زندانیان سیاسی در ایران علیه مجازات سلول انفرادی به پا خواستند..

نامه های وارده

ثبت دادخواست رسمی ۱۷ نفر از زندانیان سیاسی: اتحاد علیه سلول انفرادی

روز چهارشنبه ۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰، هفده تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان‌ های اوین و رجائی شهر، با حضور در دفاتر بند های این زندان‌ ها نسبت به نگهداری متهمان در سلول‌ های انفرادی، اعلام شکایت کردند. در این دادخواست زندانیان با استناد به رای وحدت رویه دیوان عدالت اداری در سال ۸۲ و قانون آئین دادرسی کیفری، نگهداری زندانیان در سلول انفرادی را “مصداق بارز شکنجه” و امری غیرقانونی عنوان کردند که علیه آن ها به گرفته شده و خواهان رسیدگی به این موضوع شدند.

در این دادخواست‌، زندانیان عقیدتی و سیاسی با ذکر ایام حبس، خواهان مجازات عاملان و آمران و صادرکنندگان بازداشت و نگهداری‌ شان در سلول‌ های انفرادی شده‌اند.

پیشتر روز دوشنبه ۱۱ اسفندماه سال گذشته، شماری از فعالان سیاسی و مدنی که طی مدت زمان بازداشت‌ های خود در سلول انفرادی حبس شده بودند، با حضور در دفتر قضائی نسبت به نگهداری متهمان در سلول‌ های انفرادی اعلام شکایت کردند و این دادخواست را به ثبت رساندند.

اسامی امضاکنندگان این دادخواست به شرح زیر است:

زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین: “پیمان پورداد، صادق عباسی، پژمان عباد، بهزاد همایونی، امیرحسین میرخلیلی، ابوالفضل غسالی، پارسا گلشنی، مصطفی خسروبابادی و کیوان صمیمی”

زندانیان سیاسی محبوس در زندان رجائی شهر: “مطلب احمدیان، سعید اقبالی، آرش صادقی، آرشام رضایی، نصراله لشنی، مهدی مسکین‌نواز، فرهاد میثمی و رضا محمدحسینی”

مجازات سلول انفرادی در بیشتر موارد در مرحله بازجوئی و تحقیقات بر زندانی تحمیل می‌ شود. مستندات و سابقه طولانی جلادان دستگاه فاسد قضائی رژیم نشان می‌ دهد که شکنجه‌ی بازداشت‌شدگان و اجبار آنها به اعترافات دروغین در دوره‌ی سلول انفرادی اتفاق افتاده است. اعترافات اجباری که معمولا از رسانه‌های رسمی رژیم همچون تلویزیون پخش می شود تا ضمن هتک کرامت و حرمت محبوسان از این اعترافات به‌عنوان‌ مستندات و شواهد جهت محکومیت بازداشت‌ شدگان استفاده کند.

مجازات سلول انفرادی معمولاً مختص مخالفان سیاسی، زندانیان عقیدتی و فعالان مدنی است. در سال های اخیر اما این مجازات علیه افرادی که در رابطه با پرونده‌ های مالی بازداشت شده‌اند نیز اعمال شده است. به گفته بسیاری از کارشناسان حقوقی در ایران عدم آگاهی و حساسیت عمومی نسبت به چنین اقداماتی، استفاده گسترده از سلول انفرادی را به عنوان مجازات دستگیرشدگان تسهیل می‌ کند.
#رای_من_سرنگونی
#نه_به_جمهوری_اسلامی

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

گزارش
مردی که به دلیل بیکاری و مشکلات معیشتی خودسوزی کرده بود جان باخت

  امروز پنجشنبه ۲۹ مهرماه، روح‌الله برازیده که روز سه‌شنبه هفته جاری در مقابل ساختمان اداره‌کل “بنیاد شهید” استان کهگیلویه و بویراحمد واقع در یاسوج، خودسوزی کرده بود، بر اثر شدت سوختگی در بیمارستان امیرالمومنین شیراز جان خود را از دست داد. روح الله برازیده، ۳۸ساله، متاهل و دارای ۳ …

گزارش
احضار تلفنی جمعی از فعالین کارگری توسط نهادهای امنیتی

  روز ۲۷ مهرماه مأموران وزارت اطلاعات در‌ فواصل کوتاهی با تعدادی از فعالین کارگری از جمله عسل محمدی، هیراد پیربداقی، عاطفی رنگریز، کامیار فکور، امیرعباس آزرم‌وند، رهام یگانه و سروناز احمدی تماس گرفتند ‌و با لحنی تهدیدآمیز آنها را احضار کرده‌اند. لازم به یادآوری است که این تماس‌ها در …

گزارش
لغو ملاقات حضوری بهنام موسیوند با خانواده در پی ضرب و شتم این زندانی و سهیل عربی در زندان

در پی ضرب و شتم و انتقال بهنام موسیوند و سهیل عربی به قرنطینه زندان رجائی شهر ، از صبح امروز خانواده بهنام باحضور در مقابل زندان که تا پایان وقت اداری ادامه داشت، خواهان کسب اطلاع از وضعیت عزیز خود شدند. اما به رغم اعتراض شدید مادر بهنام که …

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: