🔹یاسمن خالقیان: من فقط یک خبرنگار عاشق بودم

گزارش

«ششم بهمن ماه زنگ خانه را زدند. خودشان را مامور بانک معرفی کردند. مادرم در را باز کرد. به برادرم گفتم مامور بانک برای چه باید بیاید؟ به صورت غیر ارادی به سمت در و راه‌پله‌ رفت که همان‌جا صدای فریادش را شنیدم که می‌گفت یاسمن برو! همه چیز خیلی سریع اتفاق افتاد. یکی از ماموران اسلحه‌ای را به شقیقه برادرم چسباند و تهدیدش کرد که ساکت باشد. من همان لحظه به سمت اتاق رفتم و در را قفل کرد‌م اما مامور دیگری با سه ضربه در را شکاند و…»

«یاسمن خالقیان»، خبر‌نگار حوزه اجتماعی سرانجام پس از چندین بار احضار و بازجویی، ایران را برای همیشه ترک کرده است. او حدود ۹ سال با رسانه‌های ایران همکاری داشت.

بهمن ۱۳۹۸، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با ورود به منازل برخی از روزنامه‌نگاران، از جمله یاسمن خالقیان، ضمن تفتیش منزل و محل کار، برخی از وسایل شخصی‌ آن‌ها را ضبط کردند. پس از آن، بارها یاسمن خالقیان احضار و بازجویی‌ شد تا در نهایت او را به «تشویش اذهان عمومی»، «نشراکاذیب» از طریق نوشته‌هایی با مضمون اتهام‌زنی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای سرنگونی هواپیمای اوکراینی و دعوت به تجمع و «ترویج فساد» به دلیل انتشار عکس بی‌حجاب در فضای مجازی متهم کردند.
خالقیان زمانی که ۲۳ سال داشت، خبر‌نگاری را با «روزنامه شرق» آغاز کرد. سپس به «روزنامه جهان صنعت» رفت.

پس از آن، در حالی که در رشته روزنامه‌نگاری تحصیل می‌کرد، در پروژه‌ای دوساله در خصوص عکاسی و تهیه گزارش از مناطق محروم و نقاط صفر مرزی، با خبرگزاری «ایلنا» همکاری کرد. در نهایت، این همکاری منجر به استخدام او در «ایلنا» شد.

در گزارش پیش‌رو، یاسمن خالقیان در گفت‌وگویی مفصل با «خبرنگاری جرم نیست»، از محدودیت‌های سر راهش برای انتشار مطالب به عنوان یک خبرنگار تا ماجرای هجوم ماموران امنیتی به خانه‌اش، ساعت‌ها بازجویی، فشار برای اعتراف اجباری، تشکیل پرونده و خروجش از ایران می‌گوید.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

خبر
چرا رژیم هارتر شده است؟ خامنه‌ای مرض‌های معمول همه دیکتاتورها در آخر عمر را دارد

چرا رژیم هارتر شده است؟ خامنه‌ای مرض‌های معمول همه دیکتاتورها در آخر عمر را دارد کاوه کامرانیان 🔸انقلاب‌های رنگین در دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی همیشه کابوس خامنه‌ای بوده و مخصوصا فروپاشی اتحاد شوروی او را دچار وحشت کرد. همان زمان گفته می‌شد که لیست بلند بالایی از یلتسین‌های بالقوه …

خبر
🔶 آخرین قمار جمهوری اسلامی با کارت هسته‌ای خود

کیا حمیدی ماجراجویی خارجی یا خودزنی داخلی 🔸دوم ژوئیه بود که سازمان انرژی اتمی ایران از وقوع حادثه‌ای در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم نطنز در استان اصفهان خبر داد. همچون رویه همیشگی جمهوری اسلامی ابتدا خبر مسکوت گذاشته شد تا رسانه‌های خارجی آن را پوشش دهند و بعد مقامات مربوطه درمورد …

خبر
یورگن هاردت: «نقض مداوم حقوق بشر در ایران قابل تحمل نیست»

سخنگوى سیاست خارجی فراکسیون دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در پارلمان آلمان: نقض مداوم حقوق بشر در ایران قابل تحمل نیست؛ مرگ نوید افکاری باید در سیاست ما در ایران تأثیر بگذارد. 🔸بوندستاگ آلمان روز جمعه در مورد اعدام نوید افکاری کشتی گیر ایرانی و سیاست این کشور در مورد …

ترجمه به زبانهای دیگر
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: