زندانی سیاسی شایان شیرزاد که در اعتراض به گرانی و تورم در جریان اعتراضات سال ۹۶ بازداشت شده بود با نوشتن نامه ای به آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر از درد و رنجی که در سالهای قبل از زندان متحمل شده بود چنین می‌گوید:

به: آقای جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امر ایران
سرنوشت من چیست؟
من شایان شیرزاد سیبونی متولد ۲۲ خرداد سال ۱۳۶۴ ساکن کرج هستم. من در سال ۱۳۸۱در اثر حادثه پای راستم را از دست دادم. دقیقا از همان تاریخ تاکنون یعنی ۱۷ سال است به دنبال شغلی بخور و نمیر به صورت ثابت بودم. به هر مرکز و نهادی که فکرش را بکنید سر زدم از نهاد ریاست جمهوری دوره احمدی نژاد گرفته تا بیت رهبری ساختمان وزارت کشور در خیابان فاطمی تهران، کمیته امداد و مجلس شورای اسلامی واقع در بهارستان و سازمان بهزیستی کل کشور و …
به همه این آدرسها شاید سالی ۲ تا ۳ بار سر می زدم. ولی متاسفانه هیچکس به فکر یک معلول جامعه نبود. به دلیل همین حادثه و بیکاری از همسرم جدا شدم. تنها دخترم را از دست دادم.
من در حالیکه پای راستم قطع شده بود، برای کار به کلان شهرها آواره شدم. مدتی در شهر مشهد، مدتی در اصفهان و مدتی در منطقه صنعتی جاجرود تهران در شرکت هایی قراردادی مشغول به کار شدم. در نهایت پس از پایان قرارداد و در برخی موارد به دلیل معلولیتم از کار بیکار می شدم و مجددا دنبال کار بودم. این رویه سالهای سال روال زندگی من بود و متاسفانه هیچگاه نتوانستم زندگی آرام و پایداری داشته باشم. واقعا سهم من از این مملکت چیست. سهم من از این وعده های دولت چیست؟ چرا من باید با یک پای مصنوعی ۱۷ سال از عمرم را به دنبال یک شغل ثابت باشم. مدت زمانی که اگر در شرکتی معمولی استخدام شده بودم و از وزارت کار حقوق می گرفتم و بیمه شده بودم به دلیل نقص عضوم حتما تا الان بازنشست شده بودم یا حداقل سالهای آخر کاری ام بود.
در نهایت هم در دی ماه سال ۹۶ وقتی به گرانی و تورم و بیکاری و اینهمه فساد و … اعتراض می کردم به جرم تخریب اموال دولتی دستگیر شده و سه سال حبس گرفتم. هم اکنون در زندان مرکزی کرج زندانی هستم.
این پایانی تلخ برای من بود. ولی ناامید نیستم و تا نفس دارم برای رسیدن به آزادی می جنگم و به کمک دوستانم از همینجا که زندان مرکزی کرج است فریاد آزادی سر می دهیم.

به امید آزادی مردم ایران

رونوشت به: کمیسر عالی سازمان ملل متحد میشل باشله
سازمان عفو بین الملل
وزارت خارجه آمریکا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: