🔴 گزارشی تکان دهنده؛ از شکنجە تا تجاوز جنسی به زندانیان در زندان شیبان اهواز

خبر

زندان شیبان (زندان مرکزى اهواز)، زندانى است که داراى سلول هاى انفرادى جهت آزار واذیت یا شکنجه زندانیانى است که مى خواهند آنها را در زندان بیشتر مجازات کنند. این انفرادى ها با بند قرنطینه فرق دارد. هر انفرادى تقریبا ۲×۳ متر و هر شخصى که در این سلول ها حبس مى شود چندین ماه در آنجا سخت ترین روزهایش را مى گذراند، بطورى که خبرى از غذاى مناسب یا لباس وحمام نیست. در هر یک از این سلول ها چندین زندانى نگهدارى مى شوند و با بدترین رفتارهاى غیر انسانى با آنها برخورد مى شود.

منابع حقوق بشر مى گویند؛ فردى از مسؤلین زندان بنام مرادى به یکى از زندانیان در این انفرادى ها تجاوز جنسى کرده است. مدتى پیش در این انفرادى ها یک زندانى بنام «ع.ع» مورد تجاوز جنسى قرار گرفته است! در این زندان از هیّئت هاى نظارتى از سازمان زندانهاى کشور خبرى نیست و این زندان به تبعیدگاه زندانیان تبدیل شده است. در این انفرادى ها از عمد مجرمان زندان با پرونده هاى قتل وتجاوز با دیگر زندانیان نگهدارى مى شوند، امرى که باعث تعرض به زندانیان جوان شده است.

ح.س؛ یکى از زندانیانى که در انفرادى هاى زندان شیبان ۴۵ روز زندان خود را گذرانده است، مى گوید: به این انفرادى ها «سگدونى» هم مى گویند و با شیوه هاى غیر انسانى با زندانیان برخورد مى کنند و در حقیقت نگهدارى زندانیان در این سلول ها نوعى از انواع شکنجه است ومتاسفانه تا کنون به این انفرادى ها در گزارش هاى سازمان هاى حقوق بشر اشارەای نشدە است.

او مى گوید: به دلیل نبود امکانات بهداشتى در این سلولها، به دلیل بوى بد و تعفن هر شخصى که در آنجا نگهدارى مى شود، حتى اگر سالم باشد، بیمار مى شود.

م.ع یکى از زندانیان زندان شیبان دو ماه در این انفرادى ها محبوس بود، او مى گوید: چندین نفر از زندانیان در این سلول ها به دلیل نبود غذا، بیمارى وتشنگى و گرماى طاقت فرساى تابستان در اهواز، جان خود را از دست دادەاند.

این زندانى به افزایش دوز «متادون» و خدمات طبى اشاره کرد و گفت:به بعضى از زندانیان متادون با دوز بالا مى دهند وبه دلیل فشارهاى روحى و روانى بعضى از زندانیان از این دارو استفاده مى کنند و حتى به زندانیانى که از بیمارى هاى مزمن رنج مى برند نیز این دارو را تجویز مى کنند. او اضافه کرد: به زندانیان بیمار اهمیت نگذاشته و درخواست هاى آنها جهت درمان و رساندن دارو جهت علاج بیماریهایشان اعتنا نمى کنند و بجز متادون، قرص هاى مسکن وخواب آور داروئى داده نمى شود.

خیلى از زندانیان زندان شیبان اهواز پس از آزادى و یا مرخصى از بى اعتنائى نسبت به زندانیان بیمار گزارش هاى متعددى گفتند و حتى افرادى که سالم بوده به دلیل تجویز بعضى داروها در زندان به افراد پرخاشگر وعصبى تبدیل شده و بعضى از آنها براى رهائى از رنج و سختى هاى زندان اقدام به خودکشى مى کنند.

احمد.م یکى از زندانیان به فعالان حقوق بشر مى گوید:در انفرادى ها کرامت انسان به وسیله زندانبانان پایمال مى شود، ضرب وشتم، توهین و تحقیر زندانیان در انفرادى ها هر روز رخ مى دهد، همان افرادى که در اعتراضات زندانیان زندان شیبان اهواز در فروردین ماه ۱۳۹۹ در کشتن و مجروح کردن زندانیان شرکت کردند، در انفرادى ها ما را شکنجه و آزار مى دهند. این زندانى به اسامى بعضى از مسؤلین زندان شیبان که در شکنجه زندانیان دست دارند، اشاره کرد ونام لاله زار ،عبدویس ، زارع و ذولفقاری را ذکر کرد.

احمد.م افزود: بشکل غیر انسانى با زندانى محبوس در سلولها برخورد مى شود و اگر وضعیت سلامتى زندانى در این انفرادى ها بدتر و وخیم تر مى شود به کلینیک زندان منتقل مى شود و در آنجا با خشونت با زندانى برخورد مى شود و به جوان یا مسن توهین مى کنند.

رضا.س از زندانیان زندان مرکزى اهواز مى گوید: هر مدت یک نفر در این سلولها جان خود را از دست مى دهد، بخصوص در تابستان بعضى از افراد را در آنجا نگهدارى مى کنند و به آنها متادون مى دهند و به دلیل گرماى زیاد و استفاده از متادون شخص متشنج شده و میمیرد، در حقیقت «متادون» در انفرادى ها داروى مرگ است. رضا از تمام سازمان هاى حقوق بشر درخواست کرده که با فشار بر جمهورى اسلامى ایران به جنایت هاى هولناک که در سلول هاى انفرادى زندان شیبان اهواز رخ مى دهد، پایان داده شود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
گزارشی از وضعیت بد پروژه ها!

به گزارش خبرنگار پیام سندیکا، نامه ای از سوی کارگران چند پروژه برایمان ارسال شده است که توجه تان را به آن جلب می کنیم: در این چند ماه در مورد وضعیت همه گروهای شغلی پروژه ای صحبت شد به جز نفرات دفتری. پیمانکاران حقوق نفرات دفتری رو افزایش ندادند …

خبر
ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ۹۶ دیماه ۱۳۹۹ در ایران

ماهنامه نشریه پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره ۹۶ دیماه ۱۳۹۹ در ایران بصورت چاپی و الکترونیکی منتشر شد. در این شماره می خوانید: اطلاعیه های سندیکاهای کارگری ص۱ گزارشات کارگری از واحدهای تولیدی سراسر ص۱۴ زحمتکشان و هزینه ای که باید به دوش بکشند! ص۲۷ تا حق …

خبر
توزیع شیر فاسد بعنوان سهیه روزانه رانندگان، توسط مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

فیلم ارسالی به سندیکا از طرف راننده شرکت واحد

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: