🔴 نامه سرگشاده زندانیان سیاسی سنی مذهب رجایی شهر به مجامع جهانی و نهادهای حقوق؛ ابراز نگرانی شدید نسبت به شیوع ویروس کرونا زندان

نامه های وارده

ما مشمول بر ۱۰۰ زندانی سیاسی عقیدتی سنی‌مذهب زندان رجایی‌شهر که سه سالن جداگانه ۱۱ و۲۱و۳۶ نگهداری می‌شویم، نسبت به شیوع ویروس کرونا، احتمال ابتلای زندانیان و شرایط بهداشتی داخل زندان به شدت ابراز نگرانی می‌کنیم. ما از طریق این نامه سرگشاده، از مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوقی و به ویژه سازمان بهداشت جهانی خواهان جلوگیری از احتمال فاجعه‌ای مرگبار بر اثر ویروس کرونا در داخل زندان هستیم.

با وجود شیوع ویروس کرونا در ابعاد وسیع و حتی سرایت آن به داخل برخی زندان‌ها، اما سازمان زندان‌ها ، مدیریت و مسؤلین زندان رجایی‌شهر کرج هیچ‌گونه تمهیداتی برای پیشگیری از گسترش این ویروس و بیماری‌های ناشی از آن در داخل زندان‌ها در نظر نگرفته است.

وضعیت داخل زندان رجایی‌شهر بسیار وخیم است. با وجود تراکم جمعیتی بالای زندانیان و مشاهده علائم آنفلانزا در بسیاری از زندانیان، رفت و آمد و تردد کماکان مثل سابق ادامه دارد. نگهبانان زندان بدون استفاده از دستکش و ماسک به داخل سالنها تردد می کنند. این موضوع از این جهت جای نگرانی است که هر ۲۴ ساعت یک بار شیفت نگهبانان تغییر خواهد کرد. آنها با بیرون از زندان در تماس هستند و می‌توانند ناقل این ویروس به داخل زندان باشند.

درخواست‌های ما زندانیان سیاسی عقیدتی اهل سنت برای ماسک و دستکش ‌و ژل‌های ضدعفونی کننده و الکل، به دفعات رد شده‌اند. تا کنون به خواسته‌های ما برای تامین امکانات بهداشتی توجهی نشده است. این امکانات از قبیل صابون و مواد شوینده به اندازه کافی در داخل زندان وجود ندارد.

بااینکه تعدادی از این زندانیان بیماری‌های قلبی و تنفسی از جمله آسم دارند اما هیچ‌گونه اقدامی برای حفظ سلامتی این زندانیان صورت نگرفته است. هیچ شکلی از رسیدگی درمانی در داخل بهداری زندان صورت نمی‌گیرد. تعدادی از زندانیان با وجود داشتن علایم شدید آنفولانزا به بهداری زندان مراجعه کرده اما نه تنها هیچگونه تست و آزمایشی روی آنها صورت نگرفته بلکه با اهمال مسئولین بهداری زندان روبرو شده‌اند. از نظر امکانات دارویی می‌شود گفت که به جز قرص سرماخورگی و آنتی بیوتیک داروی دیگری در داخل زندان یافت نمی‌شود. از اعزام بیمارانی که علایم شدید آنفولانزا و تنفسی دارند به مراکز تخصصی درمانی و مراکز بیماری‌های عفونی جلوگیری می‌شود.

لازم به ذکر است در زندان رجایی‌شهر کرج دربین زندانیان جرایم غیر سیاسی تعداد زیادی مبتلا به بیماری‌های مختلف از جمله ایدز و هپاتیت نگهداری می‌شود. با این حال بهداری زندان که نقطه تجمع و التقاط تمامی زندانیان با همدیگر برای مراجعه جهت مداوا و درمان است، در وضعیت بهداشتی بسیار وحشتناک‌ و نامناسبی به سر می‌برد.

در همین‌حال، اقدامات مناسب جهت ضد عفونی‌کردن و جلوگیری از تماس کمتر این زندانیان با همدیگر صورت نمی‌گیرد. بارها زندانیان سیاسی سنی‌مذهب جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس، درخواست مرخصی و آزادی موقت کره‌اند تاپیش خانواده‌هایشان باشند، اما حتی با وجود اینکه تعدادی از این زندانیان کمتر از چندماه به پایان حبسشان باقی مانده هیچگونه پاسخی به خواسته آنها داده نشده است.

این زندانیان جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بارها نسبت به تردد نگهبان‌ها به داخل سالن‌ها، اعتراض کرده بودنداما با این وجود کما فی السابق نگهبان بندها، بدون پوشیدن ماسک و دستکش مناسب به داخل سالنها تردد داشته و‌با زندانیان درتماس هستند.

اخبار غیر موثقی مبنی بر ایجاد قرنطینه در داخل زندان رجایی‌شهر و ابتلای تعدادی از زندانیان به ویروس کرونا منتشر شده که باعث وحشت و نگرانی هر چه شدیدتر زندانیان سیاسی سنی مذهب شده است.

مازندانیان سیاسی عقیدتی سنی‌مذهب زندان رجایی‌شهرکرج به شدت از انتشار و شیوع ویروس کرونا در داخل این زندان نگرن هستیم. همچنین نسبت به ابتلای همه زندانیان، از جمله زندانیان سیاسی،بشدت نگرانیم و از مجامع بین‌المللی و نهادهای حقوقی و فعالین حقوقی و سیاسی و اصحاب رسانه که وظیفه و رسالت مهم اطلاع رسانی بر دوش آنهاست و از سازمان بهداشت جهانی خواهانیم که جلوی یک‌فاجعه مرگبار بر اثر انتشار ویروس کرونا در داخل زندان رجایی‌شهر کرج را گرفته و از مجری قوانین بین‌المللی و کنوانسیون‌های جهانی به این موضوع ورود پیدا کرده و از امنیت و سلامت روحی وجسمی و روانی ما دفاع کنند.

ازهمین طریق اعلام می‌کنیم که مسول هر اتفاقی برای زندانیان سیاسی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج به عهده دستگاه قضایی کشور و سازمان زندان‌ها و نهادهای امنیتی خواهد بود و ما آنها را باعث و بانی و مقصر خواهیم دانست. ضروری است یادآوری شود که دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر دادن مرخصی به زندانیان سیاسی زیر پنج سال، کاملا تبعیض‌آمیز و ضد اخلاقی است.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
🔘عکس یادگاری پاسداران با پیکر سوختبران بلوچ!

اخیرا تصویر لو رفته ای از گوشی همراه یکی از نیروهای سپاه پاسداران در فضای مجازی منتشر شده ، درحالیکه تعدادی از اجساد شهروندان بلوچ را درون خودرو انداخته اند با آن عکس یادگاری گرفته اند جنایتکاران بایدمنتظر پاسخ آتشین مردم و جوانان ایران باشند #تحریم_انتصابات۱۴۰۰ #NoOrdinationInIran1400

خبر
جنایتکارانی که دستور قتل و کشتار سوختبران و مردم بلوچ را صادر کردند…

🔘سرتیپ پاسدار محمد ملاشاهی فرمانده هنگ مرزی سراوان 🔘سرهنگ داریوش سرگلزایی فرمانده نیروی انتظامی سراوان 🔘سرهنگ احمد مالدار فرمانده سپاه سراوان

خبر
_فوری 🔹 ادامه اعتراضات با وجود جو شدید امنیتی در شهر دزاپ

مردم بلوچ در اعتراض به کشتار سوخت بران توسط سپاه، همچنان در خیابان های دزاپ با وجود جو سنگین امنیتی و اعلام حکومت نظامی حضور دارند. مردم معترض بلوچ نیروهای امنیتی را چنان مستاصل و درمانده کرده که توان مقابله و سرکوب را هم ندارند. مردم بلوچ همچنان چشم انتظار …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: