🔵 متن فراخوان جمعی از فعالین مدنی کردستان برای اعتصاب عمومی!

خبر

مردم شریف کوردستان!
هموطنان آزادیخواه ایران!
نهادهای حقوق بشری و سران دولت های جهان!

بار دیگر حکومت ایران، در ادامه نقص سیستماتیک حقوق بشر و سرکوب شهروندان، اقدام به بازداشت بیش از یکصد نفر از هموطنان کورد نموده است. موج دستگیری نویسندگان و هنرمندان در مناطق مختلف کوردستان و شیوه بازداشت ها، بر هدف رژیم در گسترش سایه ارعاب و سرکوب مردم دلالت دارد و در این راه سکوت مجامع جهانی و حقوق بشری و بخصوص سران دولت های جهان می تواند به زیان جان و روان افراد بازداشت شده بیانجامد.

در آستانه ورود به چهل و دومین سال ازپیروزی انقلاب مردم ایران توسط خمینی و همدستانش، مردم کوردستان در یادآوری آنچه که در این سالها بر این ملت مورد ستم در ایران رفته است، خواهان اتحاد مردم و اپوزسیون و همراهی و پشتیبانی دولتهای جهانی در پایان دادن به رنج و زجر مردم کوردستان هستند. آنچه که برای ما مردم کوردستان در طول زمامداری نظام فعلی ایران به روالی دردناک مبدل شده است، بگیر و ببندهای مستمر، بی پایه و بر مبنای غیظ و عداوتیست که این نظام با حقوق مردم و آزادیخواهی دارد. تکرار این روال دردناک و اسفناک برای مردم کوردستان در ادامه نیل سیستم سرکوب به فرسایش روح آزادگی و مقاومت جمعی بوده و با هدف یکنواخت کردن اجتماع کوردستان در پذیرش سیاستهای فاشیستی و اسمیلاسیون فرهنگی و بقای قدرت با توسل به زور، خشونت و ارعاب انجام می شود. هر چند که ذره ای از عزم مردم کوردستان در ادامه مبارزه و نیل به رهایی از یوغ ستمگرانه نظام اسلامی ایران نخواهد کاست.

در شرایطی که مردم کوردستان در ظلم و تبعیض مضاعف فرهنگی، آموزشی، سیاسی و اقتصادی قرار دارند، تهدید و ارعاب و توسل به ابزارهای امنیتی بمنظور سرکوب و خفقان بیشتر، نه تنها باعث سکوت در مقابل اقدامات رژیم نمی شود بلکه اراده مردم کوردستان را به ادامه مبارزه تا حصول آزادی و رهایی از یوغ جابرانه نظام حال جزم تر خواهد کرد.

بازداشت و ارعاب نویسندگان، شاعران و هنرمندان، فعالین مدنی و محیط زیستی و کارآفرینان، که مصداق بارز ربایش و گروگان گیری از مردم و ناپدیدسازی قهری شهروندان است، انعکاس وحشت و هراس سران رژیم از مردم و بخصوص نسل جوان و آگاه کوردستان و نمایش قهر مستبدانه حکومت در مقابل تحولات جهانی و منطقه ای است.

توسل به خشونت در حین احضار و بازجویی، بازداشت های مبتنی بر اتهام های واهی و عاری از حقیقت، نامشخص بودن نهاد بازداشت کننده و مکان نگهداری، احضار بدون اطلاع قبلی، بازداشت بی دلیل و بدون حکم قضایی، محرومیت بازداشتی ها از حق انتخاب وکیل، عدم ارتباط با خانواده، عدم دسترسی به رسانه های آزاد و … مصداق نقض فاحش حقوق شهروندی و موازین حقوق بشری است.
در نبود آزادی بیان و آزادی اجتماعات و نبود رسانه های مستقل و مردمی، سرکوب جمعی و تضعیف نهادها و NGO های مستقل و مدنی، اقدامات مغرضانه امنیتی ها در کوردستان می تواند بیش از پیش سلامت فیزیکی و روحی هموطنان بازداشتی را در معرض خطر قرار دهد.
بر همین اساس، ما جمعی از فعالین مدنی و فرهنگی کوردستان، موج بازداشت های کور و فله ای اخیر را به شدت محکوم نموده و از تمامی مردم کوردستان و ایران می خواهیم در محکومیت آن واکنش و موضع مناسب نشان دهند. همچنین از تمامی نهادهای حقوق بشری و دولت های جهان می خواهیم ضمن رصد شرایط جسمی و روحی بازداشتی ها، به حکومت ایران در رعایت موازین انسانی و حقوق شهروندان فشار لازم را وارد کنند.
در پایان مردم آزدایخواه کوردستان را برای نجات جان دستگیر شدەگان به انجام اقدامات مدنی، اعتراض و اعتصاب در روز چهارشنبه بیست و‌ دوم بهمن ماه بعنوان موعدی برای اعتصاب سراسری و اعتراض به اقدامات سرکوبگرانە اخیر فرا می خوانیم. اعتصاب و عدم حضور در محل کار و بازار، عدم مشارکت و همراهی با فراخوان ها و برنامه های حکومتی و محکوم کردن بازداشت شهروندان در شبکه های مجازی در شرایط فعلی، می تواند اقدامی مثبت و مؤثر برای کمک به هموطنان در زنجیرمان باشد‌.

دستگیریها در کردستان همچنان ادامه دارد

◾️یکشنبه ۱۲ بهمن ماه، باوجود امواجی از اعتراضات تشکل‌ها، نهادها و شخصیت های سیاسی و اجتماعی و مدنی اما دستگاه‌های امنیتی سپاه پاسداران و دولت به دستگیریها در کردستان ادامه می دهند. طی روزهای گذشته شمار دیگری از فعالان اجتماعی، مدنی و فرهنگی در شهرهای کردستان دستگیر و زندانی شده اند. این موج دستگیری ها را تنها با مبارزه ای همبسته و متحد می توان پاسخ گفت.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت کشتار اخیر سوختبران سراوان

به نام خداوند جان و خرد #بلوچستان این روزها سوگناک تر از همیشه روزگار می گذراند. مردمی فراموش شده و به حساب نامده از سوی حاکمان که در منتهای فقر و تنگدستی و بیکاری روزگار پر از رنج و شکنج را طی می کنند. #درمیان بهت و ناباوری،تصویری دردناک تر …

خبر
پیام مادران چشم براه : می روم پیش صبا تا سوگند‌های بیرون از زندان لبخند و آرامش‌شان ابدی شود

✍️: شاپرک شجری‌زاده، عضو کارگروه زنان و برابری جنسیتی 🔸راحله احمدی، فعال مدنی و مادر صبا کرد افشاری، بهمن‌ماه سال گذشته، پیش از انتقال به زندان اوین برای سپری کردن دوران محکومیت خود گفته بود: «می‌روم زندان اوین پیش دخترم صبا و دخترم سوگند را در زندان بزرگ‌تری تنها می‌گذارم» …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: