🔶 نقش بانک مرکزی در تاراج منابع ارزی ایران

فریدون خاوند عضو شورای مدیریت گذار
منبع: رادیو فردا

🔸رییس کل بانک مرکزی در سخنان خود در مجلس به تزریق ۲۸۰ میلیارد دلار به بازار ارز ایران٬ طی پانزده سال برای پشتیبانی ناکامانه از ریال اشاره می‌کند. پرسش این است که در طول چهل و یکسال گذشته چند صد میلیارد دلار ارز در این دور باطل به هرز رفته و یا به جیب رانتخواران ریخته شده است؟

🔸ولی در سخنان عبدالناصر همتی در صحن علنی مجلس یک اشکال بزرگ وجود دارد. در واقع او چنان سخن می‌گوید که گویی سیاست تزریق ارز به بازار٬ در خدمت پشتیبانی از ریال به گذشته تعلق داشته و دیگر تکرار نمی‌شود. ایشان به خوبی می‌دانند که اعمال این سیاست همچنان ادامه دارد و با توجه به وضعیت اقتصادی و سیاسی امروز کشور، بدون تزریق ارز به بازار از سوی بانک مرکزی، دلار در ایران به قله‌های بالا تری دست خواهد یافت. با نرخ رشد منفی، تورم نزدیک به سی در صد (بر پایه آمار رسمی جمهوری اسلامی)، سقوط صادرات نفتی ایران زیر فشار تحریم و تنش‌های پایان‌ناپذیر در روابط خارجی، نرخ دلار چگونه می‌تواند در سطح کنونی باقی بماند؟

🔸تکرار می‌کنیم که بانک مرکزی از تزریق ارز در بازار برای جلوگیری از اوج‌گیری باز هم بیشتر دلار دست بر نداشته و به همین علت است که طی روزهای گذاشته اسکناس سبز آمریکا چندین بار به زیر بیست هزار تومان بازگشت، ولی بار دیگر توانست از این مرز روانی عبور کند. چند روز بعد از سخنرانی‌اش در مجلس، عبدالناصر همتی گفت که «در روزهای گذشته ۱۰۰ میلیون دلار عرضه ارز در بازار توسط بازارساز (منظور بانک مرکزی است)، برنامه آنهایی را که در تلاش برای بر هم زدن ثبات بازار ارز بودند، خنثی کرد.»

🔸حسن روحانی رییس دولت جمهوری اسلامی نیز ششم تیرماه از بانک مرکزی خواست «به مداخلات هدفمند و علمی در بازار ارز» ادامه دهد. ظاهرا آقای روحانی نمی‌خواهد دوران ریاست جمهوری او با دلار سی تا چهل‌هزار تومانی پایان یابد. آیا برای این کار از امکانات ارزی لازم برخوردار است؟

مقاله کامل را در سایت گذار بخوانید

(https://iran-tc.com/fa/%D9%86%D9%82%D8%B4-%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9-%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AC-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A8%D8%B9-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7/)#شورای_مدیریت_گذار

@IranTC_Official

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: