🔴 گزارشی تکان دهنده؛ از شکنجە تا تجاوز جنسی به زندانیان در زندان شیبان اهواز

خبر

زندان شیبان (زندان مرکزى اهواز)، زندانى است که داراى سلول هاى انفرادى جهت آزار واذیت یا شکنجه زندانیانى است که مى خواهند آنها را در زندان بیشتر مجازات کنند. این انفرادى ها با بند قرنطینه فرق دارد. هر انفرادى تقریبا ۲×۳ متر و هر شخصى که در این سلول ها حبس مى شود چندین ماه در آنجا سخت ترین روزهایش را مى گذراند، بطورى که خبرى از غذاى مناسب یا لباس وحمام نیست. در هر یک از این سلول ها چندین زندانى نگهدارى مى شوند و با بدترین رفتارهاى غیر انسانى با آنها برخورد مى شود.

منابع حقوق بشر مى گویند؛ فردى از مسؤلین زندان بنام مرادى به یکى از زندانیان در این انفرادى ها تجاوز جنسى کرده است. مدتى پیش در این انفرادى ها یک زندانى بنام «ع.ع» مورد تجاوز جنسى قرار گرفته است! در این زندان از هیّئت هاى نظارتى از سازمان زندانهاى کشور خبرى نیست و این زندان به تبعیدگاه زندانیان تبدیل شده است. در این انفرادى ها از عمد مجرمان زندان با پرونده هاى قتل وتجاوز با دیگر زندانیان نگهدارى مى شوند، امرى که باعث تعرض به زندانیان جوان شده است.

ح.س؛ یکى از زندانیانى که در انفرادى هاى زندان شیبان ۴۵ روز زندان خود را گذرانده است، مى گوید: به این انفرادى ها «سگدونى» هم مى گویند و با شیوه هاى غیر انسانى با زندانیان برخورد مى کنند و در حقیقت نگهدارى زندانیان در این سلول ها نوعى از انواع شکنجه است ومتاسفانه تا کنون به این انفرادى ها در گزارش هاى سازمان هاى حقوق بشر اشارەای نشدە است.

او مى گوید: به دلیل نبود امکانات بهداشتى در این سلولها، به دلیل بوى بد و تعفن هر شخصى که در آنجا نگهدارى مى شود، حتى اگر سالم باشد، بیمار مى شود.

م.ع یکى از زندانیان زندان شیبان دو ماه در این انفرادى ها محبوس بود، او مى گوید: چندین نفر از زندانیان در این سلول ها به دلیل نبود غذا، بیمارى وتشنگى و گرماى طاقت فرساى تابستان در اهواز، جان خود را از دست دادەاند.

این زندانى به افزایش دوز «متادون» و خدمات طبى اشاره کرد و گفت:به بعضى از زندانیان متادون با دوز بالا مى دهند وبه دلیل فشارهاى روحى و روانى بعضى از زندانیان از این دارو استفاده مى کنند و حتى به زندانیانى که از بیمارى هاى مزمن رنج مى برند نیز این دارو را تجویز مى کنند. او اضافه کرد: به زندانیان بیمار اهمیت نگذاشته و درخواست هاى آنها جهت درمان و رساندن دارو جهت علاج بیماریهایشان اعتنا نمى کنند و بجز متادون، قرص هاى مسکن وخواب آور داروئى داده نمى شود.

خیلى از زندانیان زندان شیبان اهواز پس از آزادى و یا مرخصى از بى اعتنائى نسبت به زندانیان بیمار گزارش هاى متعددى گفتند و حتى افرادى که سالم بوده به دلیل تجویز بعضى داروها در زندان به افراد پرخاشگر وعصبى تبدیل شده و بعضى از آنها براى رهائى از رنج و سختى هاى زندان اقدام به خودکشى مى کنند.

احمد.م یکى از زندانیان به فعالان حقوق بشر مى گوید:در انفرادى ها کرامت انسان به وسیله زندانبانان پایمال مى شود، ضرب وشتم، توهین و تحقیر زندانیان در انفرادى ها هر روز رخ مى دهد، همان افرادى که در اعتراضات زندانیان زندان شیبان اهواز در فروردین ماه ۱۳۹۹ در کشتن و مجروح کردن زندانیان شرکت کردند، در انفرادى ها ما را شکنجه و آزار مى دهند. این زندانى به اسامى بعضى از مسؤلین زندان شیبان که در شکنجه زندانیان دست دارند، اشاره کرد ونام لاله زار ،عبدویس ، زارع و ذولفقاری را ذکر کرد.

احمد.م افزود: بشکل غیر انسانى با زندانى محبوس در سلولها برخورد مى شود و اگر وضعیت سلامتى زندانى در این انفرادى ها بدتر و وخیم تر مى شود به کلینیک زندان منتقل مى شود و در آنجا با خشونت با زندانى برخورد مى شود و به جوان یا مسن توهین مى کنند.

رضا.س از زندانیان زندان مرکزى اهواز مى گوید: هر مدت یک نفر در این سلولها جان خود را از دست مى دهد، بخصوص در تابستان بعضى از افراد را در آنجا نگهدارى مى کنند و به آنها متادون مى دهند و به دلیل گرماى زیاد و استفاده از متادون شخص متشنج شده و میمیرد، در حقیقت «متادون» در انفرادى ها داروى مرگ است. رضا از تمام سازمان هاى حقوق بشر درخواست کرده که با فشار بر جمهورى اسلامى ایران به جنایت هاى هولناک که در سلول هاى انفرادى زندان شیبان اهواز رخ مى دهد، پایان داده شود.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
فوری شعار دانشجویان پلى تکنیک :«اینهمه سال جنایت، بسه دیگه ولایت»

فورى ⁩، دقایقى پیش، تهران: ‏نیروهاى امنیتى در ورودى پلى تکنیک را از بیرون به روى معترضان بسته اند تا آنها وارد خیابان نشوند. ‏ معترضان با شعار «بى شرف» و «اینهمه سال جنایت، بسه دیگه ولایت» علیه جمهورى اسلامى شعار مى دهند ‏

خبر
همبستگی نو با منصور اسانلو با نگاهی به زندگی سخت کارگران رانندگان و اتوبوسداران و کامیونداران

اعتراض و اعتصاب های مزدبگیران و راه های همبستگی پیرامون رسیدن به اعتصابا ت و اعتراضات با پروژه های هر اتوبوس یک چهار راه و همکاری دیگر مخالفان و ناراضیان با منصور اسانلو

خبر
🔴از دردهای سیستان و بلوچستان

اینجا خاک مردم زحمتکش بلوچ است. کمبود آب، عدم مدیریت، بی اعتنایی مسئولان وشرایط سخت، زندگی را برای این کشاورزان زحمتکش سخت تر کرده‌است. اما بی تردید، روزی نه چندان دور، فریاد این کشاورزان گرسنه به خشم تبدیل خواهد شد و حاصل این خشم مقدس، بهروزی زحمتکشان خواهد بود!

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: