🔶 حقوق اقلیت‌ها شاخصی برای سنجش دموکراسی

مقالات ونوشته ها

مترجم: س.آگرین

🔸به همان اندازه که دموکراسی به حاکمیتِ اکثریت نیازمند است، به محافظت از حقوق اقلیت نیز محتاج است. در واقع، در یک دموکراسی باید از حقوق اقلیت‌ها بدون توجه به اینکه آنها تا چه اندازه از اکثریت متفاوت هستند، محافظت شود.

🔸دموکراسی عموما اینگونه تعریف می‌شود: «حاکمیتِ مردم»؛ حاکمیتی که در آن قدرت عالی به مردم واگذار شده و قدرت توسط مردم اعمال می‌شود. اما آنچه در این تعریف با جزییات توضیح داده نشده است، همان کلمه «مردم» می‌باشد. بدین ترتیب در عمل، یک برداشت سطحی از دموکراسی به وجود می‌آید: «حاکمیتِ اکثریت». به این معنی که وقتی چیزی به رای گذاشته می‌شود، پیروز میدان کسی است که بیش‌ترین آرا را کسب کرده است. بنابر این تعریف، در واقع رای اکثریت، یگانه اساسِ تصمیم‌گیری خواهد بود. هنگامی که گفته می‌شود «مردم خواسته‌اند» یا «خواست مردم باید محترم شمرده شود»، منظور از مردم، همان اکثریت است. اصل حاکمیتِ اکثریت، چندین کارکرد دارد. برای مثال مکانیسم روشنی برای تصمیم‌گیری ایجاد می کند و تضمین کننده این است که هنگام تصمیم‌گیری تعداد موافقین بیشتر از تعداد مخالفین خواهد بود.

🔸محافظت از حقوق اقلیت‌ها در برابر استبداد سیاسی
با این حال، «حاکمیتِ اکثریت» نمی‌تواند به تنهایی بیان خوبی برای حاکمیتِ مردم در یک دموکراسی باشد. اگر چنین باشد، اکثریت می‌تواند به راحتی به اقلیت ستم کند؛ درست همانطور که یک حاکم واحد تمایل به انجام چنین کاری دارد. بنابراین در حالی که مشخص است که دموکراسی باید بیانگر خواستِ مردم از طریق حاکمیتِ اکثریت باشد، به همان اندازه روشن است که باید تضمین کند که اکثریت از قدرت خود برای نقض حقوق اساسی اقلیت سواستفاده نخواهد کرد.

🔸برای نمونه یکی از مشخصه‌های دموکراسی، حق مردم برای تغییر سیاست‌های حاکمِ اکثریت، از طریق انتخابات است. پس اقلیت باید این حق را داشته باشد که به دنبال اکثریت شدن باشد و از همه حقوق و امکانات لازم برای یک رقابت منصفانه برخوردار باشد. در غیر این صورت یک قانون دائمی به وجود خواهد آمد و اکثریت به یک دیکتاتوری تبدیل خواهد شد. تضمین حقوقِ اقلیت موضوعی است که در واقع منافع آینده اکثریت را به دنبال دارد. زیرا وقتی اکثریت خود را در اقلیت حس کند، مجبور است از همان حقوق مشابه استفاده کند، تا دوباره به دنبال اکثریت شدن باشد. این مساله در مورد دموکراسی‌های پارلمانی چند حزبی نیز صادق است، در حالی که هیچ حزبی اکثریت را کسب نمی‌کند. زیرا در دموکراسی‌های پارلمانیِ چند حزبی، دولت توسط ائتلاف احزاب تشکیل می‌شود.

🔸تهدید همیشگی و مداوم
بنیان‌گذاران آمریکا، ضد فدرالیست‌ها و فدرالیست‌ها، هر دو به یک اندازه، حاکمیتِ اکثریت را یک مساله پیچیده و بغرنج می‌دانستند. حاکمیتِ اکثریت برای بیان اراده مردمی و تاسیس جمهوری ضروری بود. از سوی دیگر، بنیان‌گذاران نگران بودند که اکثریت از اختیارات خود برای سرکوب اقلیت سواستفاده کند.

🔸توماس جفرسون و جیمز مدیسون هر دو در نامه‌های خود، درباره خطرات استبداد قوه مقننه و مجریه هشدار می‌دادند. مدیسون با اشاره به برده‌داری نوشت: «در یک جمهوری، بسیار مهم است که نه تنها از جامعه در برابر ظلمِ حاکمان محافظت کنید، بلکه باید یک بخش از جامعه (اقلیت) را در برابر بی‌عدالتی اعمال شده از طرف بخش دیگر (اکثریت) محافظت کنید.»

🔸نیم قرن پس از تاسیس ایالات متحده، الکسی دو توکویل استبداد اکثریت بر اقلیت‌های سیاسی و اجتماعی را «تهدید مداوم» برای دموکراسی آمریکایی دانست.

🔸«محافظت از حقوق اقلیت‌ها» لازمه دموکراسی است.
به همان اندازه که دموکراسی به حاکمیتِ اکثریت نیازمند است، به محافظت از حقوق اقلیت نیز محتاج است. در واقع، در یک دموکراسی باید از حقوق اقلیت‌ها بدون توجه به اینکه آنها تا چه اندازه از اکثریت متفاوت هستند، محافظت شود. در غیر این صورت، حقوق اکثریت معنای خود را از دست می‌دهد. امروزه، «حفاظت از حقوق اقلیت‌ها»، عنصر اساسی هر دموکراسی لیبرالی تلقی می‌شود و در کنوانسیون‌های بین‌المللی تضمین شده است.

🔸فیلسوفِ سیاسی، جان استوارت میل، این اصل را بیش‌تر مورد استفاده قرار داد. او در مقاله خود درباره آزادی نوشت: «تنها حالتی که قدرت، مجاز است تا علیه اراده‌ی آزادِ یک عضوِ جامعه اعمال شود، آنجایی است که بخواهد مانع از آسیب‌رسانی به دیگران شود.» هدف از این اصل این است که از تبدیل شدنِ دولت به ابزاری برای «استبدادِ اکثریت» جلوگیری کند. جان استوارت میل، «استبداد اکثریت» را نه تنها یک استبداد سیاسی بلکه به عنوان یک استبداد اجتماعی نیز می‌دانست که صدای اقلیت‌ها را خفه می‌کند و فرهنگ دیگری را به آن‌ها تحمیل می‌کند. دیدگاه‌های میل مبنای بسیاری از فلسفه‌های سیاسی لیبرال قرار گرفت.

مقاله کامل را در سایت گذار بخوانید

(https://iran-tc.com/fa/%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%A7%D9%82%D9%84%DB%8C%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7-%D8%B4%D8%A7%D8%AE%D8%B5%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%B4-%D8%AF%D9%85%D9%88%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D8%B3/)#شورای_مدیریت_گذار

@IranTC_Official

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
تداوم اعتصاب کارگران شهر حمیدیه براى پنجمین روز متوالى

تاخیر ۱۵ ماهه در پرداخت دستمزد کارگران شهرداری حمیدیه کارگران شهرداری حمیدیه خواستار پرداخت مطالبات ۱۵ ماهه خود هستند. این کارگران در روزهای گذشته بارها مقابل ساختمان شهرداری و شورای شهر دست به اعتراض صنفی زدند. جمعی از کارگران شهرداری حمیدیه در استان خوزستان از شرایط دشوار زندگی خود در …

خبر
نسرین ستوده به جای بیمارستان به زندان قرچک منتقل شد

نسرین ستوده وکیل زندانی از اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شد. به نوشته رضا خندان همسر خانم ستوده به او گفته شده که خود را برای رفتن به بیمارستان آماده کند اما او را به زندان قرچک برده‌اند. انتقال این وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، با وجود وضعیت …

خبر
محکومیت #فرنگیس_مظلوم به تحمل حبس تعزیری

فرنگیس مظلوم، مادر زندانی سیاسی سهیل عربی طی حکمی از سوی بیدادگاه انقلاب تهران با اتهامات واهی “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به یک سال و شش ماه زندان محکوم شد. فرنکیس مظلوم پیشتر در شعبه ۲۹ دادگاه نقلاب تهران مجموعا به ۶ سال زندان محکوم شده …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: