در پی شکل گیری اعتراض های در منطقه سرباز بلوچستان بخاطر بازداشت مولوی فضل الرحمن کوهی روحانی اهل سنت منقد سیاست های سپاه، روز جاری شنبه ۹ آذر اینترنت وای فای در کنار اینترنت دیتا در این منطقه قطع شده است.

گروهی از مردم معترض به بازداشت یک روحانی سرشناس بلوچ منتقد سیاست های حکومت مسیر مواصلاتی سرباز چابهار و پارود پشامگ را بستند.

💠به گزارش کمپین فعالین بلوچ، روز جاری شنبه ۹ آذر گروهی از مردم سرباز در اعتراض به بازداشت یک روحانی سرشناس بلوچ به نام مولوی فضل الرحمن کوهی مسیر مواصلاتی جکیگور_چابهار و پارود_پشامگ در منطقه سرباز را بستند.

💠در جریان اعتراضات امروز دستکم سه نفر مجروح شدند و ماموران سپاه برای پراکنده کردن مردم شلیک کرده و از گاز اشک آور استفاده کردند.

منابع مطلع گزارش دادند که از روز گذشته که تجمعاتی در مسیر مرزی رخ داد ده ها نفر نیروی ویژه برای سرکوب اعتراضات به این منطقه اعزام شدند.

این منابع همچنین گفتند: نیروهای سپاه برای پراکنده کردن مردم به سمت معترضان شلیک کرده و گاز اشک آور زدند که باعث جراحت سه نفر شده است.

همچنین تاکنون بازداشت دستکم یک نفر به نام “ملا احمد لله زهی” به دست آمده است.

جراحت مردم ناشی از اصابت گلوله “تیر خوردن” عنوان شده است.

مولوی فضل الرحمن کوهی امام جمعه پشامگ سرباز و در بین مردم منطقه به عنوان یکی از منتقدان سپاه و سیاست های حکومت شناخته می شود.

نامبرده در جریان اعتراضات سراسری اخیر به گرانی بنزین با انتقاد نسبت به سرکوب معترضان حکومت را نسبت به پاسخگویی گرانی بنزین مسئول دانست.

مدت سه روز است که این روحانی اهل سنت پس از احضار به دادگاه ویژه روحانیت توسط اطلاعات سپاه بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته است.

💠تعداد ۸ نفر از شهروندان بلوچ در سفر مشهد با وی همراه بودند که همه این افراد بازداشت شده اند.

اسامی همراهان مولوی کوهی:
_مولوی عبدالرئوف دشتی
_حاج محمد نور آسکانی
_عبدالعزیز شیروزهی
_حافظ اصغر کوهی
_خالد رسولی
_حافظ حسن
_حبیب آسکانی علیا
_عبدل اربابی

همچنین لازم به ذکر است که در پی شکل گیری اعتراضات در این منطقه اینترنت وای فای نیز از دسترس خارج شده و قطع شده است.

این در حالی است که رسانه های حکومتی از آرامش کامل در استان خبر می دهند.

💠از سوی دیگر فعالان منطقه ای برای فردا روز یکشنبه ۱۰ آذر فراخوان اعتصاب عمومی در اعتراض به گرانی اقلام معیشتی و بازداشت مولوی کوهی دادند.
مولوی کوهی امام جمعه اهل سنت پشامگ سرباز است که بخاطر موضع گیری هایش در خصوص سیاست های جمهوری اسلامی در بین مردم بلوچ به شهرت و محبوبیت دست پیدا کرده است.

وی منتقد مشارکت ایران در جنگ های منطقه ای، سیاست های دولت در سالهای اخیر و همچنین توزیع و پخش سلاح در بین عشایر بلوچ توسط سپاه پاسداران است.

این روحانی اهل سنت در جریان اعتراضات اخیر به گرانی بنزین از معترضان حمایت کرده و سرکوب را محکوم کرده بود.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: