🔶 آخرین قمار جمهوری اسلامی با کارت هسته‌ای خود

خبر

کیا حمیدی

ماجراجویی خارجی یا خودزنی داخلی

🔸دوم ژوئیه بود که سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع حادثه‌ای در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز در استان اصفهان خبر داد. همچون رویه همیشگی جمهوری اسلامی ابتدا خبر مسکوت گذاشته شد تا رسانه‌های خارجی آن را پوشش دهند و بعد مقامات مربوطه درمورد آن اطلاعات کلی به رسانه‌های داخلی مخابره کنند.

🔸لذا پس از آنکه رسانه‌های خارجی با عکس‌های ماهواره‌ای محل حادثه را نشان دادند، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی هسته‌ای ایران نیز اظهار داشت، حادثه نظنز تلفات جانی نداشته اما خسارت‌های مالی قابل توجهی به‌بار آورده است.

🔸پس از آن رسانه‌های وابسته به بیت رهبری و سپاه پاسداران به اتفاق انگشت اتهام را به سمت اسرائیل گرفتند و آن را یک اقدام ماجراجویانه خطرناک تلقی کردند و حق ایران برای اقدامات درخور را محفوظ دانستند.

🔸اما نکته ابهام آمیز اینجا است که جمهوری اسلامی، مدعی رصد گسترده پدافند هوایی و استفاده از سامانه‌های ره‌گیری اس ۳۰۰ روسی برای محافظت از تاسیسات هسته‌ای خود است که تقریبا در قلب جغرافیای ایران قرار دارند و رسیدن هر پرنده مهاجمی به آن سخت خواهد بود.

🔸درهمین رابطه نیز مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران ۳۱ جولای ۲۰۲۰ اظهار داشت: “بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که هیچ گونه حمله موشکی، پهپادی و امثال آن به تاسیسات هسته‌ای نظنز صورت نگرفته است. این بررسی‌ها حاکی از آن است که این انفجار بیشتر توسط عناصر داخلی بوده است که فعلا از بیان جزئیات آن معذوریم.” با این توصیفات به نظر می‌رسد حمله خارجی به تاسیسات نطنز منتفی باشد کما اینکه مقامات اسرائیل نیز در این باره سکوت کردند و تلویحاً اظهار داشتند که دخالتی دراین باره نداشته‌اند.

🔸از این مرحله به بعد با دو سناریو مواجه هستیم. یکی اینکه عناصر خارجی در قالب جاسوس یا خراب‌کار توانسته‌اند آنچنان به قلب استراتژیک امنیت ایران وارد شوند که تاسیسات فوق امنیتی همچون نطنز را مورد نفوذ قرار دهند و با وارد کردن امکانات انفجاری و یا دست‌کاری سیستم‌های هسته‌ای، زمینه انفجاری مهیب به بزرگی ابعادی که در تصاویر ماهواره‌ای شاهدش بودیم را به بار آورند.

🔸هرچند که نویسنده قصد جهت‌دهی افکار عمومی را ندارد، اما با اطلاع از حساسیت مسئولان و نهادهای امنیتی نسبت به حضور افراد به تاسیسات هسته‌ای، کمی باورش سخت است که بتوان قبول کرد چنین حادثه‌ای به دست خراب‌کاران و عناصر نفوذی صورت گرفته باشد.

🔸اما سناریوی دوم بازمی‌گردد به روحیه مزورانه سیاست‌گذاران جمهوری اسلامی که ابایی از خودزنی و حتی قربانی کردن ملت برای رسیدن به امیال و اهداف‌شان ندارند و در این مسیر حاضرند منافع ملی کشور را دست‌مایه قمار خود برای نجات از معرکه قرار دهند.

🔸اظهارات اخیر نماینده ایران در سازمان انرژی اتمی نیز بیانگر این موضوع است که احتمالا جمهوری اسلامی با خودزنی درصدد مظلوم نمایی بین‌المللی و انحراف افکارعمومی و نهادهای بین‌المللی از فعالیت‌های مخرب خود در حوزه هسته‌ای و نا امنی‌های منطقه‌ای است.

🔸کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی در سخنانی در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان داشت: “انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز نتیجه خراب‌کاری بود و ما نسبت به چنین ماجراجویی خطرناکی هشدار می‌دهیم. در همین چارچوب، ایران حق خود می‌داند تا ضمن حفاظت از تاسیسات هسته‌ای خود، به هر شیوه‌ای که صلاح می‌داند، واکنش لازم را نیز به این تهدیدات به طور مقتضی اتخاذ کند.”

🔸تجربه نشان داده که جمهوری اسلامی هر زمان که در معرکه‌ای گرفتار می‌شود و در گوشه رینگ قرار می‌گیرد با حادثه آفرینی یا بهانه‌ای درصدد مظلوم‌نمایی و نجات خود است. لذا به نظر می‌رسد این حادثه نیز قمار هسته‌ای حکومت بوده تا از یک‌سو در مورد حفظ برجام بتواند نظر غرب را به خود معطوف کند و از سوی دیگر ناآرامی و اعتراضات داخلی را با این مسائل واهی، منحرف و حتی‌المقدور برای مدتی کنترل نماید.

🔸آنچه گفته شد برپایه فرضیاتی است که برگرفته از تجارب و رفتارهای حکومت جمهوری اسلامی طی این سال‌ها به دست آمده و ممکن است واقعیت چیزی ورای سیاهه بالا باشد.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
آرش جوهری فعال کارگری به ۱۶ سال زندان تعزیری محکوم شد

▪️ آرش جوهری، فعال کارگری توسط بیدادگاه ضد انقلاب تهران به ۱۶ سال حبس تعزیری محکوم شد. جوهری که در تاریخ ۱۵ مهرماه امسال توسط ماموران اطلاعات سپاه در تهران بازداشت و به بازداشتگاه این نهاد موسوم به بند دو الف زندان اوین منتقل شد، هم اکنون در بند عمومی …

خبر
اتحادی به نام سامانه همبستگی ملی ایرانیان برای سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی

گفتگوی رضا اسماعیلی با منصور اسانلو، حسام وثوقی و فاضل موسوی  

خبر
این یارو خامنه ای وقیح دقیقا داره به کدوم حکومت اشاره میکنه؟!؟؟!🧐🧐🤔

دیگه مخزن بیشرفی و وقاحت و دریدگی رو دارن میترکونند. همه اینها که میگه رفتار های خودشه. خودش بهترین واکسن های امریکایی را می زنه و برای مردم ممنوع میکنه! این دیگه چه هیولایی ایه؟؟؟!!! #غذا_نیست_ترس_نیست #نه_به_اعدام #قیام_نزدیک_است #نه_به_جمهوری_اسلامی    

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: