🔴 آمریکا: دخالت مستقیم وزارت اطلاعات رژیم ایران در ترور مسعود مولوی در ترکیه

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه امریکا: «گزارش‌ها مبنی بر دست داشتن دیپلمات‌های ایرانی در ترور یک مخالف (مسعود مولوی) در ترکیه، نگران‌کننده است؛ اما با ماموریت‌های آنها کاملا سازگار. به اصطلاح “دیپلماتهای” ایران، ماموران ترور هستند و در دهه گذشته، چندین طرح بمب‌گذاری و ترور را در اروپا اجرا کرده‌اند.»

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز چهارشنبه، ۱۴ فروردین، به خبرگزاری رویترز گفت که ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی مستقیماً در قتل یک «مخالف» حکومت در نوامبر گذشته در ترکیه دخیل بوده است.

این مقام ارشد آمریکایی که نامش ذکر نشده گفته است: «با توجه به تاریخچه ترورهای هدفمند مخالفان ایرانی و روش‌هایی که پیش از این در این موارد در ترکیه به‌ کار رفته، دولت ایالات متحده معتقد است که وزارت اطلاعات ایران مستقیماً در قتل وردنجانی دست داشته است.»

مسعود مولوی وردنجانی، ۳۲ ساله، روز پنج‌شنبه، ۲۳ آبان سال ۹۸، در محله شیشلی استانبول هدف اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. قاتل یک گلوله به قلب و یک گلوله به پای آقای مولوی شلیک کرده بود.

در همان زمان رسانه‌های ترکیه از مسعود مولوی به عنوان یک چهره امنیتی مرتبط با دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی نام بردند.

حال خبرگزاری رویترز می‌گوید که همین دستگاه‌های اطلاعاتی در ترور آقای مولوی دست داشته‌اند.

همزمان با اظهارات مقام ارشد دولت آمریکا در مورد دست داشتن وزارت اطلاعات ایران در این ترور، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، نیز در پیامی توئیتری دیپلمات‌های جمهوری اسلامی را به دست داشتن در ترور مخالفان در خارج از کشور متهم کرده است.

آقای پومپئو در این پیام نوشت: «گزارش‌ها مبنی بر دست داشتن دیپلمات‌های ایرانی در ترور یک مخالف حکومت در ترکیه ناراحت‌کننده است، اما با مأموریت آنها کاملاً سازگار.»

وزیر امور خارجه آمریکا اضافه کرد: «دیپلمات‌های» ایران مأمور ترور هستند و چندین طرح بمب‌گذاری و ترور را در اروپا در طول دهه گذشته انجام داده‌اند.

پشت پرده ترور “مسعود مولوی” مدیر کانال تلگرامی جعبه سیاه

🔷 گزارشی که سه شنبه ٣١ مارس ٢٠٢٠ در روزنامه صاباح ترکیه منتشر شده است از قتل “مسعود مولوی وردنجانی” که توسط نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی در سال ٢٠١٩ در منطقه شیشلی استانبول انجام گرفت پرده برداشته است.

🔸 قتل وی را به جمال خاشاقچی که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید تشبیه کرده اند در حالیکه مسعود مولوی در کف خیابان و در خاک ترکیه به ضرب گلوله ترور و کشته شد.

🔶 مسعود مولوی پیش از رفتن به ترکیه از نیروهای پیشین عملیاتی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بوده است و پس از ورود به ترکیه در شبکه های اجتماعی (عمدتا کانال تلگرامی جعبه سیاه) فساد در جمهوری اسلامی از جمله فساد مقام های رده بالا را آشکار و افشا می کرد.

🔻 مسعود مولوی نمی دانست که شخصی ایرانی به نام “علی اسفنجانی” که او را در استانبول ملاقات کرده بود، اطلاعات وی را به دو بازرگان ایرانی که برای اطلاعات ایران کار می‌کرده اند داده است.

🔹 نیروهای امنیتی ترکیه پس از ساعتها بررسی دوربین های امنیتی ۴٩ نقطه، جست و جو را آغاز کرده و ده نفر را تحت بازجویی قرار دادند که بررسی های پلیس ترکیه نشان داد، “علی اسفنجانی” در ١٣ نوامبر ٢٠١٩ در روز ترور و قتل مسعود مولوی با قاتل وی که شخصی به نام “عبدالوهاب کوچاک” که ادعا شده است همکار ارباب ایرانی و مجرم فراری مواد مخدر، شخصی به نام “ناجی شریفی زیندشتی” بوده است دیدار کرده بود.

🔸این دو (علی اسفنجانی و عبدالوهاب کوچاک) در یک مرکز خرید به مدت نزدیک به نیم ساعت گفت و گو می کنند، سپس “علی اسفنجانی” با “مسعود مولوی” دیدار می کند و دونفری به پیاده روی را در خیابان (شیشلی استانبول) ادامه می دهند و در همین زمان “عبدالوهاب کوچاک” از پشت سر به مسعود مولوی ١١ گلوله شلیک می‌کند.

🔻 پس از ترور و قتل مسعود مولوی، “علی اسفنجانی” از کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول مدارک جعلی سفر (گذرنامه جعلی) تهیه می کند و با کمک نیروهای مشکوک به وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی با یک نام جعلی به ایران می گریزد.

🔻 در میان کسانی که نیروهای امنیتی ترکیه دستگیر کرده است شخصی به نام “سیاوش آباذری شلمنظری” بوده است که علی اسفنجانی قاتل مسعود مولوی را به ایران فراری داده.

🔹بررسی های پلیس ترکیه نشان می‌دهد که “عبدالوهاب کوچاک” قاتل مسعود مولوی پس از ترور او در یک مکانی که متعلق به “ناجی شریفی زیندشتی” بوده پنهان شده که توسط پلیس ترکیه دستگیر می شود.

🔸 برادر “عبدالوهاب کوچاک” که “علی” نام دارد مشکوک به قتل مدیر شبکه تلوزیونی جم تی وی “سعید کریمیان” در ترکیه است که در ترکیه ترور شد.
گزارش روزنامه صاباح ترکیه به گواهی و شهادت دادن “سیاوش اباذری شلمنظری” (کسی که علی اسفنجانی مامور اطلاعاتی جمهوری اسلامی را فراری می دهد) نشان می‌دهد که دست کم ١٠ نیروی اطلاعاتی جمهوری اسلامی به “علی اسفنجانی” کمک کردند که به ایران فرار کند.
منبع:روزنامه دیلی صاباح
ترجمه :روی دیگر

⚠️ پ.ن: انتشار این گزارش در روزنامه رسمی ترکیه، نشانگر میزان فعالیت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی در خاک ترکیه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: