به تحقیقات مستقل و بی‌طرفانه کرده و افراد مسئول مورد سوال قرار گیرند.
⭕️ کمیسر عالی حقوق بشر گفت: «این واقعیت که دو تن از این کودک مجرمین که در سه هفته گذشته جان‌شان را از دست داده‌اند در اعتراضات ناشی از ترس شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها شرکت داشته اند، نگرانی شدیدی نسبت به احتمال تسریع اعدام سایر زندانیان محکوم به مرگ که در این اعترضات شرکت داشته‌اند، ایجاد می کند.»

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
عفو بین الملل خواهان لغو حکم اعدام زندانی سیاسی شاکر بهروزی شد

  پرونده سازی جدید علیه #شاکر_بهروزی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام بیدادگاه کیفری ارومیه، شاکر بهروزی زندانی سیاسی محکوم به اعدام را در خصوص پرونده جدید احضار کرده است. شاکر بهروزی زندانی سیاسی محکوم به اعدام از بابت پرونده جدیدی که در زندان برای وی گشوده شده است، می بایست …

خبر
گرامیداشت زادروزمهرداد معین فر در ۷ آبان ۹۹ بر مزارش

خانواده های دادخواه  شجاع جانبخشان  راه آزادی قیام آبان ۹۸ در حالیکه عکس فرزندان خود را در دست داشتند بر مزار مهرداد معین فر حاضر شده و یاد فرزندان دلاور  خود را در آبان ۹۸ گرامی داشتند. مهرداد ۳۲ ساله، لیسانس شیمی و کارمند یک داروخانه بود. او ورزشکار و …

خبر
پیام همبستگى گوهر عشقی شیرزن دلاور و دادخواه مادر چاوید نام ستار بهشتی با خانواده‌های جانبخشان آبان خونین ۹۸

  پیام همدردى و همبستگى بانو گوهر عشقی مادر شهید راه آزادی ستار بهشتی با خانواده‌های شهیدان آبان خونین   گوهر عشقی عمل جنایتکارانه رژیم ضدبشری اسلامی را محکوم کرد و گفت این حکومت مردمی که از فقر وگرسنگی به خیابان ها آمده بودند به گلوله بست و من این …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: