✍️ س.آگرین کارگروه زنان و برابری جنسیتی شورای #گذار

فرهنگ غیرت‌پرستی و حفاظت از ناموس، انسان‌ها را به دو دسته زندانی و زندان‌بان تقسیم می‌کند: زنان تبدیل به زندانیانی می‌شوند که مدام باید توسط زندانبانان، که همان مردان غیرت‌پرست هستند، تحت کنترل قرار بگیرند.

🔸این که آزادی زندانی سلب می‌شود را همه می‌دانیم، اما سوال اینجاست: آیا زندان‌بان فرد خوشبخت و آزادی است؟ خیر، فرهنگ ناموس و غیرت، حق یک زندگی آزاد و مستقل را نه تنها از زنان، بلکه از مردان نیز سلب می‌کند. از خود بپرسیم، چرا مردان باید تمام وقت، انرژی و آزادی‌‌شان را صرف کنترل و مراقبت از زنان کنند؟

🔸در بستر همین فرهنگ ناموس است که حساسیت مردان درباره بدن و رفتار زن امری مثبت به شمار می‌رود و نامش را «غیرت» می‌گذارند و حساسیت زنان به مردان امری منفی و منفور است که «حسادت» نام می‌گیرد. بدین ترتیب در چنین بستر فرهنگی، مردان برای اثبات «غیرت» خود، دست به قتل‌های ناموسی می‌زنند.

🔸 (https://t.me/goitc/103)به قول نلسون ماندلا: همان اندازه که زندانی به آزاد شدن نیاز دارد، زندان‌بان هم به آزاد شدن نیاز دارد. انسانی که آزادی را از انسانی دیگر می‌گیرد، خودش هم اسیر است. او پشت میله‌های نفرت و ذهن بسته‌اش اسیر است. زندانی و زندان‌بان هر دو اسیرند.

#شورای_مدیریت_گذار

@IranTC_Official

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: